Օսկարակիր պրոդյուսեր Սև Օհանյանը հայկական թեմայով երկու նախագիծ է պատրաստում. «Արմենպրես»-ի բացառիկ հարցազրույցը
Ամերիկահայ պրոդյուսեր Սև Օհանյանի ֆիլմերն «Օսկար»-ի, Կաննի,  «Ոսկե գլոբուս»-ի և այլ հեղինակավոր մրցանակների դափնեկիր են։ Օհանյանը ստեղծում է բազմաժանր կինոնկարներ՝ խոսելով անհատի, տարբեր համայնքների խնդիրների մասին. չի մոռանում անդրադառնալ նաև հայերին։ Պրոդյուսերը խոստովանում է՝ ցանկանում է բարձր տեղ զբաղեցնել ամերիկյան կինոարվեստում՝ հայկական թեմաներով արժեքավոր ֆիլմեր նկարահանելու համար։
2026-ին Սև Օհանյանին մեծ հաջողություն բերեց «Մեղսավորները» ֆիլմը, որը մի շարք մրցանակներից զատ արժանացավ  չորս «Օսկար»-ի։
«Արմենպրես»-ի թղթակցին հաջողվել է կապ հաստատել պրոդյուսերի հետ։ Զրուցակիցները խոսել են օսկարակիր ֆիլմի, Օհանյանի անցած ճանապարհի և կինոարվեստի նրբությունների մասին։
-Բարի լույս, պարոն Օհանյան, ինչպե՞ս եք։
-Շատ լավ եմ։ Դուք ինչպե՞ս եք։
-Շատ լավ, քանի որ հաջողվեց կապ հաստատել Ձեզ հետ։ Ինչպե՞ս է անցնում ԱՄՆ-ում ապրող օսկարակիր պրոդյուսերի օրը։
-Ես ու կինս՝ Նատալին, երեքամյա որդի ունենք, որի անունն Արեն է։ Վերջին ամիսներին նաև շաբաթ և կիրակի օրերին եմ շատ զբաղված եղել. մինչ «Օսկար»-ը մասնակցել եմ տարբեր մրցանակաբաշխությունների, ֆիլմի տարածմանն ուղղված միջոցառումների և քիչ եմ եղել տանը։ Երեկ ժամանակ գտա և երեխային տարա այգի, իսկ այսօր արդեն այցելել եմ ծնողներիս, օգնել եմ նրանց որոշ հարցերում և այլն։
-Փաստորեն Ձեզ հաջողվում է ընտանիքի լավ հայր, լավ ամուսին և լավ մասնագետ լինել։
-Փորձում եմ։
-Վերջին շաբաթներին սրտատրոփ սպասում էինք կինոարվեստի ամենահեղինակավոր իրադարձություններից մեկին՝ «Օսկար»-ի մրցանակաբաշխությանը, որին Ձեր Sinners «Մեղսավորները» ֆիլմը ներկայացված էր ռեկորդային 16 անվանակարգում։ Հաղթեցիք 4 անվանակարգում, ինչի առթիվ շնորհավորում եմ։ Հայաստանում ևս հպարտանում են ձեզնով և մեծ սպասելիքներ ունեն։
-Շնորհակալ եմ։
-Ստեղծագործողները հաճախ են ասում, որ մեծ հաղթանակներից հետո երբեմն դատարկության զգացողություն է առաջանում։ Ձեր պարագայում ինչպե՞ս է։
-Մենք շատ նպատակներ ունենք, շատ աշխատանք կա անելու և զբաղված ենք։  Հեռուստատեսային նախագծեր ենք իրականացնում Կանադայում, ԱՄՆ-ում և այլուր։ Շատ ժամանակ չենք ունենում մտածելու մրցանակների մասին, բայց շատ ուրախ եմ, որովհետև մեր ֆիլմը  սիրվել է, ամբողջ աշխարհում դիտվել է։ Մեզ համար դա մեծ հաղթանակ է։ Կարևորում ենք հատկապես Օթըմ Դյուրալդի հաղթանակը «Լավագույն օպերատորական աշխատանք» անվանակարգում. նա միակ կին կինոգործիչն է, որ մրցանակի է արժանանում այդ անվանակարգում։ Ռայանի, Մայքլի, Լյուդվիգի հաղթանակները ևս մեծ նշանակություն ունեն բոլորիս համար։ Այդ օրը հաղթանակը նշել ենք մինչև լուսաբաց։
-Իսկ սպասո՞ւմ էիք, որ հենց «Լավագույն դերասան», «Լավագույն օրիգինալ սցենար», «Լավագույն օրիգինալ երաժշտություն», «Լավագույն օպերատորական աշխատանք» անվանակարգերում կհաղթեք։ Գուցե այլ ակնկալիքներ կային։
