Օսկարակիր պրոդյուսեր Սև Օհանյանը հայկական թեմայով երկու նախագիծ է պատրաստում. «Արմենպրես»-ի բացառիկ հարցազրույցը
Ամերիկահայ պրոդյուսեր Սև Օհանյանի ֆիլմերն «Օսկար»-ի, Կաննի,  «Ոսկե գլոբուս»-ի և այլ հեղինակավոր մրցանակների դափնեկիր են։ Օհանյանը ստեղծում է բազմաժանր կինոնկարներ՝ խոսելով անհատի, տարբեր համայնքների խնդիրների մասին. չի մոռանում անդրադառնալ նաև հայերին։ Պրոդյուսերը խոստովանում է՝ ցանկանում է բարձր տեղ զբաղեցնել ամերիկյան կինոարվեստում՝ հայկական թեմաներով արժեքավոր ֆիլմեր նկարահանելու համար։
2026-ին Սև Օհանյանին մեծ հաջողություն բերեց «Մեղսավորները» ֆիլմը, որը մի շարք մրցանակներից զատ արժանացավ  չորս «Օսկար»-ի։
«Արմենպրես»-ի թղթակցին հաջողվել է կապ հաստատել պրոդյուսերի հետ։ Զրուցակիցները խոսել են օսկարակիր ֆիլմի, Օհանյանի անցած ճանապարհի և կինոարվեստի նրբությունների մասին։
-Բարի լույս, պարոն Օհանյան, ինչպե՞ս եք։
-Շատ լավ եմ։ Դուք ինչպե՞ս եք։
-Շատ լավ, քանի որ հաջողվեց կապ հաստատել Ձեզ հետ։ Ինչպե՞ս է անցնում ԱՄՆ-ում ապրող օսկարակիր պրոդյուսերի օրը։
-Ես ու կինս՝ Նատալին, երեքամյա որդի ունենք, որի անունն Արեն է։ Վերջին ամիսներին նաև շաբաթ և կիրակի օրերին եմ շատ զբաղված եղել. մինչ «Օսկար»-ը մասնակցել եմ տարբեր մրցանակաբաշխությունների, ֆիլմի տարածմանն ուղղված միջոցառումների և քիչ եմ եղել տանը։ Երեկ ժամանակ գտա և երեխային տարա այգի, իսկ այսօր արդեն այցելել եմ ծնողներիս, օգնել եմ նրանց որոշ հարցերում և այլն։
-Փաստորեն Ձեզ հաջողվում է ընտանիքի լավ հայր, լավ ամուսին և լավ մասնագետ լինել։
-Փորձում եմ։
-Վերջին շաբաթներին սրտատրոփ սպասում էինք կինոարվեստի ամենահեղինակավոր իրադարձություններից մեկին՝ «Օսկար»-ի մրցանակաբաշխությանը, որին Ձեր Sinners «Մեղսավորները» ֆիլմը ներկայացված էր ռեկորդային 16 անվանակարգում։ Հաղթեցիք 4 անվանակարգում, ինչի առթիվ շնորհավորում եմ։ Հայաստանում ևս հպարտանում են ձեզնով և մեծ սպասելիքներ ունեն։
-Շնորհակալ եմ։
-Ստեղծագործողները հաճախ են ասում, որ մեծ հաղթանակներից հետո երբեմն դատարկության զգացողություն է առաջանում։ Ձեր պարագայում ինչպե՞ս է։
-Մենք շատ նպատակներ ունենք, շատ աշխատանք կա անելու և զբաղված ենք։  Հեռուստատեսային նախագծեր ենք իրականացնում Կանադայում, ԱՄՆ-ում և այլուր։ Շատ ժամանակ չենք ունենում մտածելու մրցանակների մասին, բայց շատ ուրախ եմ, որովհետև մեր ֆիլմը  սիրվել է, ամբողջ աշխարհում դիտվել է։ Մեզ համար դա մեծ հաղթանակ է։ Կարևորում ենք հատկապես Օթըմ Դյուրալդի հաղթանակը «Լավագույն օպերատորական աշխատանք» անվանակարգում. նա միակ կին կինոգործիչն է, որ մրցանակի է արժանանում այդ անվանակարգում։ Ռայանի, Մայքլի, Լյուդվիգի հաղթանակները ևս մեծ նշանակություն ունեն բոլորիս համար։ Այդ օրը հաղթանակը նշել ենք մինչև լուսաբաց։
-Իսկ սպասո՞ւմ էիք, որ հենց «Լավագույն դերասան», «Լավագույն օրիգինալ սցենար», «Լավագույն օրիգինալ երաժշտություն», «Լավագույն օպերատորական աշխատանք» անվանակարգերում կհաղթեք։ Գուցե այլ ակնկալիքներ կային։
