Սիրիայում ձերբակալել են Բաղդադիի քրոջն ու նրա ընտանիքի անդամներին. Associated Press
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում ձերբակալվել Է Ռասմիա Ավադը՝ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման՝ ավելի վաղ սպանած պարագլուխ Աբու Բաքր ալ Բաղդադիի ավագ քույրը: Այդ մասին, իչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Associated Press (AP) գործակալությունը՝ վկայակոչելով անունը չնշված թուրք պաշտոնյայի:
Նրա խոսքով՝ 65-ամյա Ավադին կասկածում են ծայրահեղական խմբավորման հետ կապերի մեջ: Նրան բռնել են նոյեմբերի 4-ի երեկոյան թրեյլերի կոնտեյներում շրջայցի ժամանակ, որտեղ նա իր ընտանիքի հետ ապրում Էր Սիրիայի Հալեպի նահանգի Ազազ քաղաքից ոչ հեռու:
Այդ շրջանը Թուրքիայի կողմից վերահսկվող տարածքի մի մասն Է: Աղբյուրը հայտնել Է, որ Ավադի հետ մեկտեղ ձերբակալվել են նրա ամուսինը, հարսը եւ հինգ երեխաները: Ընտանիքի բոլոր չափահաս անդամները հարցաքննվել են: Բաղդադիի քրոջ ձերբակալումը գործակալության զրուցակիցը համարել Է «ոսկեբեր երակ», որը կարող Է օգուտ բերել հետախուզությանը, հաղորդել «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. The sister of deceased Islamic State group (IS) leader Abu Bakr al-Baghdadi has been captured in northern Syria, the BBC reported citing Turkish officials.
The 65-year-old, named as Rasmiya Awad, was detained in a raid on Monday near the town of Azaz, officials said.
Baghdadi killed himself during a raid by US special forces on his compound in north-west Syria last month.
One Turkish official told Reuters that the arrest of Baghdadi's older sister may help shed light on "the inner workings of ISIS".
The arrest was reportedly made in Aleppo province, which is controlled by Turkey after it launched an offensive in the area last month.
Awad was found in a trailer where she was living with her husband, daughter-in-law and five children, a Turkish official told the Associated Press.