ՀՀ ԱԳՆ խոսնակն արձագանքել է Ալիևի ելույթին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանություն է տարածել «Վալդայ» համաժողովին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթի վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Նաղդալյանի մեկնաբանությունն ամբողջությամբ.
«Ստիպված ենք արձանագրել, որ Ադրբեջանի նախագահի խոսքում որևէ նոր բան չկար: Ադրբեջանի որդեգրած առավելապաշտական դիրքորոշումը, որը մշտական և հիմնական վտանգ է հանդիսանում խաղաղ գործընթացի համար, շարունակում է անփոփոխ մնալ՝ չնայած կողմերի միջև ձեռք բերված վերջին պայմանավորվածություններին, որոնք ենթադրում էին ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստում: Հենց այդ ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու հանձնառությունն առավել գործնական հարթություն բերելու նպատակին էր ուղղված ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից առաջարկված բանաձևը, համաձայն որի՝ հանգուցալուծումը պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար: Այս բանաձևն ուղղված է բոլոր կողմերի համար փոխզիջումների գաղափարն ընդունելի դարձնելուն, խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորման գործում հասարակություններին ներգրավմանը, ինչպես նաև իրենց ժողովուրդների առջև ղեկավարների պատասխանատվության և հաշվետվողականության ամրագրմանը:
Պատասխանելով հայկական կողմի այս առաջարկությանը՝ Ադրբեջանի նախագահը որևէ հղում չկատարեց տարածաշրջանի ժողովուրդների համար խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությանը, այլև նույնիսկ կասկածի տակ դրեց սեփական պատմական հայրենիքում ապրող Արցախի ժողովրդի գոյության փաստը:
ԼՂ հիմնահարցում իր առավելապաշտական մոտեցման հիմնավորման համար Ադրբեջանը մշտապես գործի է դրել Արցախի և ընդհանրապես հայ ժողովրդի ապամարդկայնացման հռետորաբանություն: Այդ ապամարդկայնացման դրսևորումներից են Ադրբեջանի նախագահի կողմից Ռամիլ Սաֆարովի ներումը և հերոսացումը, Արցախի դեմ Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիայի ժամանակ խաղաղ բնակչության և զինծառայողների հանդեպ իրականացված վայրագությունները, Արցախի՝ Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ գտնվող տարածքների հայաթափումը և Ադրբեջանի տարածքում հայկական պատմական ներկայության և հետքի վերացումը:
Ադրբեջանի առավելապաշտական մոտեցումները և Արցախի ժողովրդի ապամարդկայնացումն անվտանգության գոյաբանական սպառնալիք են ստեղծում Արցախի ժողովրդի համար: Դրան արդյունավետ դիմակայելը համահայկական խնդիր է, ինչը լավագույնս ձևակերպված է Ստեփանակերտում օգոստոսի 5-ին Արցախի ժողովրդի առջև ՀՀ իշխանությունների ստանձնած հանձնառությամբ:
Հայաստանը վստահ է, որ խնդրի խաղաղ կարգավորումը և տարածաշրջանում ժողովրդավարության հաղթանակն այլընտրանք չունեն և այդ տեսակետից կարևորում է ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու հանձնառության իրականացումը»:

YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. Armenian Ministry of Foreign Affairs spokesperson Anna Naghdalyan has commented on Azerbaijani President Ilham Aliyev’s speech at the Valdai conference.
“We have to note that the Azerbaijani president’s speech contained nothing new. The maximalist stance adopted by Azerbaijan, which is the constant and main threat to the peace process, continues to remain unchanged despite the latest agreements achieved by the parties which imply preparing the populations to peace. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s suggested formula that the settlement should be acceptable for the peoples of Armenia, Artsakh and Azerbaijan was directed at the goal of bringing this very commitment of preparing the peoples for peace to a more practical arena. This formula is directed at making the idea of compromise acceptable for all parties, involving the societies in the development of atmosphere conducive to peace, as well as stipulating the leaders’ responsibility and accountability before their own peoples.
Answering to this proposal of the Armenian side the Azerbaijani president made no reference to the need of peaceful settlement for the region’s peoples, and even questioned the fact of the Artsakh people’s existence living in their own historic homeland.
As a justification for its maximalist approach in the NK conflict Azerbaijan has always initiated dehumanizing rhetoric of the Artsakh people and generally the Armenian people. A manifestation of this dehumanization was the clemency and glorification of Ramil Safarov by the Azerbaijani president, the atrocities committed against the peaceful population and servicemen during the Azerbaijani April [2016] aggression against Artsakh, the depopulation of Armenians in territories of Artsakh occupied by Azerbaijan and the elimination of historic Armenian presence and trace in Azerbaijani territory. Azerbaijan’s maximalist approaches and dehumanization of Artsakh people create an existential security threat for the people of Artsakh. Effectively withstanding this is a pan-Armenian objective, which is best termed with the Armenian authorities’ commitment assumed before the people of Artsakh on August 5 in Stepanakert.
Armenia is certain that the peaceful resolution of the issue and the victory of democracy in the region have no alternative and from this perspective attaches importance to the implementation of the commitment on preparing the populations to peace”, Naghdalyan said.