-Մինչ մրցանակաբաշխությունը կարծում էինք, որ «Պայքարը պայքարից հետո» ֆիլմը կարող է հաղթել, բայց չէինք մտածում հաղթելու կամ պարտվելու մասին։ Իրականում մրցանակների համար չենք կինո ստեղծում, պարզապես սիրում ենք այդ աշխատանքն ու ցանկանում ենք ավելի շատ նման ֆիլմեր նկարահանել, որոնք առնչություն կունենան տարբեր մշակույթների հետ։ Տարբեր անվանակարգերում մրցանակներն էլ կարող են յուրովի օգնել և՛ սևերի, և՛ հայ ընտանիքների մասին նոր ֆիլմերի ստեղծմանը։
-Մեծ հաճույքով եմ դիտել «Մեղսավորները», որի գործողություններն արագ են զարգանում, անսպասելի են։ Նկատեցի, որ ֆիլմի գլխավոր հերոսներից մեկը երաժշտությունն է։ Ինչո՞ւ եք ֆիլմը կառուցել հենց բլյուզի շուրջ։
-Իմ գործընկեր, ֆիլմի ռեժիսոր Ռայան Քուգլերի ընտանիքի անդամները սևական ամերիկացիներ են, որոնց համար այդ երաժշտությունը շատ կարևոր է, բացի այդ փոփը, ռոքը, ռոքնռոլը և երաժշտության մի շարք այլ ուղղություններ ծնվել են բլյուզից։ Ֆիլմում մի դրվագ կա, երբ հերոսը նվագում է ու տեսնում է իր նախնիներին, բարեկամներին։ Ֆիլմը ստեղծելիս հույս ունեինք, որ անգամ շատ տարիներ հետո այն դիտելիս մարդիկ կհասկանան, որ արվեստը, երաժշտությունը միավորող հատկություն ունեն։
-Ինչպես ֆիլմի նախաբանում է ասվում երաժշտությունը ջնջում է սահմանները կյանքի և մահվան, ներկայի ու անցյալի միջև։
Ռայան Քուգլերի հետ վաղուց եք համագործակցում։ «Մեղսավորները» կինոնկարից զատ մի շարք այլ ֆիլմեր եք նկարահանել։ Որպես պրոդյուսեր և ռեժիսոր ձեր ցանկությունները մի՞շտ են համընկնում։
-Իմ առաջին ֆիլմը կոչվում է My Big Fat Armenian Family (Իմ մեծ, չաղ հայկական ընտանիքը)։ Արձակուրդների ընթացքում միավորեցի ընկերներիս, հարազատներիս ուժերն ու հորս տեսախցիկով նկարահանեցի այն։ Ֆիլմը փոքր մասերից էր բաղկացած, հետո մի ամբողջական կինոնկար դարձրի։ Ութ հարյուր դոլար եմ ծախսել ֆիլմի վրա։ Որոշեցի այն ցուցադրել Գլենդելի դպրոցում։ Չէի սպասում, որ հազարից ավելի մարդ կվճարի ու կցանկանա դիտել իմ ֆիլմը, իսկ երբ ընդունվեցի Հարավային Կալիֆոռնիայի կինոարվեստի դպրոց, որտեղ աշխարհի տարբեր ծայրերից ուսանողներ կային, և միակ հայը ես էի, ամաչում էի ֆիլմը ցուցադրել. կարծում էի, որ չեն հասկանա, հատկապես որ հայերեն է։ Միակ մարդը, որ ուզեց դիտել ֆիլմը, Ռայան Քուգլերն էր։ Նա ոչ միայն հասկացավ այն, այլև սիրեց՝ նշելով, որ շատ բան հիշեցնում է իր ընտանիքի անդամներին ու բարեկամներին։ Նա փաստեց, որ մենք տարբեր ազգերի, ընտանիքների ներկայացուցիչներ ենք, բայց շատ ընդհանրություններ ունենք։ Համալսարանն ավարտելուց հետո սկսվեց մեր համագործակցությունը։ Շուրջ 15 տարի աշխատում ենք և դեռ շատ ծրագրեր ունենք։ Ռայանը միշտ ասում է, որ պետք է հայկական թեմայով ֆիլմ նկարահանենք, TV show, որի շուրջ արդեն աշխատում ենք։  Իմ նպատակներից առաջինն էր ամերիկյան կինոարվեստում այնպիսի տեղ զբաղեցնել, որը հնարավորություն կտա հետագայում մեր պատմությունները ներկայացնել։ Հույս ունենք, որ առաջիկայում դա հնարավոր կլինի։
