Ուզբեկստանը հետաքրքրված է ՏՏ ուսումնական լաբորատորիաները դպրոցներում ներդնելու Հայաստանի փորձով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Գեղամ Վարդանյանը և նրա գլխավորած պատվիրակությունը Տաշքենդում մասնակցել են «Նորարարական գաղափարների շաբաթ» ամենամյա համաժողովին և ցուցահանդեսին («INNOWEEK.UZ - 2019»)։ Միջոցառումը, որը կազմակերպվել և անցկացվում էր Ուզբեկստանի նորարարական զարգացման նախարարության կողմից, միավորել էր տարբեր երկրների հետազոտական և նորարարական կենտրոնների, ներդրումային ֆոնդերի, տեխնոլոգիական գործակալությունների, տեխնոլոգիական պարկերի և բիզնես ինկուբատորների ներկայացուցիչներին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, համաժողովի բացման հանդիսավոր արարողությանը նախարարի տեղակալ Գեղամ Վարդանյանը հանդես է եկել ելույթով։ Նա ընդգծել է նման միջոցառումների անցկացման կարևորությունը, ներկայացրել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի հաջողություններն ու առաջնահերթությունները, զարգացմանն ուղղված քայլերը։
«INNOWEEK.UZ - 2019»-ի կարևոր բաղկացուցիչն էր կազմում տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը, որն անցկացվում էր 3 թեմատիկ ուղղություններով՝ նախաձեռնողական բիզնես, նորարարական լուծումներ և համագործակցային հարաբերություններ: Ցուցահանդեսում առաջին անգամ ներկայացված էր հայկական տաղավարը: Այն ներկայացնում էր հայկական նորարարական ու տեխնոլոգիական մի շարք ստարտափների ու արդեն կայացած ընկերությունների կարողությունները, ոլորտային վերջին զարգացումները, գիտատեխնիկական և նորարարության ոլորտներում մեր երկրի ներուժն ու հեռանկարները։
Այցելուների թվում էին Ուզբեկստանի նորարարությունների զարգացման նախարար Իբրոհիմ Աբդուրախմոնովը, նախարարի տեղակալ Շարոֆ Ռաժաբաևը, Հարավային Կորեայի, Չինաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչները։ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության աջակցությամբ ցուցահանդեսի շրջանակներում ձեռք են բերվել մի շարք համաձայնություններ՝ հայկական ընկերություններ հետ պիլոտային ծրագրեր սկսելու վերաբերյալ։ Մասնավորապես՝ SFL, ERP և Early1 ընկերությունները ուզբեկական 6 բանկերի հետ համաձայնության են եկել՝ իրենց լուծումներն առաջարկելու և առաջին փորձնական ներդրումը սկսելու ուղղությամբ։
Lokator ընկերությունը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Ուզբեկստանի ջրային ռեսուրսների նախարարության հետ՝ ոռոգման համակարգի մոնիտորինգի համար Locator SCADA համակարգի ներդրման վերաբերյալ։ Հայկական մեկ այլ ընկերություն՝ ERP-ն, Ուզբեկստանի էկոլոգիայի և շրջակա միջավայրի պաշտպանության նախարարության հետ պայմանավորվել է CRM և ERP համակարգերի ներդրման ուղղությամբ, իսկ կորեական ձեռնարկությունների նորարարությունների խթանման ինստիտուտը հետաքրքրված է նորաստեղծ ձեռնարկություններում ներդրումներ կատարելու ուղղությամբ։
Միջոցառման շրջանակներում նախարարի տեղակալը հանդիպումներ է ունեցել Ուզբեկստանի նորարարությունների զարգացման նախարար Իբրոհիմ Աբդուրախմոնովի, նախարարի տեղակալ Շարոֆ Ռաժաբաևի, Ուզբեկստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի առաջին տեղակալ Օլիմժոն Ումարովի հետ։
Կողմերն անդրադարձել են երկու երկրների միջև մի շարք ուղղություններով համագործակցության հնարավորություններին։ Ուզբեկական կողմին հատկապես հետաքրքրել է տեխնոլոգիական կրթության հայկական մոդելը։ Նախարարի տեղակալը մանրամասներ է ներկայացրել տեխնոլոգիական կրթության զարգացմանն ուղղված մեր երկրի քաղաքականությունից։ Նա նշել է, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքները սկսվում ենք դպրոցից՝ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ, որոնք տեղակայված են հանրակրթական դպրոցներում, և երեխաներին սովորեցնում են կազմել իրենց առաջին ալգորիթմերը, ապա՝ «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, որտեղ պատանիները մասնագիտանում են դիզայնի ու տեխնոլոգիաների տարբեր ուղղություններում, հետո՝ ԲՈՒՀ, ակադեմիա, Ազգային ինժեներական լաբորատորիաների ծրագրից մինչև ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանն ուղղված պետական քաղաքականություն։ Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են հայկական կրթական ծրագրերը Ուզբեկստանի դպրոցներում և բուհական լաբորատորիաներում ներդնելու հետ կապված մի շարք հարցեր:
