Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով մեկնել է Վիեննա
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 6-9-ը աշխատանքային եռօրյա այցով մասնակցելու է Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում կայանալիք Խորհրդարանների նախագահների 5-րդ համաշխարհային համաժողովին եւ Ահաբեկչության դեմ պայքարի առաջին գլոբալ խորհրդարանական գագաթնաժողովին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԺ-ից՝ մանրամասնելով, որ համաժողովի աշխատանքները պաշտոնապես մեկնարկելու են սեպտեմբերի 7-ին՝ պանելային քննարկումների ձեւաչափով եւ հագեցած օրակարգով:
Քննարկվելիք հիմնական թեմաները ծավալվելու են տարբեր երկրների խորհրդարաններին ներհատուկ հիմնախնդիրների եւ ընդհանրական բնույթի հարցերի շուրջ: Համաժողովում սահմանված օրակարգի առաջնահերթությունների առանցքում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու դրանց լիարժեք իրացմանն առնչվող հարցերի վերհանումն է: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվելու «Կայուն զարգացման հասնելը պահանջում է ավելի շատ ուշադրություն դարձնել մարդու բարեկեցությանը եւ շրջակա  միջավայրի պահպանությանը, քան՝ տնտեսական զարգացմանը», «Կանանց եւ աղջիկների նկատմամբ խտրականություն սահմանող օրենքների չեղարկումը գենդերային հավասարության հասնելու միակ ճանապարհն է» խորագրերով թեմաներին:
Գործընկերներն անդրադառնալու են «Խորհրդարանի բաց լինելը թափանցիկություն ու հասանելիություն ընդդեմ անվտանգության. ինչպես հասնել հավասարակշռության» ընդհանրական խորագիր կրող հարցերին՝ լավագույն փորձի վերհանման նպատակով:
Համաժողովի օրակարգում է նաեւ հակահամաճարակային  միասնական մարտահրավերների հաղթահարմանն առնչվող միջխորհրդարանական փորձի փոխանակումը: Նախատեսված է քննարկել  «COVID-19 համավարակին գլոբալ արձագանքը մարտահրավեր է նետում մարդկանց համար ցանկալի արդյունքի հասնելուն՝ բազմակողմանի հարաբերությունների կարողությունը», «Ժողովրդավարության վրա COVID-19 համավարակի ազդեցության մեղմացումը» վերտառությամբ հարցեր:
Օրակարգում ընդգրկված է նաեւ Միջխորհրդարանական միության եւ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հարակից միջոցառումը:
Սեպտեմբերի 9-ին կայանալիք Ահաբեկչության դեմ պայքարի առաջին գլոբալ խորհրդարանական գագաթնաժողովին ելույթով հանդես կգա ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ ներկայացնելով ահաբեկչությունից տուժածների իրավունքների ու կարիքների ուսումնասիրությունը եւ անդրադառնալով տուժածներին՝ պատգամավորների կողմից վերաինտեգրման հարցում ցուցաբերվելիք օգնությանը:
Խորհրդարանների նախագահների 5-րդ համաշխարհային համաժողովի կազմակերպիչներն են Միջխորհրդարանական միությունը, Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը, Ավստրիայի խորհրդարանը:

Делегация во главе с Аленом Симоняном с рабочим визитом выехала в Вену
Делегация во главе с председателем НС Аленом Симоняном с 6 по 9 сентября с трехдневным рабочим визитом будет в Вене. Она примет участие в V Всемирной конференции председателей парламентов, проходящей в столице Австрии Вене и в I Глобальном парламентском саммите по борьбе с терроризмом.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в НС Армении, уточнив, что официальные работы конференции начинаются 7 сентября в формате панельных обсуждений и с насыщенной повесткой.
Основные темы обсуждения будут развернуты вокруг проблем, присущих парламентам разных стран и вопросов общего характера. В основе повестки конференции - выявление вопросов, связанных с защитой прав человека и их полной реализацией. В этом контексте будут обсуждены темы: «Достижение устойчивого развития требует большего внимания к благополучию человека и к защите окружающей среды, чем к экономическому развитию», «Отмена законов, дискриминирующих женщин и девочек, является единственным способом достижения гендерного равенства».
Парламентарии с целью выявления лучшего опыта коснутся и вопросов открытости, прозрачности и доступности парламентов в ущерб безопасности и как достичь баланса.
В повестке дня конференции также обмен межпарламентским опытом по преодолению общих противоэпидемических вызовов. Будут обсуждены такие вопросы, как «Глобальный ответ на вызовы COVID-19, потенциал многосторонних отношений», «Снижение воздействия COVID-19 на демократию».
В повестке визита и мероприятие, связанное с Межпарламентским союзом и Международным агентством по атомной энергии.
На первом Глобальном парламентском саммите по борьбе с терроризмом 9 сентября выступит председатель НС РА Ален Симонян. Он представит изучение прав и нужд пострадавших от терактов и коснется содействия, оказываемого депутатами в вопросе реинтеграции пострадавших.
Организаторами V Всемирной конференции председателей парламентов являются Межпарламентский союз, Организация Объединенных Наций и Парламент Австрии.