-Հայոց պատմությունը հարուստ է հետաքրքիր իրադարձություններով. կա՞ մի էջ, մի դրվագ, որին հնարավոր է ֆիլմով անդրադառնաք։
-Երկու նախագիծ ունենք, որոնց մասին այժմ չեմ կարող շատ խոսել։ Ֆիլմերից մեկը պատմում է աշխարհի տարբեր անկյուններում ապրող հերոսների մասին։ Կերպարներից մեկը Լատինական Ամերիկայից է, մյուսը՝ Աֆրիկայից, Ասիայից, Հայաստանից։ Այն գործողություններով հարուստ, արկածային կինոնկար է լինելու։ Կարծում եմ՝ ֆիլմը դիտելիս մարդիկ կմտածեն, թե որքան քաջ է, խելացի է հայ կինը։ Նրա կերպարը հնարավորություն կտա ճանաչել մեզ։ Մյուս նախագիծն էլ սերիալ է  ԱՄՆ-ում ապրող հայերի մասին։
-Հույս ունեմ, որ կհաջողեք։ Վերադառնանք «Մեղսավորները» ֆիլմին։ Կինոնկարում  Մայքլ Բի Ջորդանը երկու կերպարում է։ Թվում է՝ բարդ նկարահանումներ են իրականացվել։ Ֆիլմում կա՞ հատված, որը շատ դժվարությամբ է Ձեզ տրվել, որը ստանալու համար շատ եք չարչարվել։
-Մի տեսարան կա, որում վամպիրները պարում են։ Որոշել էինք մեկ գիշերվա ընթացքում նկարահանել այն։ Աշխատել ենք մինչև արևածագ. դժվար օրեր շատ են եղել։ Մայքլը հրաշալի է աշխատել և իսկապես արժանի էր «Օսկար»-ի։ Երկվորյակ եղբայրներից մեկը, (երկուսին էլ Մայքլ Բի Ջորդանն է մարմնավորում) փոքր կոշիկ էր հագնում, մյուսը՝ մեծ։ Նման բաներ էինք մտածել, որ ամեն ինչ ավելի համոզիչ լինի։
-Ասացիք, որ շատ եք ցանկացել Ձեր տեղն ունենալ կինոարվեստում՝ մեր մասին պատմելու համար։ Ձեր հաջողված ֆիլմերից են նաև «Ֆրութվեյլ կայարան»-ը, «Հուդան և սև մեսիան», որոնք Կաննի և այլ հեղինակավոր կինոփառատոններում մրցանակների են արժանացել։ Այդ ճանապարհը հե՞շտ է տրվել։ Փաստենք, որ ֆիլմերը նաև եկամտաբեր էին։
-Սկզբում դժվար էր։ Իմ կինը՝ Նատալին, ևս պրոդյուսեր է։ Նրա հետ նույնպես աշխատում եմ։ Մի ֆիլմ ունենք, որը կոչվում է Searching։ Ֆիլմի բյուջեն 800 հազար դոլար էր, բայց 75 մլն դոլար գումար բերեց և մեծ հաջողություն ունեցավ։ Նման աշխատանքները բարձրացնում են մեր հեղինակությունն ու թույլ տալիս հեշտությամբ իրականացնել մեր այլ նախագծերը։ Հիմա շատ դժվար է հայկական թեմայով որևէ ֆիլմ ստեղծելը։ Քսանհինգ տարվա ընթացքում ԱՄՆ-ում հայկական թեմայով նկարահանված որևէ կինոնկար գումար չի բերել, եթե անգամ այն լավն է եղել, ինչպես «Խոստումը»։ Քսան տարի առաջ Ատոմ Էգոյանը նկարահանեց «Արարատ»-ը, որը ևս մեծ գումարներ չբերեց։ Այն ստուդիաները, որոնք ֆիլմերի համար գումար են հատկացում,  ամեն բան հաշվի են առնում։ Նրանք փորձում են հասկանալ, թե հայկական թեմայով այլ ֆիլմերը որքան գումար են բերել՝ ներդրում անելու համար։ Ուստի պետք է կամաց-կամաց դա անել, որպեսզի գա ճիշտ ժամանակը և մեզ հեշտությամբ գումար տրամադրեն։