-Մինչ մրցանակաբաշխությունը կարծում էինք, որ «Պայքարը պայքարից հետո» ֆիլմը կարող է հաղթել, բայց չէինք մտածում հաղթելու կամ պարտվելու մասին։ Իրականում մրցանակների համար չենք կինո ստեղծում, պարզապես սիրում ենք այդ աշխատանքն ու ցանկանում ենք ավելի շատ նման ֆիլմեր նկարահանել, որոնք առնչություն կունենան տարբեր մշակույթների հետ։ Տարբեր անվանակարգերում մրցանակներն էլ կարող են յուրովի օգնել և՛ սևերի, և՛ հայ ընտանիքների մասին նոր ֆիլմերի ստեղծմանը։
-Մեծ հաճույքով եմ դիտել «Մեղսավորները», որի գործողություններն արագ են զարգանում, անսպասելի են։ Նկատեցի, որ ֆիլմի գլխավոր հերոսներից մեկը երաժշտությունն է։ Ինչո՞ւ եք ֆիլմը կառուցել հենց բլյուզի շուրջ։
-Իմ գործընկեր, ֆիլմի ռեժիսոր Ռայան Քուգլերի ընտանիքի անդամները սևական ամերիկացիներ են, որոնց համար այդ երաժշտությունը շատ կարևոր է, բացի այդ փոփը, ռոքը, ռոքնռոլը և երաժշտության մի շարք այլ ուղղություններ ծնվել են բլյուզից։ Ֆիլմում մի դրվագ կա, երբ հերոսը նվագում է ու տեսնում է իր նախնիներին, բարեկամներին։ Ֆիլմը ստեղծելիս հույս ունեինք, որ անգամ շատ տարիներ հետո այն դիտելիս մարդիկ կհասկանան, որ արվեստը, երաժշտությունը միավորող հատկություն ունեն։
-Ինչպես ֆիլմի նախաբանում է ասվում երաժշտությունը ջնջում է սահմանները կյանքի և մահվան, ներկայի ու անցյալի միջև։
Ռայան Քուգլերի հետ վաղուց եք համագործակցում։ «Մեղսավորները» կինոնկարից զատ մի շարք այլ ֆիլմեր եք նկարահանել։ Որպես պրոդյուսեր և ռեժիսոր ձեր ցանկությունները մի՞շտ են համընկնում։
-Իմ առաջին ֆիլմը կոչվում է My Big Fat Armenian Family (Իմ մեծ, չաղ հայկական ընտանիքը)։ Արձակուրդների ընթացքում միավորեցի ընկերներիս, հարազատներիս ուժերն ու հորս տեսախցիկով նկարահանեցի այն։ Ֆիլմը փոքր մասերից էր բաղկացած, հետո մի ամբողջական կինոնկար դարձրի։ Ութ հարյուր դոլար եմ ծախսել ֆիլմի վրա։ Որոշեցի այն ցուցադրել Գլենդելի դպրոցում։ Չէի սպասում, որ հազարից ավելի մարդ կվճարի ու կցանկանա դիտել իմ ֆիլմը, իսկ երբ ընդունվեցի Հարավային Կալիֆոռնիայի կինոարվեստի դպրոց, որտեղ աշխարհի տարբեր ծայրերից ուսանողներ կային, և միակ հայը ես էի, ամաչում էի ֆիլմը ցուցադրել. կարծում էի, որ չեն հասկանա, հատկապես որ հայերեն է։ Միակ մարդը, որ ուզեց դիտել ֆիլմը, Ռայան Քուգլերն էր։ Նա ոչ միայն հասկացավ այն, այլև սիրեց՝ նշելով, որ շատ բան հիշեցնում է իր ընտանիքի անդամներին ու բարեկամներին։ Նա փաստեց, որ մենք տարբեր ազգերի, ընտանիքների ներկայացուցիչներ ենք, բայց շատ ընդհանրություններ ունենք։ Համալսարանն ավարտելուց հետո սկսվեց մեր համագործակցությունը։ Շուրջ 15 տարի աշխատում ենք և դեռ շատ ծրագրեր ունենք։ Ռայանը միշտ ասում է, որ պետք է հայկական թեմայով ֆիլմ նկարահանենք, TV show, որի շուրջ արդեն աշխատում ենք։  Իմ նպատակներից առաջինն էր ամերիկյան կինոարվեստում այնպիսի տեղ զբաղեցնել, որը հնարավորություն կտա հետագայում մեր պատմությունները ներկայացնել։ Հույս ունենք, որ առաջիկայում դա հնարավոր կլինի։
-Հայոց պատմությունը հարուստ է հետաքրքիր իրադարձություններով. կա՞ մի էջ, մի դրվագ, որին հնարավոր է ֆիլմով անդրադառնաք։
