WCIT 2019-ին մասնակցած մի քանի բանախոսներ Հայաստանում ներդրում կատարելու ցանկություն են հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում WCIT 2019՝ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովին մասնակցած մի քանի բանախոսներ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությանը (ԱՏՁՄ) հաղորդագրություն են ուղարկել՝ նշելով, որ ցանկանում են երկրում ներդրում կատարել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ԱՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը:
«Համաժողովն անցել է սպասումներին համապատասխան, դեռ մի բան էլ ավելի: Բոլոր բանախոսների հետ կապի մեջ ենք, առանձին-առանձին զրուցում ենք ցանկացածի հետաքրքրությունների մասով: Որոշներն արդեն նամակներ են ուղարկել, որ ուզում են ներդրումներ կատարել Հայաստանում՝ թե ընկերությունների, թե վենչուրային ֆոնդերի համար»,-ասաց Եսայանը:
Ներդրումներ կատարելու ցանկություն հայտնածների անունները Եսայանը դեռ չհնչեցրեց, սակայն նշեց, որ դիմողների քանակը 4-ից ավելի է:
Համաժողովի շրջանակում հայաստանյան տարբեր ընկերություններ հանդիպումներ են ունեցել արտերկրից ժամանած անձանց, ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ՝ համագործակցության նպատակով: Եսայանը հայկական ընկերություններին հորդորեց բարձրաձայնել համաժողովի շրջանակում ձեռք բերված համագործակցությունների մասին, թեև նշեց, որ որոշների մասին իրենց տեղեկացրել են հաղորդագրություններով:
Եսայանը նաև շատ արձագանքներ է ստացել Հայաստանում գրասենյակներ ունեցող արտասահմանյան ընկերություններից: Նրանցից որոշները Հայաստանում գործունեությունն ավելի մեծացնելու որոշում են ընդունել: Իսկ Սան Խոսեի պետական համալսարանում մտածում են հայաստանյան բուհերի հետ համագործակցության մասին: SkyDeck աքսելերատորն արդեն հայկական ստարտափերի հետ աշխատում էր, և համաժողովից հետո դրական լիցքերով շարունակում են քննարկումները:
Եսայանը շեշտեց՝ Հայաստանն այդ 3 օրերին դարձավ կենտրոն: Նրա խոսքով՝ հետազոտություն են անում, սակայն արդեն ունեն նախնական տվյալներ, որ Google-ում Հայաստան բառով որոնումներն այդ օրերին մի քանի անգամ գերազանցել են նախկինում նույն ժամանակահատվածում երբևէ արված ամենաշատ որոնումների քանակը։
Հայաստանում WCIT 2019-ի անցկացման համար ծախսվել է ավելի քան 5 մլն դոլար, պետությունն աջակցել է համերգի կազմակերպման համար՝ բյուջեից հատկացնելով 450 մլն դրամ: Եսայանը նշեց, որ մեծ գումար է ներգրավվել ԱՏՁՄ-ի և հովանավորների միջոցով:

Several WCIT 2019 speakers want to make investments in Armenia - UATE President
YEREVAN, OCTOBER 16, ARMENPRESS. Several speakers of the World Congress on Information Technology (WCIT 201), which recently was held in Yerevan, have sent a letter to the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), stating that they want to make an investment in Armenia, UATE President Alexander Yesayan told reporters during a press conference.
“The Congress was held in accordance with our expectations. We keep in touch with all speakers, talk to them separately on any interests. Some of them have already sent letters informing that they want to make investments in Armenia for both the companies and the venture funds”, he said, but didn’t announce the names of these speakers. The UATE chief, however, informed that the number of these speakers is over 4.
During the Congress various Armenian companies had meetings with foreigners, foreign company representatives aimed at starting cooperation.
The UATE President said that he has also received notices from foreign companies which have offices in Armenia. Some of them made a decision to expand their activity in Armenia. The San Jose state university thinks of launching cooperation with the Armenian universities. SkyDeck accelerator was already cooperating with the Armenian startups, but after the Congress the discussions continue in a more positive manner.
Alexander Yesayan said during that three days Armenia became a center.
More than 5 million US dollars were spent for the organization of the WCIT 2019 in Armenia. The Armenian government also provided support, 450 million AMD, from the budget for the organization of the WCIT concert.