Ֆրանսիայի կոմկուսը կոչ է արել երկրի իշխանություններին ճանաչել Արցախի անկախությունը
ՓԱՐԻԶ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի կոմունիստական կուսակցությունը կոչ է արել երկրի իշխանություններին ճանաչել Արցախի անկախությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է կուսակցության պաշտոնական կայքը:
«Ֆրանսիայի կոմունիստական կուսակցությունը վճռականորեն կոչ է անում հանրապետության նախագահին հաշվի առնել այն ժողովրդավարական գործընթացը, որով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը հռչակել է հանրապետությունը: ՖԿԿ-ն նաև հորդորում է Ֆրանսիայի կառավարությանը՝ գործել որքան հնարավոր է արագ, որպեսզի Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գլխավոր հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին ճանաչման հարցը բարձրացնի միջազգային հանրության առջև՝ հասնելու բազմակողմ ճանաչման: Նա պետք է կարողանա միջազգային պաշտպանություն ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար, որին ցեղասպանության վտանգ է սպառնում»,-նշում են քաղաքական ուժի կայքում:
Կոմկուսն իր հաղորդագրությունը վերնագրել է «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի պաշտպանության ապահովումը Հարավային Կովկասում խաղաղության կառուցման հիմքն է» և դրանում խոսել նաև ադրբեջանական ագրեսիայի, 2016թ. ապրիլյան պատերազմի ու հարձակման մասին՝ նշելով, որ Ադրբեջանը միշտ էլ հավակնություն է ունեցել մի տարածքի նկատմամբ, որում ապրում ու իրենց ապագան կերտում են հայերը: «Հայ ժողովուրդը հսկայական զոհողությունների գնով ցույց է տվել ազատության և ժողովրդավարության հանդեպ իր նվիրվածությունը: Ֆրանսիացիներն ու հայերը ունեն բարեկամության և համերաշխության երկար ավանդույթ»,-նշում են Կոմկուսում:

Коммунистическая партия Франции призвала власти страны признать независимость Арцаха
Коммунистическая партия Франции призвала власти страны признать независимость Арцаха. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится на официальном сайте партии.
«Коммунистическая партия Франции настоятельно призывает президента республики принять во внимание демократический процесс, которым народ Нагорного Карабаха объявил о своей государственности. КП Франции также настоятельно призывает правительство Франции действовать как можно быстрее, чтобы верховный представитель ЕС по вопросам внешней политики и безопасности Федерики Могерини подняла вопрос признания перед международным сообществом для достижения многостороннего признания. Она должна обеспечить международную защиту народу Нагорного Карабаха, который находится под угрозой геноцида», - говорится на сайте политической силы.
Компартия назвала свое послание «Обеспечение защиты народа Нагорного Карабаха - основа миростроительства на Южном Кавказе», а также рассказала об агрессии Азербайджана, об апрельской войне, отметив, что Азербайджан всегда стремился к территории, где армяне живут и строят свое будущее. «Армянский народ показал свою приверженность свободе и демократии ценой огромных жертв. Французы и армяне имеют давнюю традицию дружбы и солидарности», - отмечает Коммунистическая партия.