-Երկու նախագիծ ունենք, որոնց մասին այժմ չեմ կարող շատ խոսել։ Ֆիլմերից մեկը պատմում է աշխարհի տարբեր անկյուններում ապրող հերոսների մասին։ Կերպարներից մեկը Լատինական Ամերիկայից է, մյուսը՝ Աֆրիկայից, Ասիայից, Հայաստանից։ Այն գործողություններով հարուստ, արկածային կինոնկար է լինելու։ Կարծում եմ՝ ֆիլմը դիտելիս մարդիկ կմտածեն, թե որքան քաջ է, խելացի է հայ կինը։ Նրա կերպարը հնարավորություն կտա ճանաչել մեզ։ Մյուս նախագիծն էլ սերիալ է  ԱՄՆ-ում ապրող հայերի մասին։
-Հույս ունեմ, որ կհաջողեք։ Վերադառնանք «Մեղսավորները» ֆիլմին։ Կինոնկարում  Մայքլ Բի Ջորդանը երկու կերպարում է։ Թվում է՝ բարդ նկարահանումներ են իրականացվել։ Ֆիլմում կա՞ հատված, որը շատ դժվարությամբ է Ձեզ տրվել, որը ստանալու համար շատ եք չարչարվել։
-Մի տեսարան կա, որում վամպիրները պարում են։ Որոշել էինք մեկ գիշերվա ընթացքում նկարահանել այն։ Աշխատել ենք մինչև արևածագ. դժվար օրեր շատ են եղել։ Մայքլը հրաշալի է աշխատել և իսկապես արժանի էր «Օսկար»-ի։ Երկվորյակ եղբայրներից մեկը, (երկուսին էլ Մայքլ Բի Ջորդանն է մարմնավորում) փոքր կոշիկ էր հագնում, մյուսը՝ մեծ։ Նման բաներ էինք մտածել, որ ամեն ինչ ավելի համոզիչ լինի։
-Ասացիք, որ շատ եք ցանկացել Ձեր տեղն ունենալ կինոարվեստում՝ մեր մասին պատմելու համար։ Ձեր հաջողված ֆիլմերից են նաև «Ֆրութվեյլ կայարան»-ը, «Հուդան և սև մեսիան», որոնք Կաննի և այլ հեղինակավոր կինոփառատոններում մրցանակների են արժանացել։ Այդ ճանապարհը հե՞շտ է տրվել։ Փաստենք, որ ֆիլմերը նաև եկամտաբեր էին։
-Սկզբում դժվար էր։ Իմ կինը՝ Նատալին, ևս պրոդյուսեր է։ Նրա հետ նույնպես աշխատում եմ։ Մի ֆիլմ ունենք, որը կոչվում է Searching։ Ֆիլմի բյուջեն 800 հազար դոլար էր, բայց 75 մլն դոլար գումար բերեց և մեծ հաջողություն ունեցավ։ Նման աշխատանքները բարձրացնում են մեր հեղինակությունն ու թույլ տալիս հեշտությամբ իրականացնել մեր այլ նախագծերը։ Հիմա շատ դժվար է հայկական թեմայով որևէ ֆիլմ ստեղծելը։ Քսանհինգ տարվա ընթացքում ԱՄՆ-ում հայկական թեմայով նկարահանված որևէ կինոնկար գումար չի բերել, եթե անգամ այն լավն է եղել, ինչպես «Խոստումը»։ Քսան տարի առաջ Ատոմ Էգոյանը նկարահանեց «Արարատ»-ը, որը ևս մեծ գումարներ չբերեց։ Այն ստուդիաները, որոնք ֆիլմերի համար գումար են հատկացում,  ամեն բան հաշվի են առնում։ Նրանք փորձում են հասկանալ, թե հայկական թեմայով այլ ֆիլմերը որքան գումար են բերել՝ ներդրում անելու համար։ Ուստի պետք է կամաց-կամաց դա անել, որպեսզի գա ճիշտ ժամանակը և մեզ հեշտությամբ գումար տրամադրեն։
-Հիշում եմ՝ նախորդ տարի որքան ուրախացանք, երբ ոչ հայկական ֆիլմում հանդիպեցինք հայ դերասաններ Կարեն Կարագուլյանին և Վաչե Թովմասյանին։ Այս տարի Ձեր անունը հնչեց։
Ձեր ծնողները Պարսկաստանից են, Դուք ծնվել եք Գերմանիայում, մեծացել եք ԱՄՆ-ում։ Հայկական ընտանիքին նվիրված Ձեր ֆիլմում ընդգծված են հարգանքը միմյանց նկատմամբ, հոգատարությունը։ Ի՞նչ հայկական ավանդույթներ կան, որոնք շարունակություն են ստացել Ձեր նորաստեղծ ընտանիքում։
