Գերիների, ԼՂ կարգավիճակի, օտարերկրացիների մուտքի մասին.պաշտոնական Ստեփանակերտի կոշտ արձագանքն Ալիևին
Գերիների, ԼՂ կարգավիճակի, օտարերկրացիների մուտքի մասին.պաշտոնական
Ստեփանակերտի կոշտ արձագանքն Ալիևին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետությունը չի կարող լինել Ադրբեջանի մաս։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրել է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի՝ փետրվարի 26-ին տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում արած այն հայտարարությանը, թե Արցախի կարգավիճակի հարցը պետք է դուրս գա քաղաքական օրակարգից։
«Արցախի Հանրապետությունը չի կարող լինել Ադրբեջանի մաս, չի կարող լինել որևէ ինտեգրում, և մեր ժողովուրդը չի կարող ապրել մեր սեփական երկրում որպես «Ադրբեջանի քաղաքացի»:
Մեր իրացված ինքնորոշման իրավունքը պետք է ամբողջությամբ և միջազգային մակարդակով ճանաչվի»,- գրել է Արտակ Բեգլարյանը։
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը հակազդել է նաև Ալիևի՝ գերիների մասին այն պնդումներին, թե իբր Ադրբեջանում գտնվում են միայն ահաբեկիչները, և պաշտոնական Բաքուն վերադարձրել է բոլոր գերիներին և զոհվածների մարմինները:
«Ալիևը ստում է, քանի որ Ադրբեջանը պահում է ոչ միայն հետպատերազմյան շրջանում գերեվարվածներին, այլ նաև՝ պատերազմական ժամանակաշրջանում գերեվարված քաղաքացիական անձանց (ներառյալ կանայք և տարեցներ) և բազմաթիվ ռազմագերիների՝ անհերքելի ապացույցներով: Ինչ վերաբերում է հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում Խծաբերդում գերեվարված 62 անձանց, ապա նրանք ոչ մի մարտում չեն ներգրավվել»,- գրել է Բեգլարյանը:
Ըստ պաշտոնիայի՝ Ադրբեջանը խոշտանգելով բանտում սպանել է որոշ գերիների՝ հավանաբար նկատի ունենալով Ալիևի կողմից ներկայացված Միշա Մելքումյանի և այլ դեպքերը:
«Հայատյացության մակարդակը Ալիևի խոսքում շարունակական է, ինչը խաղաղ տրամադրությունների նշան չէ:
Հայերի նկատմամբ քսենոֆոբիան Ադրբեջանի հասարակության մեջ ունի խորը, տարածված և ագրեսիվ դրսևորումներ, որոնք հստակ խրախուսվում են իշխանությունների և հենց նախագահի կողմից»,- ընդգծել է Արտակ Բեգլարյանը։
«Եթե Ալիևն ասում է, թե իբր ոչ մի ապացույց չի հայտնաբերվել Ադրբեջանի կողմից վարձկանների ներգրավման վերաբերյալ, ապա ի՞նչ կասեք կալանավորված վարձկանների, նրանց վկայությունների, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի, Իրանի և այլ երկրների կողմից ամենաբարձր մակարդակով հնչեցված հայտարարությունների մասին:
Նա կարծես ասում է աշխարհին. «Մենք արեցինք, բայց դուք չկարողացաք ապացուցել»»,- եզրահանգում է Բեգլարյանը:
Անդրադառնալով Արցախ մուտքի վիզայի վերաբերյալ Ալիևի հոխորտանքին ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը գրել է. «Ադրբեջանը չի կարող որևէ դեր ունենալ Արցախի Հանրապետություն օտարերկրացիների մուտքի ընթացակարգերում:
Դա մեր բացառիկ իրավունքն ու գործառույթն է, որը տեխնիկապես իրականացվում է Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հետ միասին: Որևէ միջամտություն անընդունելի է»։

О пленных, о статусе НК,о въезде иностранцев — жесткий ответ официального Степанакерта Алиеву
Как  передает Арменпресс, об этом в микроблоге Twitter написал глава администрации президента Республики Арцах Артак Бегларян, сославшись на заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева на пресс-конференции 26 февраля о том, что вопрос статуса Арцаха должен быть исключен из политической повестки дня.
Республика Арцах не может быть частью Азербайджана,  не может быть какой-либо интеграции, и наш народ не может жить в своей собственной стране как «граждане Азербайджана».
Наше осуществленное право на самоопределение должно быть полностью признано на международном уровне», - написал АртакБегларян.
Глава администрации Президента  Республики Арцах также выступил против утверждений Алиева о пленных, что якобы в Азербайджане находятся только террористы, официальный Баку вернул всех пленных и тела погибших.
«Алиев лжет, потому что Азербайджан удерживает не только попавших в плен в послевоенный период, но и мирных жителей, захваченных во время войны (в том числе пожилых и женщин), и множество военнопленных —с неопровержимыми на то доказательствами. Что касается 62 человек, взятых в плен в Хцаберде в послевоенный период, то они не участвовали ни в одном боевом действии», - написал Бегларян.
По словам высокопоставленного лица, в Азербайджане в тюрьмах пытками убили некоторых заключенных, вероятно, имея в виду другие дела, представленные Алиевым—МишиМелкумяна и других.
«Уровень армяноненавистничества в  словах Алиева не прекращается, что  отнюдь не является признаком миролюбия.
«Ксенофобия по отношению к армянам имеет глубокие, широко распространенные агрессивные проявления в азербайджанском обществе, и они явно поощряются властями и самим президентом», - подчеркнул АртакБегларян.
«Если Алиевговорит, что якобы не было обнаружено никаких доказательств  о  привлечении наемников со стороны Азербайджана, точто же вы скажете о задержанных, об их показаниях, о заявлениях, сделанных на самых высоких уровнях —Россией, Францией, США, Ираном и другими странами?».
Он словноговорит миру. «Мы сделали это, но вы не смогли этого доказать», - заключил Бегларян.
Ссылаясь на угрозы Алиева по поводу въездной визы в Арцах, глава администрации президента Арцахской Республики написал: «Азербайджан не может играть никакой роли в процедурах въезда иностранцев в Республику Арцах.
Это наше исключительное право и функция, технически реализуемая совместно с российскими миротворческими войсками, дислоцированными в Арцахе. Любое вмешательство просто недопустимо».