ՊԵԿ-ը ներկայացրել է ռազմական դրության ժամանակահատվածում սահմանված հարկային արտոնություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեն հաղորդագրություն է տարածել, որում ներկայացրել է ռազմական դրության ժամանակահատվածում սահմանված հարկային արտոնությունները: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ՊԵԿ-ի տարածած հաղորդագրությունը:
«Պետությանն աջակցողներին կօգնի նաև պետությունը: Պատերազմի օրերին մեկ նպատակի` հաղթանակի շուրջ համախմբված անհատներն ու կազմակերպությունները Հայաստան օժանդակություն ուղարկելիս կարող են չմտածել հարկեր վճարելու մասին: Պետությունը կազատի նրանց այդ հոգսից: Հոկտեմբերի 23-ից ուժի մեջ է մտել «Ռազմական դրության ժամանակահատվածում հարկային արտոնություններ սահմանելու մասին» ՀՀ օրենքը, որով սահմանված արտոնությունները վերաբերելու են սեպտեմբերի 27-ից հետո կատարված աջակցություններին:
Ըստ օրենքի, նվիրատվությունը պետք է կատարվի 5 գերատեսչություններից որևէ մեկին` պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության կամ առողջապահության նախարարությանը: Ի դեպ, սա վերաբերում է Եվրասիական տնտեսական միությունից կատարված ներկրումներին: Երրորդ երկրներից ներմուծումների պարագայում արդեն վաղուց հարկային արտոնություն է գործում՝ հրաժարում հօգուտ պետությանը ընթացակարգի դեպքում:
Որպեսզի արտոնությունը կիրառվի, ԵԱՏՄ միասնական օրենսդրության պահանջով պետք է, այնուամենայնիվ, ներկայացնել ներմուծման հարկային հայտարարագիր և անուղղակի հարկերը վճարված լինելու վերաբերյալ հայտարարություն: Կազմակերպությունները, անհատ ձեռնարկատերերը և նոտարները պետք է նաև հաշվարկային փաստաթղթեր դուրս գրեն ստացող նախարարություններին, որոնք էլ պետք է վավերացնեն փաստաթուղթը:
Ֆիզիական անձանց դեպքում արտոնությունից օգտվելու կարգն այլ է: Եթե ռազմական դրության օրերին անձը սահմանված չափաքանակներից շատ ապրանք ներմուծի Հայաստան և նվիրաբերի պետությանը, ապա այդ գերազանցող մասի համար ստիպված չի լինի հարկեր վճարել:
Ռազմա­կան դրության ժամանակահատվածում հարկային արտոնություններ են նախատեսված նաև երրորդ երկրներից ներմուծումների և տեղական արտադրողների համար:
Հարկային արտոնության մյուս խումբը վերաբերում է պարտադիր դրոշմավորման ենթակա ապրանքներին: Օրինակ` շշալցված և հանքային ջրերը կամ այլ ապրանքատեսակներ այս օրերին հնարավոր է պետությանն անհատույց օտարել` առանց պիտակավորման:
Թե որ ապրանքները պետությանն անհատույց տրամադրելիս հարկեր չեն գանձվի, հնարավոր կլինի իմանալ Կառավարության սահմանած ցանկով: Մինչ այդ հարկային արտոնությունը գործում է սեպտեմբերի 27-ից հետո պետությանը նվիրաբերված բոլոր ապրանքների դեպքում:
Տնտեսվարողները, ովքեր սեպտեմբերի վերջին օրերին ներմուծած և մինչև այս օրենքի ընդունվելը պետությանն անհատույց տրամադրած ապրանքների համար արդեն կատարել են հարկային պարտավորությունները, պետք է գործարքը ճշգրտեն` էլեկտրոնային եղանակով հայտարարագիր ներկայացնելով: Էլեկտրոնային այս ընթացակարգերին տնտեսվարողները քաջատեղյակ են: Պետական եկամուտների կոմիտեի մասնագետները պատրաստ են մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրել նաև ֆիզիկական անձանց:
Քայլերի հաջորդականությունը կարելի է իմանալ` զանգահարելով ՊԵԿ հեռախոսազանգերի կենտրոն. 060 544 444 08000 0007»:

Комитет государственных доходов ввел налоговые льготы, установленные на период военного положения
ЕРЕВАН, 28 ОКТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Комитет государственных доходов выступил с заявлением, в котором описываются налоговые льготы, установленные на время военного положения. «Арменпресс» представляет сообщение, распространенное Комитетом государственных доходов РА.
«Государство поможет тем, кто поддерживает государство. Во время войны отдельные лица и организации, объединившиеся вокруг одной цели - победы, могут не думать об уплате налогов при отправке помощи в Армению. Государство избавит их от этой заботы. 23 октября вступил в силу Закон РА «Об установлении налоговых льгот в период военного положения», который будет распространяться на помощь, предоставляемую после 27 сентября.
По закону пожертвования должны поступать в одно из пяти ведомств: Министерство обороны, Министерство по чрезвычайным ситуациям, Департамент территориального управления, Министерство высокотехнологичной промышленности или Министерство здравоохранения. Кстати, это касается импорта из Евразийского экономического союза. В случае импорта из третьих стран давно действует налоговое освобождение, в результате чего процедура отменяется в пользу государства.
Однако для применения этой привилегии, по общему законодательству ЕАЭС, необходимо подать налоговую декларацию на импорт и заявление об уплате косвенных налогов. Организации, индивидуальные предприниматели, нотариусы также должны оформить расчетные документы в принимающие министерства, которые должны ратифицировать документ.
Порядок использования привилегии для физических лиц разный. Если в дни военного положения лицо импортирует в Армению больше установленных квот и подарит государству, то за эту превышающую часть не придется платить налоги.
Во время военного положения предусмотрены налоговые льготы для импорта из третьих стран и для местных производителей.
Другая группа налоговых льгот распространяется на товары, подлежащие обязательной маркировке. Например, минеральную воду в бутылках или другую продукцию в наши дни можно бесплатно отчуждать государству без маркировки.
Какие товары не будут облагаться налогом, при бесплатном предоставлении их государству, можно будет узнать по списку, установленному Правительством. До тех пор освобождение от налогов распространяется на все товары, переданные в дар государству после 27 сентября.
Предприятия, которые уже выполнили свои налоговые обязательства по товарам, ввезенным в последние дни сентября и бесплатно предоставленным государству до принятия этого закона, должны скорректировать сделку, подав электронную декларацию. Компании хорошо осведомлены об этих электронных процедурах. Специалисты Комитета государственных доходов готовы предоставить подробную информацию и физическим лицам.