-Մեր տանը հայերեն ենք խոսում. ես Պարսկաստանի հայերենով եմ խոսում, կինս՝ արևմտահայերեն։ Մեր տղային ընդունել ենք հայկական դպրոց։ Ցանկանում եմ՝ միշտ հայերով շրջապատված լինենք։ Ասեմ, որ հայկական ճաշարաններ ենք հաճախ գնում, ինչից լավ բան չկա։
-Գլոբալիզացիայի պայմաններում մենք ևս փորձում ենք հենց մեր երկրում պահպանել որոշ ավանդույթներ։ Պարոն Օհանյան, ասում են՝ կինոն լուրջ ռազմավարական զենք է, սակայն վերջին տարիներին ժամանցի է վերածվել։ Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ խնդիր այն պետք է լուծի։
-Ես, մայրս, հայրս էմիգրանտներ ենք։ Մեր շատ բարեկամներ ևս եկել են ԱՄՆ։ Սկզբում գումար չունեինք, բայց կարողացել ենք կամաց-կամաց առաջ գնալ։ Կարծում եմ՝ Ամերիկայում հիմա էմիգրանտների հետ կապված լուրջ խնդիր կա, որի մասին շատերը չեն խոսում։ Թվում է՝ հիմա ԱՄՆ-ն չի սիրում իր էմիգրանտներին։ Դա սխալ է։ Եթե հնարավոր լինի, մի ֆիլմ կնկարահանեմ այն մասին, որ օտար երկրից գալիս են ԱՄՆ, այդ երկիրն ավելի լավն են դարձնում։ Աշխարհում  կռիվ է. ինչքան կարող ենք պետք է դիտենք ֆիլմեր, որոնցում միասնական ենք, որոնք կոչ են անում միմյանց հետ հաշտ լինել։ «Մեղսավորները» մի քիչ այդ մասին է. ցույց է տալիս, որ մարդիկ, որոնք մի քիչ տարբեր են սպիտակ ամերիկացիներից, ևս  լավն են, աշխատասեր են, սիրում են, սիրվում են։
-Հետևո՞ւմ եք հայաստանյան կինոյին։
-Մի քիչ հետևում եմ։
-Մտածե՞լ եք հայ դերասանների հետ որևէ ֆիլմի շուրջ աշխատելու մասին։
-Կարենին, Վաչեին «Անորա» ֆիլմից շատ եմ սիրում, Անժելա Սարաֆյանը լավ դերասանուհի է, Էրիկ Բոգոսյանը։  Հայ ռեժիսորներից Գոռ Կիրակոսյանը զվարճալի ֆիլմեր է նկարահանում։ Երբ նա ինձ ցույց է տալիս իր ֆիլմերը, ես չեմ հավատում, որ կարողանում է նման միջոցներով նման ֆիլմեր նկարահանել։ Երբ հնարավոր լինի գալ Հայաստան, կծանոթանամ այլ կինոարտադրողների  հետ։
-Հույս ունեմ, որ շուտով կայցելեք Հայաստան, առիթ կլինի հանդիպել Ձեզ հետ, ինչու չէ՝ վարպետության դասեր ունենալ, որովհետև ուսանողները, կինոյով հետաքրքրվողները դրա կարիքն ունեն։
-2016-ին մի քանի շաբաթ դասեր եմ տվել ԹՈՒՄՈ-ում։ Աշակերտները շատ խելացի էին։ Այդ ժամանակ նաև դասավանդում էի ԱՄՆ-ում։ Իմ քսան տարեկան աշակերտներին այդ 16-ամյա պատանիները չէին զիջում։ Հայաստանում շատ տաղանդավոր երիտասարդներ կան։  Ես և կինս Հայ կրթական հիմնարկության հետ մի կրթաթոշակ ենք սահմանել. ամեն տարի Հայաստանում մի աշակերտի չորս տարվա քոլեջի ծախսը հոգում ենք։ Ցանկանում ենք հայերի տաղանդը մնա Հայաստանում։
-Ձեզ գեղեցիկ օր եմ մաղթում, պարոն Օհանյան։ Եվս մեկ անգամ շնորհակալ եմ, որ ժամանակ տրամադրեցիք մեզ, «Արմենպրես»-ին։ Մինչ հանդիպում։

The films of Armenian-American producer Sev Ohanian have won Oscars, Cannes awards, Golden Globes and other prestigious prizes. Ohanian creates multi-genre films, addressing the problems of individuals and different communities. He does not forget to touch on the Armenians. The producer says he wants to occupy a strong place in American cinema by making valuable films on Armenian topics.