-Հիշում եմ՝ նախորդ տարի որքան ուրախացանք, երբ ոչ հայկական ֆիլմում հանդիպեցինք հայ դերասաններ Կարեն Կարագուլյանին և Վաչե Թովմասյանին։ Այս տարի Ձեր անունը հնչեց։
Ձեր ծնողները Պարսկաստանից են, Դուք ծնվել եք Գերմանիայում, մեծացել եք ԱՄՆ-ում։ Հայկական ընտանիքին նվիրված Ձեր ֆիլմում ընդգծված են հարգանքը միմյանց նկատմամբ, հոգատարությունը։ Ի՞նչ հայկական ավանդույթներ կան, որոնք շարունակություն են ստացել Ձեր նորաստեղծ ընտանիքում։
-Մեր տանը հայերեն ենք խոսում. ես Պարսկաստանի հայերենով եմ խոսում, կինս՝ արևմտահայերեն։ Մեր տղային ընդունել ենք հայկական դպրոց։ Ցանկանում եմ՝ միշտ հայերով շրջապատված լինենք։ Ասեմ, որ հայկական ճաշարաններ ենք հաճախ գնում, ինչից լավ բան չկա։
-Գլոբալիզացիայի պայմաններում մենք ևս փորձում ենք հենց մեր երկրում պահպանել որոշ ավանդույթներ։ Պարոն Օհանյան, ասում են՝ կինոն լուրջ ռազմավարական զենք է, սակայն վերջին տարիներին ժամանցի է վերածվել։ Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ խնդիր այն պետք է լուծի։
-Ես, մայրս, հայրս էմիգրանտներ ենք։ Մեր շատ բարեկամներ ևս եկել են ԱՄՆ։ Սկզբում գումար չունեինք, բայց կարողացել ենք կամաց-կամաց առաջ գնալ։ Կարծում եմ՝ Ամերիկայում հիմա էմիգրանտների հետ կապված լուրջ խնդիր կա, որի մասին շատերը չեն խոսում։ Թվում է՝ հիմա ԱՄՆ-ն չի սիրում իր էմիգրանտներին։ Դա սխալ է։ Եթե հնարավոր լինի, մի ֆիլմ կնկարահանեմ այն մասին, որ օտար երկրից գալիս են ԱՄՆ, այդ երկիրն ավելի լավն են դարձնում։ Աշխարհում  կռիվ է. ինչքան կարող ենք պետք է դիտենք ֆիլմեր, որոնցում միասնական ենք, որոնք կոչ են անում միմյանց հետ հաշտ լինել։ «Մեղսավորները» մի քիչ այդ մասին է. ցույց է տալիս, որ մարդիկ, որոնք մի քիչ տարբեր են սպիտակ ամերիկացիներից, ևս  լավն են, աշխատասեր են, սիրում են, սիրվում են։
-Հետևո՞ւմ եք հայաստանյան կինոյին։
-Մի քիչ հետևում եմ։
-Մտածե՞լ եք հայ դերասանների հետ որևէ ֆիլմի շուրջ աշխատելու մասին։
-Կարենին, Վաչեին «Անորա» ֆիլմից շատ եմ սիրում, Անժելա Սարաֆյանը լավ դերասանուհի է, Էրիկ Բոգոսյանը։  Հայ ռեժիսորներից Գոռ Կիրակոսյանը զվարճալի ֆիլմեր է նկարահանում։ Երբ նա ինձ ցույց է տալիս իր ֆիլմերը, ես չեմ հավատում, որ կարողանում է նման միջոցներով նման ֆիլմեր նկարահանել։ Երբ հնարավոր լինի գալ Հայաստան, կծանոթանամ այլ կինոարտադրողների  հետ։
-Հույս ունեմ, որ շուտով կայցելեք Հայաստան, առիթ կլինի հանդիպել Ձեզ հետ, ինչու չէ՝ վարպետության դասեր ունենալ, որովհետև ուսանողները, կինոյով հետաքրքրվողները դրա կարիքն ունեն։
-2016-ին մի քանի շաբաթ դասեր եմ տվել ԹՈՒՄՈ-ում։ Աշակերտները շատ խելացի էին։ Այդ ժամանակ նաև դասավանդում էի ԱՄՆ-ում։ Իմ քսան տարեկան աշակերտներին այդ 16-ամյա պատանիները չէին զիջում։ Հայաստանում շատ տաղանդավոր երիտասարդներ կան։  Ես և կինս Հայ կրթական հիմնարկության հետ մի կրթաթոշակ ենք սահմանել. ամեն տարի Հայաստանում մի աշակերտի չորս տարվա քոլեջի ծախսը հոգում ենք։ Ցանկանում ենք հայերի տաղանդը մնա Հայաստանում։
