WCIT 2019-ին մասնակցած մի քանի բանախոսներ Հայաստանում ներդրում կատարելու ցանկություն են հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում WCIT 2019՝ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովին մասնակցած մի քանի բանախոսներ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությանը (ԱՏՁՄ) հաղորդագրություն են ուղարկել՝ նշելով, որ ցանկանում են երկրում ներդրում կատարել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ԱՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը:
«Համաժողովն անցել է սպասումներին համապատասխան, դեռ մի բան էլ ավելի: Բոլոր բանախոսների հետ կապի մեջ ենք, առանձին-առանձին զրուցում ենք ցանկացածի հետաքրքրությունների մասով: Որոշներն արդեն նամակներ են ուղարկել, որ ուզում են ներդրումներ կատարել Հայաստանում՝ թե ընկերությունների, թե վենչուրային ֆոնդերի համար»,-ասաց Եսայանը:
Ներդրումներ կատարելու ցանկություն հայտնածների անունները Եսայանը դեռ չհնչեցրեց, սակայն նշեց, որ դիմողների քանակը 4-ից ավելի է:
Համաժողովի շրջանակում հայաստանյան տարբեր ընկերություններ հանդիպումներ են ունեցել արտերկրից ժամանած անձանց, ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ՝ համագործակցության նպատակով: Եսայանը հայկական ընկերություններին հորդորեց բարձրաձայնել համաժողովի շրջանակում ձեռք բերված համագործակցությունների մասին, թեև նշեց, որ որոշների մասին իրենց տեղեկացրել են հաղորդագրություններով:
Եսայանը նաև շատ արձագանքներ է ստացել Հայաստանում գրասենյակներ ունեցող արտասահմանյան ընկերություններից: Նրանցից որոշները Հայաստանում գործունեությունն ավելի մեծացնելու որոշում են ընդունել: Իսկ Սան Խոսեի պետական համալսարանում մտածում են հայաստանյան բուհերի հետ համագործակցության մասին: SkyDeck աքսելերատորն արդեն հայկական ստարտափերի հետ աշխատում էր, և համաժողովից հետո դրական լիցքերով շարունակում են քննարկումները:
Եսայանը շեշտեց՝ Հայաստանն այդ 3 օրերին դարձավ կենտրոն: Նրա խոսքով՝ հետազոտություն են անում, սակայն արդեն ունեն նախնական տվյալներ, որ Google-ում Հայաստան բառով որոնումներն այդ օրերին մի քանի անգամ գերազանցել են նախկինում նույն ժամանակահատվածում երբևէ արված ամենաշատ որոնումների քանակը։
Հայաստանում WCIT 2019-ի անցկացման համար ծախսվել է ավելի քան 5 մլն դոլար, պետությունն աջակցել է համերգի կազմակերպման համար՝ բյուջեից հատկացնելով 450 մլն դրամ: Եսայանը նշեց, որ մեծ գումար է ներգրավվել ԱՏՁՄ-ի և հովանավորների միջոցով:

Несколько докладчиков, участвовавших в “WCIT 2019”, выразили желание инвестировать в Армении
Несколько докладчиков, принявших участие во Всемирной конференции по информационным технологиям “WCIT 2019” в Армении, направили сообщение Союзу предприятий передовых технологий, отметив, что хотят сделать в стране инвестиции.
Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сообщил председатель Союза предприятий передовых технологий Армении Александр Есаян
“Форум прошел в соответствии с ожиданиями, даже лучше, чем ожидалось. Мы поддерживаем связь со всеми докладчиками, по отдельности беседуем со всеми по интересующим их вопросам. Некоторые уже направили письма о том, что хотят инвестировать в Армении, как в компаниях, так и в венчурных фондах”, - сказал Есаян.
Имена тех, кто изъявил желание инвестировать, Есаян еще не озвучил, однако отметил, что число обратившихся превышает 4. В рамках форума различные армянские компании с целью сотрудничества провели встречи с участниками, прибывшими из-за рубежа, представителями компаний. Есаян призвал армянские компании заявлять о сотрудничестве, достигнутом в рамках форума, хотя и отметил, что о некоторых из них им уже сообщили в сообщениях.
Есаян получил много откликов и от зарубежных компаний, имеющих офисы в Армении. Некоторые из них приняли решение расширить деятельность в Армении. А в Государственном университете Сан-Хосе думают о сотрудничестве с армянскими вузами.
Акселератор SkyDeck уже работал с армянскими стартапами, после форума обсуждения продолжаются с положительным настроем.
Есаян подчеркнул, что Армения за эти 3 дня стала центром. По его словам, они проводят исследования, однако уже имеют предварительные данные о том, что поиск в Google по слову Армения в эти дни в несколько раз превышал число запросов, когда-либо сделанных в прошлом за такой же срок.
На проведение “WCIT 2019” в Армении было потрачено более 5 млн долларов, государство содействовало организации концерта, выделив из бюджета 450 млн драмов. Есаян отметил, что благодаря спонсорам Союзом предприятий передовых технологий Армении была привлечена большая сумма.