In 2026, the film “The Sinners” brought great success to Sev Ohanian, winning four Oscars in addition to a number of other awards. An Armenpress correspondent managed to get in touch with the producer. The interlocutors spoke about the Oscar-winning film, Ohanian’s journey and the nuances of cinematography.
- Good morning, Mr. Ohanian, how are you?
-I'm very well. How are you?
- Very well, since we managed to get in touch with you. How is the day going for an Oscar-winning producer living in the US?
-My wife Natalie and I have a three-year-old son named Aren. In recent months, I have been very busy, including on weekends. Before the Oscars, I participated in various award ceremonies and film promotion events, and I was not home much. Yesterday, I found time to take my son to the park, and today I have already visited my parents and helped them.
- You manage to be a good father, a good husband, and a good professional.
-I try.
- In recent weeks, we have been eagerly awaiting one of the most prestigious events in cinema, the Oscars, where your film “The Sinners” was nominated in a record 16 categories. You won in four categories, for which I congratulate you. People in Armenia are also proud of you and have high expectations.
-Thank you.
- Cultural figures often say that after big victories, there is sometimes a feeling of emptiness. How is it in your case?
-We have many goals, and there is a lot of work to do, so we stay busy. We are implementing television projects in Canada, the US and elsewhere. We do not have much time to think about awards, but I am very happy because our film was loved and watched all over the world. For us, it is a great victory. We especially value Autumn Durald’s victory in the Best Cinematography category — she is the only female filmmaker to receive an award in that category. The victories of Ryan, Michael and Ludwig are also very meaningful for all of us. That day, we celebrated until dawn.
- Did you expect that you would win in the categories of Best Actor, Best Original Screenplay, Best Original Score and Best Cinematography? Maybe you had other expectations.
-Before the awards ceremony, we thought that the film “One Battle After Another” could win, but we did not focus on winning or losing. In fact, we do not make films for awards - we simply love this work and want to make more films that are relevant to different cultures. Awards in different categories can also help in their own way to create new films about both Black and Armenian families.
- I enjoyed watching “The Sinners,” the events of which develop quickly and unexpectedly. I noticed that one of the main elements of the film is music. Why did you build the film around blues?
-My partner, the film’s director Ryan Coogler, comes from a Black American family, for whom this music is very important. In addition, pop, rock, rock ’n’ roll and a number of other musical genres originated from blues.
There is a scene in the film where the character plays music and sees his ancestors and relatives. When creating the film, we hoped that even after many years, people would understand that art and music have a unifying quality.
-As the film’s prologue says, music erases the boundaries between life and death, present and past. You have been collaborating with Ryan Coogler for a long time. In addition to the film “The Sinners,” you have made a number of other films. Do your visions as a producer and director always coincide?
-My first film is called “My Big Fat Armenian Family.” During the holidays, I joined forces with my friends and relatives and filmed it on my father’s camera. The film consisted of small parts, which I later turned into a complete film. I spent eight hundred dollars on it. I decided to show it at a school in Glendale.
I didn’t expect that more than a thousand people would pay to watch my film. When I was accepted to the Southern California Film School, where there were students from all over the world and I was the only Armenian, I was embarrassed to show the film. I thought they wouldn’t understand it, especially since it was in Armenian. The only person who wanted to see the film was Ryan Coogler. He not only understood it but also loved it, noting that it reminded him a lot of his own family and friends.