-Ձեզ գեղեցիկ օր եմ մաղթում, պարոն Օհանյան։ Եվս մեկ անգամ շնորհակալ եմ, որ ժամանակ տրամադրեցիք մեզ, «Արմենպրես»-ին։ Մինչ հանդիպում։

Оскароносный продюсер Сев Оганян готовит два проекта на армянскую тематику: эксклюзивное интервью “Арменпресс”
Фильмы американского продюсера армянского происхождения Сева Оганяна удостоены премий “Оскар”, “Золотой глобус”, Каннского кинофестиваля, и других престижных наград. Оганян создает фильмы разных жанров, рассказывая о проблемах отдельных людей и разных сообществ. Он не забывает и об армянах. Продюсер признается, что хочет занять высокое место в американском кинематографе, снимая значащие фильмы на армянскую тематику.
В 2026 году фильм “Грешники” принес Севу Оганяну большой успех, и помимо ряда наград, он получил четыре “Оскара”.
Корреспонденту “Арменпресс” удалось связаться с продюсером. Собеседники поговорили об оскароносном фильме, творческом пути Оганяна и особенностяах кинематографии.
— Доброе утро, господин Оганян, как Вы?
— Я в порядке. А как у вас?
— Отлично, потому что мне удалось связаться с вами. Как проходит день оскароносного продюсера, живущего в США?
— У нас с женой Натали есть трехлетний сын, которого зовут Арен. В последние месяцы я бывал очень занят и по выходным. До “Оскара” я участвовал в различных церемониях награждения, мероприятиях по продвижению фильмов, и почти не бывал дома. Вчера я нашел время и сходил с сыном в парк, а сегодня уже навестил родителей, помог им с некоторыми делами и так далее.
—Фактически, Вам удается быть хорошим отцом семьи, хорошим мужем и хорошим специалистом.
—Я стараюсь.
— В последние недели мы с замиранием сердца ждали одного из самых престижных событий в кинематографе - церемонии вручения премии “Оскар”, на которой Ваш фильм “Грешники” был представлен в рекордных 16 номинациях. Вы победили в 4 номинациях, с чем я Вас поздравляю. В Армении Вами гордятся и возлагают на Вас большие надежды.
— Спасибо.
— Творческие люди часто говорят, что после больших побед иногда возникает чувство пустоты. Как с этим у Вас?
— У нас много целей, предстоит много работы, и мы очень заняты. Мы реализуем телевизионные проекты в Канаде, США и других странах. У нас не так много времени, чтобы думать о наградах, но я очень рад, потому что наш фильм понравился зрителям, его посмотрели во всем мире. Для нас это большая победа. Мы особенно ценим победу Отем Дюральд в номинации “Лучшая операторская работа” — она единственная женщина, получившая награду в этой номинации. Победы Райана, Майкла, Людвига также имеют большое значение для всех нас. В тот день мы праздновали победу до рассвета.
