ԿԲ գնահատմամբ՝ տրանսֆերտները կնվազեն մոտ 20 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կենտրոնական բանկը Հայաստանում սպասում է տրանսֆերտների նվազում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ռուս-ուկրաինական իրավիճակն ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ տրանսֆերտների վրա, որոնց մի մասը հատկապես ստացվում էր Ռուսաստանից:
«Մեր գնահատականների համաձայն՝ այս տարվա ընթացքում տրանսֆերտների որոշակի նվազում կունենանք, շատ նախնական գնահատականների համաձայն՝ շուրջ 20 տոկոսի չափ»,-ասաց Գալստյանը:
Անդրադառնալով վարկավորման տեմպի նվազման վերաբերյալ հարցին՝ ԿԲ նախագահը նշեց, որ վարկավորման վրա ազդեցություն ունեցող ամենամեծ գործոնը ընդհանուր անորոշությունն է:
«Երբ բիզնեսի, բանկերի համար պարզ կլինեն կոնֆլիկտի զարգացման, տնտեսությունների զարգացման հեռանկարները, կարծում եմ, որ ԿԲ-ի տոկոսադրույքի բարձրացումը, որը նպաստելու է երկրում գնաճային միջավայրի կարգավորմանը, ներդրողների տեսանկյունից շատ ավելի դրական քայլ է դիտվելու, մարդիկ ներդրումներ են իրականացնելու՝ հիմնվելով հենց մեր մակրոտնտեսական քաղաքականության վրա»,-ասաց ԿԲ նախագահը:

По оценкам ЦБ, денежные переводы в Армению сократятся на около 20%
ЦБ ожидает сокращения денежных переводов в Армению. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян, касаясь вопроса о том, какое влияние может оказать российско-украинский кризис на переводы, часть которых поступает из России.
«По нашим оценкам, в этом году у нас будет некоторое снижение денежных переводов, по очень предварительным оценкам, примерно на 20%», - сказал Галстян.
Коснувшись вопроса снижения темпов кредитования, председатель ЦБ отметил, что самым большим фактором, влияющим на кредитование, является общая неопределенность.
«Когда бизнесу и банкам станут понятны перспективы развития конфликта и развития экономик, думаю, повышение процентной ставки ЦБ, которое поможет регулировать инфляционную среду в стране, будет рассматриваться как гораздо более позитивный шаг с точки зрения инвесторов, и люди будут инвестировать в соответствии с нашей макроэкономической политикой», — сказал глава ЦБ.