Մեծ Բրիտանիան պատրաստ Է Եվրամիությունից դուրս գալ հունվարի 31-ին. Ջոնսոն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը վստահ Է, որ երկրի խորհրդարանի երկու պալատների կողմից Brexit-ի մասին օրինագծի հաստատումից հետո թագավորությունը պատրաստ Է Եվրամիությունից դուրս գալ սահմանված ժամկետում՝ հունվարի 31-ին: Կառավարության ղեկավարի համապատասխան հայտարարությունը հունվարի 22-ի երեկոյան տարածվել Է վարչապետի դիվանատան կողմից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Խորհրդարանն ընդունեց Եվրամիությունից դուրս գալու օրինագիծը, եւ դա նշանակում Է, որ Միացյալ Թագավորությունը ԵՄ-ն կլքի հունվարի 31-ին, եւ առաջ կգնանք որպես մեկ ամբողջություն»,- ասել Է Ջոնսոնը՝ հորդորելով վերջ դնել Brexit-ի կողմնակիցների ու հակառակորդների վեճերին եւ կենտրոնանալ թագավորության հրատապ խնդիրների լուծման, հանցավորության դեմ պայքարի եւ հիվանդանոցների աշխատանքի բարելավման վրա:
Այն բանից հետո, երբ հունվարի 22-ի երեկոյան Brexit-ի մասին բիլլը Համայնքների պալատից անմիջապես հետո հաստատվեց բրիտանական խորհրդարանի Լորդերի պալատի կողմից, այն պետք Է ստորագրի Եղիսաբեթ Երկրորդ թագուհին: Սպասվում Է, որ դա տեղի կունենա արդեն հունվարի 23-ին կամ ուրբաթ օրը, ինչից հետո ԵՄ-ից երկրի դուրս գալու պայմանները որոշող փաստաթուղթն օրենքի ուժ կստանա: Դա թույլ կտա Մեծ Բրիտանիային եւ ԵՄ-ին վավերացնել Brexit-ի պայմանների մասին համաձայնագիրը, ինչը պետք Է տեղի ունենա առաջիկա օրերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Джонсон заявил, что Великобритания готова к выходу из ЕС 31 января
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон уверен в том, что после утверждения законопроекта о Brexit обеими палатами парламента страны королевство готово покинуть ЕС в намеченный срок - 31 января. Соответствующее заявление главы правительства было в среду вечером распространено премьерской канцелярией на Даунинг-стрит, 10.
"Парламент принял законопроект о выходе из Евросоюза, и это означает, что Соединенное Королевство покинет ЕС 31 января и будем идти вперед как единое целое. Временами казалось, что мы никогда не пересечем финишную черту Brexit, но наконец-то у нас это получилось", - сказал Джонсон, призвав положить конец распрям между сторонниками и противниками Brexit и сосредоточиться на решении насущных проблем королевства, борьбе с преступностью и улучшению работы больниц,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
После того, как в среду вечером билль о Brexit вслед за Палатой общин был утвержден Палатой лордов британского парламента, его должна подписать королева Елизавета II. Ожидается, что это произойдет уже в четверг или пятницу, после чего документ, оговаривающий условия выхода страны из ЕС, приобретет силу закона. Это позволит Великобритании и ЕС ратифицировать соглашение об условиях Brexit, что должно быть сделано в ближайшие дни.