He said that we are representatives of different nations and families, but we have a lot in common. After graduating from university, our cooperation began. We have been working together for about 15 years and still have many projects. Ryan always says that we should make a film on an Armenian theme, as well as a TV show, which we are already working on. One of my goals was to establish a place in American cinema that would allow us to present our stories in the future.
- Armenian history is rich in interesting events. Is there a page or an episode that you would like to explore in a film?
-We have two projects that I cannot talk much about right now. One of the films tells the story of heroes living in different parts of the world. One of the characters is from Latin America, another from Africa, Asia and Armenia. It will be an action-adventure film. I think that when watching the film, people will reflect on how brave and intelligent the Armenian woman is. Her character will give us an opportunity to get to know her better. The other project is a TV series about Armenians living in the United States.
- Let’s go back to the film “The Sinners.” In the film, Michael B. Jordan plays two characters. It seems that the filming was complicated. Was there a part that was particularly difficult to shoot?
-There’s a scene where the vampires dance. We decided to shoot it in one night. We worked until sunrise. There were many difficult days. Michael did a great job and truly deserved the Oscar. One of the twin brothers (both played by Michael B. Jordan) wore smaller shoes, while the other wore larger ones. We paid attention to such details to make everything more convincing.
- You said that you wanted to establish your place in cinema to tell our stories. Some of your successful films include “Fruitvale Station” and “Judas and the Black Messiah,” which won awards at Cannes and other prestigious film festivals. Was that path easy? It is also worth noting that the films were commercially successful.
-It was difficult at first. My wife, Natalie, is also a producer, and I work with her. We have a film called “Searching.” The budget of the film was $800,000, but it earned $75 million and was a great success. Such works enhance our reputation and allow us to implement our other projects more easily. Now it is very difficult to make a film on an Armenian theme. In the past twenty-five years, no Armenian-themed film shot in the United States has made money, even if it was good, like “The Promise.”
Twenty years ago, Atom Egoyan made “Ararat,” which also did not generate much revenue. Studios that finance films take everything into account. They try to understand how much similar Armenian-themed films have earned before deciding to invest. So we need to move step by step so that the right time comes and they can more easily provide funding.
- I remember how happy we were last year when we saw Armenian actors Karen Karagulyan and Vache Tovmasyan in a non-Armenian film. This year, your name was mentioned. Your parents are from Persia, you were born in Germany and grew up in the United States. In your film about an Armenian family, respect and care are emphasized. What Armenian traditions have been preserved in your family?
-We speak Armenian at home. I speak Persian Armenian, and my wife speaks Western Armenian. Our son attends an Armenian school. I want us to always be surrounded by Armenians. I should also mention that we often go to Armenian restaurants, which is wonderful.
- In the context of globalization, we are also trying to preserve traditions in our country. Mr. Ohanian, it is often said that cinema is a serious strategic tool, but in recent years it has become more about entertainment. In your opinion, what problem should it address?
-My mother, father and I are immigrants. Many of our relatives also moved to the United States. At first, we didn’t have any money, but we gradually made progress. I think there is a serious issue with immigrants in America today that many people do not talk about. It seems that the United States does not appreciate its immigrants as much now, and that is wrong. If possible, I would make a film about people coming from other countries and making the United States better.
There is conflict in the world. We need to watch as many films as possible that unite us and promote peace. “The Sinners” touches on this as well. It shows that people who are different from white Americans are also good, hardworking, loving and loved.
- Do you follow Armenian cinema?
-I follow it a little.
- Have you thought about working with Armenian actors?
-I really like Karen and Vache from the film “Anora.” Angela Sarafyan is a great actress, and Eric Bogosian as well. Among Armenian directors, Gor Kirakosyan makes very entertaining films. When he shows me his films, I am surprised that he can achieve such results with such limited resources. When I have the opportunity to come to Armenia, I would like to meet other filmmakers as well.
- I hope you will visit Armenia soon. There will be an opportunity to meet you and perhaps hold master classes, as students and those interested in cinema need this.
-In 2016, I taught at TUMO for a few weeks. The students were very smart. At that time, I was also teaching in the US, and those 16-year-olds were no less talented than my twenty-year-old students.
There are many talented young people in Armenia. My wife and I have established a scholarship with the Armenian Educational Foundation. Every year, we cover the cost of a four-year college education for one student in Armenia. We want Armenian talent to remain in Armenia.