— А вы ожидали, что победите именно в номинациях “Лучшая мужская роль”, “Лучший оригинальный сценарий”, “Лучшая оригинальная музыка”, “Лучшая операторская работа”? Были ли и другие ожидания?
— До церемонии награждения мы думали, что может победить фильм “Битва за битвой”, но мы не думали о победе или поражении. На самом деле, мы снимаем фильмы не ради наград, мы просто любим эту работу и хотим создавать больше подобных фильмов, которые будут актуальны для разных культур. Награды в разных категориях также могут по-своему помочь в создании новых фильмов как о чернокожих, так и об армянских семьях.
— Я с большим удовольствием посмотрел фильм “Грешники”, действие которого развивается быстро и неожиданно. Заметил, что одним из главных героев фильма является музыка. Почему Вы построили фильм вокруг блюза?
— Члены семьи моего коллеги, режиссера фильма Райана Куглера - чернокожие американцы, для которых эта музыка очень важна, кроме того, поп, рок, рок-н-ролл и ряд других музыкальных направлений зародились из блюза. В фильме есть эпизод, когда герой играет и видит своих предков и друзей. Создавая фильм, мы надеялись, что даже спустя много лет, при просмотре, люди поймут, что искусство и музыка обладают объединяющим свойством.
— Как говорится во вступлении к фильму, музыка стирает грани между жизнью и смертью, между настоящим и прошлым.
Вы уже давно сотрудничаете с Райаном Куглером. Кроме “Грешников, Вы сняли и другие фильмы. Всегда ли совпадают ваши представления как продюсера и режиссера?
— Мой первый фильм назывался “Моя большая толстая армянская семья”. Во время каникул я объединил усилия своих друзей и родственников и снял его на отцовской камере. Фильм состоял из небольших частей, а затем я превратил его в полнометражный. Я потратил на фильм восемьсот долларов. Решил показать его в школе в Глендейле. Я не ожидал, что больше тысячи человек захотят посмотреть мой фильм, и когда меня приняли в Школу кинематографических искусств Южной Калифорнии, где учились студенты со всего мира, и я был единственным армянином, мне было неловко показывать этот фильм. Я думал, что они не поймут, особенно потому, что он был на армянском языке. Единственным, кто захотел посмотреть фильм, был Райан Куглер. Он не только понял его, но и полюбил, отметив, что он во многом напомнил ему о семье и друзьях. Он сказал, что мы представляем разные нации и семьи, но у нас много общего. После окончания учебы началось наше сотрудничество. Мы работаем вместе уже около 15 лет и у нас все еще много проектов. Райан всегда говорит, что нам следует снять фильм или сериал на армянскую тематику, над чем мы уже работаем. Одна из моих целей — занять место в американском кинематографе, которое позволило бы нам в будущем представлять наши истории. Мы надеемся, что это станет возможным уже в ближайшем будущем.
— История Армении богата разными событиями. Есть ли такие к которым Вы захотите обратиться в фильмах?
— У нас есть два проекта, о которых я пока не могу много говорить. В одном из фильмов рассказывается о персонажах, живущих в разных уголках мира. Один из них из Латинской Америки, другие из Африки, Азии, Армении. Это будет остросюжетный приключенческий фильм. Я думаю, когда будут смотреть этот фильм, поймут, насколько храбра и умна армянская женщина. Её образ даст поможет лучше узнать нас - армян. Другой проект — это телесериал об армянах, живущих в Соединенных Штатах.
— Надеюсь, у Вас всё получится. Вернёмся к фильму Грешники. В этом фильме Майкл Б. Джордан играет двух персонажей. Кажется, съёмки были сложными. Есть ли в фильме какая-либо часть, которая далась Вам с большим трудом, за которую Вы долго боролись?
— Есть сцена, где танцуют вампиры. Мы решили снять её за одну ночь. Работали до рассвета. Было много трудных дней. Майкл проделал замечательную работу, и он действительно заслужил “Оскар”. Один из братьев-близнецов (обоих играет Майкл Б. Джордан) носил маленькие туфли, другой — большие. Мы придумали такие вещи, чтобы всё выглядело убедительнее.
