Ֆրանսիայի կոմկուսը կոչ է արել երկրի իշխանություններին ճանաչել Արցախի անկախությունը
ՓԱՐԻԶ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի կոմունիստական կուսակցությունը կոչ է արել երկրի իշխանություններին ճանաչել Արցախի անկախությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է կուսակցության պաշտոնական կայքը:
«Ֆրանսիայի կոմունիստական կուսակցությունը վճռականորեն կոչ է անում հանրապետության նախագահին հաշվի առնել այն ժողովրդավարական գործընթացը, որով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը հռչակել է հանրապետությունը: ՖԿԿ-ն նաև հորդորում է Ֆրանսիայի կառավարությանը՝ գործել որքան հնարավոր է արագ, որպեսզի Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գլխավոր հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին ճանաչման հարցը բարձրացնի միջազգային հանրության առջև՝ հասնելու բազմակողմ ճանաչման: Նա պետք է կարողանա միջազգային պաշտպանություն ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար, որին ցեղասպանության վտանգ է սպառնում»,-նշում են քաղաքական ուժի կայքում:
Կոմկուսն իր հաղորդագրությունը վերնագրել է «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի պաշտպանության ապահովումը Հարավային Կովկասում խաղաղության կառուցման հիմքն է» և դրանում խոսել նաև ադրբեջանական ագրեսիայի, 2016թ. ապրիլյան պատերազմի ու հարձակման մասին՝ նշելով, որ Ադրբեջանը միշտ էլ հավակնություն է ունեցել մի տարածքի նկատմամբ, որում ապրում ու իրենց ապագան կերտում են հայերը: «Հայ ժողովուրդը հսկայական զոհողությունների գնով ցույց է տվել ազատության և ժողովրդավարության հանդեպ իր նվիրվածությունը: Ֆրանսիացիներն ու հայերը ունեն բարեկամության և համերաշխության երկար ավանդույթ»,-նշում են Կոմկուսում:

French Communist Party urges country’s authorities to recognize independence of Artsakh
PARIS, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. The Communist Party of France urged the country’s authorities to recognize the independence of Artsakh, Armenpress reports citing the party’s website.
“The French Communist Party strongly urges the President of the Republic to take into account the democratic process through which the people of Nagorno Karabakh declared their Republic. The party also urges the French government to act as fast as possible so that the EU’s High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini will raise this issue before the international community to achieve multilateral recognition. She must be able to ensure an international protection for the people of Nagorno Karabakh who are under the threat of a genocide”, the statement says.
The party’s statement is titled “Ensuring the protection of the people of Nagorno Karabakh is a base for building peace in the South Caucasus”. The party also talked about the Azerbaijani aggression, the 2016 April War and attack, stating that Azerbaijan has always had an aspiration to a territory where Armenians live and create their future. “The Armenian people have shown their dedication to freedom and democracy at the cost of numerous sacrifices. The French people and Armenians have a long tradition of friendship and solidarity”, the party’s statement added.