«Բանակից ՏՏ ոլորտ» ծրագրով 100-ից ավելի շահառու զարգացնում է մասնագիտական հմտությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության կողմից իրականացվող «Բանակից ՏՏ ոլորտ» ծրագրի շրջանակում 111 շահառու մասնակցում է վերապատրաստման դասընթացների: Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի մասնակիցները, հաշմանդամություն ձեռք բերած անձինք, նրանց ընտանիքի անդամները, ինչպես նաև մարտական գործողությունների հետևանքով զոհվածների ընտանիքի անդամները հնարավորություն են ստացել զարգացնել իրենց հմտությունները ՏՏ ոլորտում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԱՏՁՄ ծրագրերի համակարգող Ասյա Սեփխանյանը նշեց, որ դասընթացներն ակտիվ փուլում են:
«Այս պահին ունենք ավարտած միայն մեկ խումբ՝ ռոբոտաշինությունը: Մնացած բոլոր խմբերի դասընթացներն ընթացքի մեջ են: Դասընթացները տեխնոլոգիական ոլորտի տարբեր ուղղություններով են՝ Java, Product management, վեբ տեխնոլոգիաներ, թվային մարկետինգ, կիբերանվտանգություն և այլն: Ասեմ, որ մեզ դիմողներն ավելի շատ են եղել, մենք ոչ ոքի չենք մերժել, բոլորին հնարավորություն ենք տվել մասնակցել դասերին, սակայն մի քանի անգամ դասընթացի գալուց հետո չեն ցանկացել շարունակել: Որոշներն աշխատանքի հետ չեն կարողացել համատեղել, որոշներին պարզ է եղել, որ չեն կարող սովորել»,-ասաց Ասյա Սեփխանյանը: Տեխնոլոգիական դասընթացներին մասնակցող շահառուներից ոմանք ցանկացել են նաև անգլերենի դասընթացի մասնակցել, որը ԱՏՁՄ-ն կազմակերպում է:
Ասյա Սեփխանյանը նկատեց, որ ակտիվ են նաև տեխնոլոգիական ընկերությունները, որոնք ցանկացել են մասնակցություն ունենալ ծրագրին՝ անձամբ կազմակերպելով դասընթացներ: Դա ենթադրում է, որ դասընթացների մասնակիցների շրջանում դիտարկում են պոտենցիալ աշխատողներին:
«Վերջում մենք դասընթաց ենք անցկացնելու նաև գործատուին ներկայանալու, CV կազմելու հմտությունները զարգացնելու առնչությամբ: Այնուհետև իրենց մասին տվյալներն ուղարկելու ենք ԱՏՁՄ անդամ ընկերություններին՝ ակնկալիքով, որ սկզբում թեկուզ պրատկտիայի համար կվերցնեն վերապատրաստվածներին»,-ասաց Ասյա Սեփխանյանը:
Ծրագիրը շարունակվում է, առաջիկայում ևս դասընթացներ են նախատեսվում հետևյալ ուղղությամբ՝ գրաֆիկ դիզայն, Microsoft office փաթեթ:
«Բանակից ՏՏ ոլորտ» ծրագիրը իրականացվել է դեռ 2016 թվականից՝ ապրիլյան պատերազմից հետո: Շահառուներն ապրիլյան պատերազմին մասնակցած տղաներն էին: Արդյունքները եղել են գոհացուցիչ: 2016 թվականին, ընդհանուր առմամբ, 168 հոգի վերապատրաստվել է: Դասընթացի ավարտից հետո մասնակիցները պրակտիկա են անցել, ապա աշխատել Optym, Instigate Mobile, AugmentAr,  SoftConstruct, Synergy International Systems, Arloopa ընկերություններում, նրանց մի մասն էլ աշխատում է «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներում:

Более 100 бенефициаров развивают свои профессиональные навыки по программе “Из армии в сферу ИТ”
111 бенефициаров проходят обучение в рамках программы “Из армии в сферу ИТ”, реализуемой Союзом предприятий передовых технологий. Участники войны, развязанной против Арцаха, молодые люди с ограниченными возможностями, члены их семей, а также члены семей погибших в боевых действиях получили возможность развить свои навыки в сфере информационных технологий. В беседе с «Арменпресс» координатор программ СППТ Ася Сепханян отметила, что программа находится в активной стадии.
“На данный момент у нас пока укомплектована лишь одна группа  по робототехнике. Все остальные групповые курсы продолжаются. Курсы проводятся по различным областям технологий: Java, Управление продуктами, Веб-технологии, Цифровой маркетинг, Кибербезопасность и др. Хочу сказать, что к нам обратилось много людей, мы никому не отказывали, всем дали возможность посещать занятия, но, придя на занятия несколько раз, они не захотели продолжать. Кто-то не мог совмещать это с работой, кто-то понял, что не может учиться”, - рассказала Ася Сепханян. Некоторые из слушателей технологических курсов также хотели принять участие и в курсах английского языка, организованных СППТ.
Ася Сепханян отметила, что активно действуют и технологические компании, которые захотели участвовать в программе. Они также организовывают свои тренинги. Это означает, что среди участников рассматриваются потенциальные сотрудники.
“В конце занятий мы проведем тренинг, обучающий тому, как представляться работодателю и как писать резюме. Затем информацию о них мы разошлем компаниям-членам СППТ, рассчитывая, что они возьмут стажеров, хотя бы для практики”, - сказала Ася Сепханян.
Программа продолжается, на ближайшее время запланированы курсы по направлениям: Графический дизайн, Офисный пакет Microsoft.
Программа “Из армии в сферу ИТ” реализуется с 2016 года, после Апрельской войны. Бенефициарами стали молодые люди, участвовавшие в Апрельской войне. Результаты были удовлетворительными. В 2016 году обучение прошли 168 человек. После тренинга участники прошли стажировку, затем работали в компаниях “Optym”, “Instigate Mobile”, “AugmentAr”, “SoftConstruct”, “Synergy International Systems”, “Arloopa”, некоторые из них работают в инженерных лабораториях “Армат”.