— Вы сказали, что очень хотите занять своё место в кинематографе, чтобы рассказывать истории о нас- армянах. Среди Ваших успешных фильмов — “Станция Фрутвейл и Иуда и Чёрный Мессия, получившие награды на Каннском и других престижных кинофестивалях. Был ли этот путь лёгким? Признаем, что фильмы принесли и прибыль.
— Поначалу было трудно. Моя жена, Натали, тоже продюсер. Я работаю и с ней. У нас есть фильм под названием “В поисках”. Бюджет фильма составлял 800 000 долларов, но он принёс 75 миллионов долларов и имел большой успех. Такие работы повышают нашу репутацию и позволяют нам легко реализовывать другие проекты. Сейчас очень сложно снять фильм на армянскую тематику. За двадцать пять лет ни один фильм на армянскую тематику, снятый в США, не принёс прибыли, даже если он был таким хорошим, как “Обещание”. Двадцать лет назад Атом Эгоян снял “Арарат”, который тоже не принёс большой прибыли. Студии, выделяющие деньги на фильмы, учитывают всё это. Они пытаются понять, сколько денег заработали другие фильмы на армянскую тематику, чтобы инвестировать. Поэтому нам нужно действовать постепенно, когда настанет подходящий момент, чтобы они смогли легко предоставить нам деньги.
— Помню, как мы радовались в прошлом году, когда увидели армянских актеров Карена Карагуляна и Ваче Товмасяна в неармянском фильме. В этом году прозвучало ваше имя.
Ваши родители из Ирана, Вы родились в Германии, выросли в США. Ваш фильм, посвященный армянской семье, подчеркивает уважение друг к другу, заботу. Какие армянские традиции сохранились в Вашей новой семье?
— Дома мы говорим по-армянски. Я говорю на ирао-армянском, моя жена — на западноармянском. Мы записали нашего сына в армянскую школу. Я хочу, чтобы нас всегда окружали армяне. Скажу вам, что мы часто ходим в армянские рестораны, это здорово.
— В условиях глобализации мы также стараемся сохранить некоторые традиции даже в нашей стране. Господин Оганян, говорят, что кино — это серьезное стратегическое оружие, но в последние годы оно превратилось в развлечение. Как Вам кажется, какие проблемы оно должно решать?
— Моя мать, отец и я — иммигранты. Многие наши родственники также переехали в Соединенные Штаты. Вначале у нас не было денег, но постепенно мы смогли добиться успеха. Я думаю, что сейчас в Америке существует серьёзная проблема с иммигрантами, о которой многие не говорят. Кажется, что США сейчас не любят своих иммигрантов. Это неверно. Если бы это было возможно, я бы снял фильм о людях, приезжающих в США из другой страны, и делают эту страну лучше. В мире идёт борьба. Мы должны смотреть как можно больше фильмов, в которых мы едины, которые призывают к примирению друг с другом. “Грешники” немного и об этом. Он показывает, что люди, отличающиеся от белых американцев, тоже хорошие, трудолюбивые, любящие и любимые.
— Вы следите за армянским кино?
— Немного слежу.
— Вы думали о работе над каким-нибудь фильмом с армянскими актёрами?
— Я очень люблю Карена, Ваче из фильма “Анора”, Ангела Сарафян — хорошая актриса, Эрик Богосян. Один из армянских режиссёров, Гор Киракосян, снимает смешные фильмы. Когда он показывает мне свои фильмы, мне не верится, что он может снимать такие фильмы на такие средства. Когда появится возможность приехать в Армению, я познакомлюсь и с другими кинематографистами.
— Надеюсь, Вы скоро посетите Армению, будет возможность встретиться с Вами, и почему бы не провести мастер-классы, ведь студентам, интересующимся кино, это необходимо.
— В 2016 году я несколько недель преподавал в ТУМО. Учащиеся были очень умными. В то время я преподавал и в Соединенных Штатах. Эти 16-летние были не менее талантливы, чем мои двадцатилетние студенты. В Армении много талантливой молодежи. Мы с женой вместе с Армянским образовательным фондом учредили стипендию. Каждый год мы оплачиваем обучение одного студента в Армении в течение четырех лет. Мы хотим, чтобы талантливые армяна оставались в Армении.
— Желаю Вам прекрасного дня, господин Оганян. Еще раз благодарю Вас за время, проведенное с нами, с “Арменпресс”. До новых встреч.