ՀՀ ԱԳ նախարարը Մասիս Մայիլյանին ներկայացրել է ՄԽ համանախագահների հետ տեսակոնֆերանսի արդյունքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը մայիսի 22-ին հանդիպել է աշխատանքային այցով Ստեփանակերտում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ից։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել արտաքին քաղաքական ոլորտում համագործակցության օրակարգի գերակա ուղղությունների շուրջ և  գոհունակություն հայտնել երկու գերատեսչությունների միջև ստորագրված խորհրդակցությունների պլանի կատարման ընթացքի վերաբերյալ։ Կողմերն ընդգծել են արտաքին քաղաքական մարտահրավերները հաղթահարելու նպատակով ներդաշնակ և համակարգված ջանքերի շարունակականության կարևորությունը։
Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձ են կատարել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Զոհրաբ Մնացականյանը, մասնավորապես, ներկայացրել է մայիսի 19-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մասնակցությամբ տեղի ունեցած տեսակոնֆերանսի արդյունքները։
Նախարարները նաև մտքեր են փոխանակել միջազգային համագործակցության հեռանկարների շուրջ՝ պայքարելու նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակի տարածման դեմ։

Глава МИД Армении представил Масису Маиляну результаты видеоконференции с сопредседателями МГ ОБСЕ
22 мая министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян встретился с находящимся в Степанакерте министром иностранных дел Республики Армения Зограбом Мнацаканяном. Об этом «Арменпресс» сообщили в МИД Арцаха.
Собеседники обменялись мнениями вокруг приоритетных направлений повестки сотрудничества в сфере внешней политики и выразили удовлетворение ходом выполнения Плана консультаций, подписанного между двумя ведомствами. Стороны подчеркнули важность продолжения гармоничных и скоординированных усилий по преодолению внешнеполитических вызовов.
Главы внешнеполитических ведомств Республики Арцах и Республики Армения коснулись процесса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. Зограб Мнацаканян, в частности, представил итоги видеоконференции с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ и личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, состоявшейся 19 мая.
Министры также обменялись мнениями о перспективах международного сотрудничества в борьбе с распространением пандемии коронавируса.