Բայդենը մտադիր չԷ ցուցմունքներ տալ Թրամփի իմփիչմենթի ընթացակարգի շրջանակում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախկին փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը մտադիր չԷ ցուցմունքներ տալ Միացյալ Նահանգների ղեկավար Դոնալդ Թրամփի պաշտոնազրկման ընթացակարգի շրջանակներում: Այդ մասին Բայդենը, որը հավակնում Է Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ-ի նախագահի թեկնածու առաջադրվել, դեկտեմբերի 4-ին լրագրողներին հայտարարել Է Այովայի նահանգում, տեսագրությունը հրապարակված Է Washington Examiner թերթի կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նախկին փոխնախագահին հարց են տվել, թե նա պատրաստ Է արդյոք հոժարակամ ցուցմունքներ տալ: «Ո՛չ, Ես նրանց (Թրամփին եւ նրա կողմնակիցներին) թույլ չեմ տա շեղել ուշադրությունը (պաշտոնազրկման ընթացակարգից)»,- պատասխանել Է նա: «Այդ նախագահն Է կատարել հանցագործություններ, որոնք հանգեցրեցին իմփիչմենթի: Ես նրան թույլ չեմ տա խուսափել դրանից»,- հավելել Է Բայդենը:
Ավելի վաղ Թրամփը եւ մի քանի օրենսդիրներ հանրապետականների թվից հայտարարել են, թե Բայդենը պետք Է ցուցմունքներ տա: Նրանք նշել են, թե փոխնախագահը պետք Է պարզաբանի այն հարցերը, որոնք վերաբերում են նրա որդու՝ Հանթեր Բայդենի աշխատանքին Ուկրաինայի Burisma Էներգետիկական ընկերությունում: Հանթեր Բայդենը եղել Է ընկերության ղեկավարության կազմում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Байден заявил, что не намерен давать показания в рамках процедуры импичмента Трампа
Бывший вице-президент США Джозеф Байден не намерен давать показания в рамках процедуры импичмента американского лидера Дональда Трампа. Как передает Арменпресс, об этом Байден, претендующий на выдвижение кандидатом в президенты США от Демократической партии, заявил журналистам в среду в штате Айова, запись опубликована на сайте газетыWashington Examiner.
Бывшему вице-президенту был задан вопрос о том, готов ли он дать показания добровольно. "Нет. Я не позволю им [Трампу и его сторонникам] отвлечь внимание [от процедуры импичмента]", - ответил он. "Это президент совершил преступления, влекущие за собой импичмент. Я не позволю ему уклониться от этого", - добавил Байден.
Ранее Трамп и некоторые законодатели из числа республиканцев заявляли о том, что Байдену следует дать показания. Они отмечали, что вице-президенту следует прояснить вопросы, касающиеся работы его сына Хантера Байдена в украинской энергетической компании Burisma. Хантер Байден входил в состав ее руководства.