Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մակարդակով հանդիպում այս պահին ծրագրված չէ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մակարդակով հանդիպում այս պահին ծրագրված չէ, նախապատրաստվում է արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով հանդիպումների շարունակություն՝ առաջիկա ամիսներին: Այս մասին նշեց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ հոկտեմբերի 28-ին Բուլղարիայի ԱԳՆ Եկատերինա Զախարիևայի հետ հանդիպմանը հաջորդած համատեղ ասուլիսում:
«Կենտրոնացած ենք արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով հանդիպումների շարունակման վրա, որը հիմքն է ղեկավարների մակարդակով հանդիպում նախապատրաստելու համար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նրա խոսքով՝ օրակարգը վերաբերում է՝ թե բուն խաղաղ կարգավորման անմիջական հարցերին, թե միջավայրին, որի շրջանակում տեղի է ունենում խաղաղ կարգավորումը: «Եղել է ղեկավարների շփում Աշխաբադում, որը կարևոր էր այն առումով, որ հնարավոր է եղել վերահաստատել կողմերի որոշ մոտեցումներ, սկզբունքներ, որոնք վերաբերում են նաև խաղաղությանը նպաստող միջավայրին»,-ընդգծեց Զոհրաբ Մնացականյանը` անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ հոկտեմբերի 11-ին կայացած շփմանը:
Նախարարը մասնավորեցրեց՝ դեռևս կոնկրետ թղթի վրա ձևավորված ձևակերպումների վրա աշխատանք չի կատարվում: «Բայց դա չի նշանակում, որ մենք չենք աշխատում տարբեր սկզբունքների և պարամետրերի շուրջ՝ հստակեցնելու, թե ինչպես կարելի է կառուցել կողմերի միջև պարտավորությունների անհրաժեշտ համաչափությունը: 27 տարվա ընթացքում եղել են տարբեր գաղափարներ, տարբեր փաստաթղթեր, վերջինը եղել է Կազանի փաստաթուղթը: ՀՀ վարչապետը շատ լավ և շատ հստակ տիրապետում է ԼՂ խնդրին, և նա փորձում է էլ ավելի յուրացնել տարբեր նրբություններ»,-հստակեցրեց նախարար Մնացականյանը:

Karabakh summit not planned for now, says FM
YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. A meeting at the level of Armenian and Azerbaijani leaders is not planned at the moment, while a continuation of the foreign ministerial level meetings due in the coming months is under preparation, FM Zohrab Mnatsakanyan told reporters during a joint press conference with Bulgarian counterpart Ekaterina Zaharieva in Yerevan.
“We are focused on continuing the foreign ministerial level meetings, which is the basis for preparing a meeting on the level of the leaders,” he said.
He said the agenda relates to both direct issues of the peaceful settlement of the NK conflict and the environment within which the peaceful settlement is taking place.
“Contacts between the leaders took place in Ashkhabad, which was important in the sense that it was possible to reiterate the sides’ certain approaches, principles, which relate also to the atmosphere conducive to peace,” Mnatsakanyan said.
He elaborated that no work is yet being done on concrete terming on paper.
“But this doesn’t mean that we aren’t working around different principles and parameters to clarify how the required proportionality of obligations between the sides can be built. During 27 years different ideas, different documents existed, the most recent being the Kazan document,” he said.