Արդյունքում՝ «YEA Engeneering» -ի հետ ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ մեր ուսումնական լաբորատորիաներն Ուզբեկստանի դպրոցներում և բուհերում ներդնելու վերաբերյալ։ Փոխըմբռնման մեկ այլ հուշագիր էլ ստորագրվել է «ERP Smart System»-ի հետ՝ CRM համակարգի համագործակցության վերաբերյալ։ Գեղամ Վարդանյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել նաև Ուզբեկստանում հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ։

Узбекистан заинтересован опытом Армении во внедрении в школах учебных ИТ-лабораторий
Заместитель министра высокотехнологичной промышленности РА Гегам Варданян и возглавляемая им делегация в Ташкенте приняли участие в ежегодной конференции и выставке “Неделя инновационных идей” (INNOWEEK.UZ -2019). Мероприятие, организованное и проводимое Министерством инновационного развития Узбекистана, объединило представителей исследовательских и инновационных центров разных стран, инвестиционных фондов, технологических агентств, технологических парков и бизнес-инкубаторов.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Министерства высокотехнологичной промышленности РА, заместитель министра Гегам Варданян на торжественной церемонии открытия форума выступил с речью. Он подчеркнул важность проведения подобных мероприятий, представил успехи и приоритеты Армении в сфере высоких технологий, шаги, направленные на ее развитие.
Важной составляющей “INNOWEEK.UZ 2019” была технологическая выставка, которая проводилась по трем тематическим направлениям: инициативный бизнес, инновационные решения и отношения сотрудничества. На выставке впервые был представлен армянский павильон. Он представлял возможности ряда армянских инновационных и технологических стартапов и уже состоявшихся компаний, последние отраслевые развития, потенциал и перспективы нашей страны в научно-технической и инновационной сферах.
Среди посетителей были министр развития инноваций Узбекистана Иброхим Абдурахмонов, заместитель министра Шароф Ражабаев, представители Южной Кореи, Китая, России, Беларуси и Всемирного банка. При содействии Министерства высокотехнологичной промышленности РА в рамках выставки был достигнут ряд соглашений о начале пилотных программ с армянскими компаниями. В частности, компании “SFL”, “ERP” и “Early1” пришли к соглашению с шестью узбекскими банками о предложении своих решений и начале первого экспериментального инвестирования.
Компания “Lokator” договорилась с Министерством водных ресурсов Узбекистана о внедрении системы “Locator SCADA” для мониторинга ирригационной системы. Другая армянская компания “ERP” договорилась с Министерством экологии и охраны окружающей среды Узбекистана о внедрении систем “CRM” и “ERP”, а институт стимулирования инноваций корейских предприятий заинтересован в инвестициях в новые предприятия.
В рамках мероприятия заместитель министра встретился с министром развития инноваций Узбекистана Иброхимом Абдурахмоновым, заместителем министра Шарофом Ражабаевым, первым заместителем министра информационных технологий Узбекистана Олимжоном Умаровым.
Стороны коснулись возможностей сотрудничества между двумя странами по ряду направлений. Узбекскую сторону особенно заинтересовала армянская модель технологического образования. Заместитель министра представил подробности политики нашей страны, направленной на развитие технологического образования. Он отметил, что работы в этом направлении начинаются со школы: инженерные лаборатории “Армат” в общеобразовательных школах учат детей составлять свои первые алгоритмы, затем - Центр креативных технологий ТУМО, где подростки специализируются на различных направлениях дизайна и технологий, а затем - вуз, академия, государственная политика, направленная на развитие стартап экосистемы. От программы национальных инженерных лабораторий до государственной политики, направленной на развитие стартап экосистемы. В ходе встреч был обсужден и ряд вопросов, связанных с внедрением армянских образовательных программ в школах Узбекистана и вузовских лабораториях.
В результате, компанией ”YEA Engeneering” был подписан Меморандум о взаимопонимании по внедрению наших учебных лабораторий в школах и вузах Узбекистана. Еще один Меморандум о взаимопонимании был подписан компанией “ERP Smart System” о сотрудничестве CRM-систем. Делегация во главе с Гегамом Варданяном встретилась также с и представителями армянской общины Узбекистана.