Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մակարդակով հանդիպում այս պահին ծրագրված չէ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մակարդակով հանդիպում այս պահին ծրագրված չէ, նախապատրաստվում է արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով հանդիպումների շարունակություն՝ առաջիկա ամիսներին: Այս մասին նշեց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ հոկտեմբերի 28-ին Բուլղարիայի ԱԳՆ Եկատերինա Զախարիևայի հետ հանդիպմանը հաջորդած համատեղ ասուլիսում:
«Կենտրոնացած ենք արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով հանդիպումների շարունակման վրա, որը հիմքն է ղեկավարների մակարդակով հանդիպում նախապատրաստելու համար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նրա խոսքով՝ օրակարգը վերաբերում է՝ թե բուն խաղաղ կարգավորման անմիջական հարցերին, թե միջավայրին, որի շրջանակում տեղի է ունենում խաղաղ կարգավորումը: «Եղել է ղեկավարների շփում Աշխաբադում, որը կարևոր էր այն առումով, որ հնարավոր է եղել վերահաստատել կողմերի որոշ մոտեցումներ, սկզբունքներ, որոնք վերաբերում են նաև խաղաղությանը նպաստող միջավայրին»,-ընդգծեց Զոհրաբ Մնացականյանը` անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ հոկտեմբերի 11-ին կայացած շփմանը:
Նախարարը մասնավորեցրեց՝ դեռևս կոնկրետ թղթի վրա ձևավորված ձևակերպումների վրա աշխատանք չի կատարվում: «Բայց դա չի նշանակում, որ մենք չենք աշխատում տարբեր սկզբունքների և պարամետրերի շուրջ՝ հստակեցնելու, թե ինչպես կարելի է կառուցել կողմերի միջև պարտավորությունների անհրաժեշտ համաչափությունը: 27 տարվա ընթացքում եղել են տարբեր գաղափարներ, տարբեր փաստաթղթեր, վերջինը եղել է Կազանի փաստաթուղթը: ՀՀ վարչապետը շատ լավ և շատ հստակ տիրապետում է ԼՂ խնդրին, և նա փորձում է էլ ավելի յուրացնել տարբեր նրբություններ»,-հստակեցրեց նախարար Մնացականյանը:

Встреча на уровне глав Армении и Азербайджана на данный момент не запланирована
Встреча на уровне глав Армении и Азербайджана на данный момент не запланирована, в ближайшие месяцы готовится продолжение встреч на уровне министров иностранных дел. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил глава МИД Армении Зограб Мнацаканян 28 октября на совместной пресс-конференции после встречи с Екатериной Захариевой, руководителем МИД Болгарии.
“Мы сконцентрированы на продолжении встреч на уровне министров иностранных дел, что является основой для подготовки встречи на уровне глав государств”, - сказал глава МИД Армении. По его словам, повестка касается как непосредственных вопросов мирного урегулирования, так и среды, в рамках которой происходит мирное урегулирование.
“Была проведена встреча руководителей в Ашхабаде, которая была важна в том плане, что возможно было подтвердить некоторые подходы и принципы сторон, которые касаются также и среды, способствующей миру", - подчеркнул Зограб Мнацаканян.
Министр уточнил, что по конкретным формулировкам, зафиксированным на бумаге, работы пока не ведется. “Но это не означает, что мы не работаем над различными принципами и параметрами, чтобы уточнить, как можно построить необходимую пропорциональность обязательств между сторонами. За 27 лет бывали разные идеи, разные документы, последним был казанский документ. Премьер-министр Армении очень хорошо и очень четко владеет нагорно-карабахской проблемой, и он пытается еще больше усвоить различные нюансы”, - пояснил министр Мнацаканян.