Սիրիայում ձերբակալել են Բաղդադիի քրոջն ու նրա ընտանիքի անդամներին. Associated Press
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում ձերբակալվել Է Ռասմիա Ավադը՝ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման՝ ավելի վաղ սպանած պարագլուխ Աբու Բաքր ալ Բաղդադիի ավագ քույրը: Այդ մասին, իչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Associated Press (AP) գործակալությունը՝ վկայակոչելով անունը չնշված թուրք պաշտոնյայի:
Նրա խոսքով՝ 65-ամյա Ավադին կասկածում են ծայրահեղական խմբավորման հետ կապերի մեջ: Նրան բռնել են նոյեմբերի 4-ի երեկոյան թրեյլերի կոնտեյներում շրջայցի ժամանակ, որտեղ նա իր ընտանիքի հետ ապրում Էր Սիրիայի Հալեպի նահանգի Ազազ քաղաքից ոչ հեռու:
Այդ շրջանը Թուրքիայի կողմից վերահսկվող տարածքի մի մասն Է: Աղբյուրը հայտնել Է, որ Ավադի հետ մեկտեղ ձերբակալվել են նրա ամուսինը, հարսը եւ հինգ երեխաները: Ընտանիքի բոլոր չափահաս անդամները հարցաքննվել են: Բաղդադիի քրոջ ձերբակալումը գործակալության զրուցակիցը համարել Է «ոսկեբեր երակ», որը կարող Է օգուտ բերել հետախուզությանը, հաղորդել «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

AP узнало о задержании в Сирии сестры убитого Багдади и членов ее семьи
В Сирии была задержана Расмия Авад - старшая сестра убитого ранее лидера террористической группировки ИГ Абу Бакра аль-Багдади.Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентствоAssociated Pressсо ссылкой на незваного турецкого чиновника.
По его словам, 65-летняя Авад подозревается в связях с экстремистской группировкой. Она была захвачена в понедельник вечером во время рейда в контейнере трейлера, в котором жила со своей семьей недалеко от города Азаз в сирийской провинции Алеппо. Этот район является частью территории, подконтрольной Турции.
Источник сообщил, что вместе с Авад были задержаны ее муж, невестка и пятеро детей. Все совершеннолетние члены семьи были допрошены. Задержание сестры Багдади собеседник агентства назвал "золотой жилой", которая может принести пользу разведке.