Հայաստանը լուրջ հավակնություններ ունի տեխնոլոգիական ոլորտում. ՀՀ նախագահի ելույթը «Cybertech»-ում
ՀՌՈՄ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հռոմում իր աշխատանքները սկսեց կիբեռանվտանգության ոլորտում միջազգային հեղինակավոր «Cybertech» համաժողովը, որին մասնակցում է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը։
«Հայաստանը որպես կիբեռանվտանգության հարցերով տարածաշրջանային ի հայտ եկող կենտրոն և գրավիչ վայր ներդրումների համար» խորագրով ելույթում նախագահ Սարգսյանն անդրադարձավ մի շարք հարցերի։ Նա նշեց, որ Հայաստանը 21 րդ դարի երկրի դասական օրինակ է։ Հայաստանը հնագույն երկիր է, հնագույն ազգով, ունի մեծ պատմություն, առևտրային գործընկեր է եղել աշխարհի տարբեր երկրներում, քրիստոնեությունն ընդունած առաջին երկիրն է։
«Ես հավատացած եմ, որ 21 րդ դարը Հայաստանի նման երկրինն է, մենք ունենք բարձր մակարդակի կրթական համակարգ, հատկապես բնական գիտությունների ոլորտում։ Լինելով փոքր երկիր՝ ունի մեծ ազգ։ Հայաստանի բնակիչներից մի քանի անգամ ավելի հայ է ապրում աշխարհի տարբեր երկրներում՝ ներգրավված լինելով տարբեր ոլորտներում»,-֊ասաց Նախագահը։
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում հատուկ ուշադրություն է դարձվում կրթությանը, կրթական ծրագրերին։ Նախագահի խոսքով, Հայաստանում կարող եք գտնել յուրատեսակ կրթական ծրագրեր, ինչպիսին, օրինակ, «Թումոն» է, որի փորձը ներկայացվում է աշխարհի տարբեր երկրներում։ Նա առանձնացրեց «Այբ» կրթական ծրագիրը, «Քվանտը»։
Արմեն Սարգսյանը խոսեց նաև նախագահական նոր նախագծի՝ Հայաստանում գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված «ATOM» (Advanced tomorrow) ծրագրի մասին։ Տարբեր բաղադրիչներ ունեցող «ATOM» ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է ստեղծել գիտության ու տեխնոլոգիաների քաղաք, որտեղ ներկայացված կլինեն միջազգային առաջատար տեխնոլոգիական ընկերություններ ու կազմակերպություններ, գիտահետազոտական կենտրոններ և համալսարաններ:Նա հրավիրեց ներկաներին իրենց մասնակցությունն ունենալու ծրագրին։
«Մենք շատ նվաճումներ ունենք, այդ թվում՝ և ստարտափերը: Հայաստանում իրականացվում է Seaside Startup-ը:
Այս տեսանկյունից ես հավատացած եմ, որ նաև «ստարտափի» նախագահ եմ, և մեր ստարտափը կոչվում է Հայաստան: Երիտասարդ, բայց հին ազգ, որն ունի լավ որակներ, լուրջ հավակնություններ՝ դառնալու մեծ, ինչպես յուրաքանչյուր ստարտափն է ձգտում»,-֊ասաց Նախագահը։
Արմեն Սարգսյանը հույս հայտնեց, որ այս համաժողովը կանցկացվի նաև Երևանում։
Համաժողովին ելույթներով հանդես եկան իտալական հայտնի Leonardo ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ալեսանդրո Պրոֆումոն, RSA Security ընկերության նախագահ Ռոհիթ Գային, Israel Electric Corporation ընկերության նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Օֆեր Բլոխը, Europe Kaspersky-ի հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Մարկո Պրեուսը և այլք։ Բանախոսներն արձանագրեցին, որ տեխնոլոգիական զարգացումներին զուգահեռ գնալով աճում են կիբեռհանցագործությունները։
«Կիբեռհանցագործությունների աճը նկատելի է հատկապես վերջին տարիներին։ Թիրախավորվում են ամենատարբեր ոլորտներ, թվային հասարակության անվտանգությունը դառնում է լուրջ մարտահրավեր»,-ասաց Ալեսանդրո Պրոֆումոն։
Բանկային ոլորտ, ֆինանսական համակարգ, առողջապահություն, ենթակառուցվածքներ, կառավարում և այլն. բազմաթիվ ոլորտներ, որոնք թիրախավորվում են կիբեռհանցագործների կողմից՝ ներառելով ինչպես խոշոր, և փոքր կազմակերպությունները, այնպես էլ անհատներին։ Ամեն տարի ընդլայնվում է թվային հասարակությունը, ինչին զուգահեռ ավելանում են կիբեռհանցագործությունները։ Բանախոսներն ընդգծեցին, որ ոլորտի առաջնորդներն ունեն պատասխանատվություն թվային հասարակության անվտանգության հարցում։ Այդ համատեքստում, նրանք ընդգծեցին «Cybertech» համաժողովի կարևորությունը, ինչը լավ հարթակ է լուծումներ գտնելու առումով։ Ելույթ ունեցողներն այդ հարցում կարևորեցին նաև կոնկրետ, սերտ համագործակցությունը ինչպես մասնավոր ընկերությունների, այնպես էլ մասնավոր պետական հատվածի միջև։
«Cybertech»- ը կիբեռարդյունաբերության ամենակարևոր B2B ցանցային պլատֆորմն է, որն իրականացնում է ոլորտին առնչվող միջոցառումներ ամբողջ աշխարհում: Թել Ավիվից՝ Հռոմ, Տոկիո, Սինգապուր, Պանամա. այս և այլ երկրներում իրականացվում են համաժողովներ, ցուցահանդեսներ, ներկայացվում են տեխնոլոգիական ինովացիաները, անդրադարձ է կատարվում ժամանակի մարտահրավերներին, խնդիրների լուծմանը՝ համաշխարհային կիբեռոլորտում սպառնալիքների դեմ պայքարի համատեքստում:
Այն կարևոր իրադարձություն է, որին մասնակցում են կիբեռանվտանգության ոլորտին առնչվող հազարավոր մասնագետներ, առաջատար տարբեր ընկերությունների ներկայացուցիչներ աշխարհի տարբեր երկրներից: Անցկացվում են դասախոսություններ, լիագումար նիստեր, հրավիրվում են հատուկ խոսնակներ: Համաժողովը կազմակերպում է խոշորագույն ցուցահանդես բազմատեսակ ընկերությունների և փոքր ու միջին բիզնեսի համար:

Armenia has serious ambitions in technology field: Sarkissian delivers speech at Cybertech
YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. Cybertech international conference on cyber-security launched in Rome, Italy.
Armenian President Armen Sarkissian is also taking part in the conference.
In his remarks on the topic “Armenia as an emerging regional center on cyber-security matters and an attractive place for investments”, the President touched upon several issues. He said Armenia is a classical example of a country of the 21st century. Armenia is an ancient country with ancient people, has a great history, has been a trade partner in different countries of the world and is the first country to adopt Christianity.
“I believe that the 21st century belongs to the country like Armenia, we have a high-level education system, especially in the field of natural sciences. Being a small country it has a great nation. Several times more Armenians, rather than those in Armenia, live in different countries of the world who are engaged in various sectors”, the President said.
Mr. Sarkissian said Armenia pays a special attention to education, educational programs. According to him, one can find in Armenia unique educational programs, such as the TUMO the experience of which is introduced in different countries of the world. He also mentioned the AYB educational program, Quant, etc.
Armen Sarkissian also talked about the new presidential initiative ATOM (Advanced Tomorrow) aimed at developing science and technologies in Armenia. Within the frames of the project it is planned to create a city of science and technologies which will include leading international technological companies and organizations, research centers and universities. He invited the conference participants to participate in this project.
“We have many achievements, including the startups. The Seaside Startup is being held in Armenia. In this regard I believe that I am also a president of a “startup”, and our startup is called Armenia. Young, but ancient nation that has good qualities, serious ambitions to become great as each startup strives”, he said, expressing hope that this conference will also be held in Yerevan.
The executives of Leonard S.p.A., RSA Security, Israel Electric Corporation, Europe Kaspersky and other companies also delivered remarks at the conference. The speakers stated that in line with the technological developments the cyber attacks are gradually growing.
Banking sector, financial system, healthcare, infrastructures, management, etc: numerous fields which are targeted by cyber attacks involving both large and small organizations, as well as individuals. The digital society is expanding every year, but in line with this the cyber attacks increase. The speakers said that the leaders of the field have a responsibility regarding the security of the digital society. In this context they highlighted the importance of Cybertech conference which is a good platform to find solutions.
From Tel Aviv and Rome, to Tokyo, Singapore, Panama, and more, Cybertech is the cyber industry’s foremost B2B networking platform conducting industry-related events all around the globe. Its conferences and exhibitions serve as the go-to place to make business happen and learn all about the latest technological innovations, challenges, and solutions to combating threats within the global cyber arena.
Cybertech events feature top executives, government officials, leading decision-makers from a wide range of sectors including critical infrastructure, insurance, retail, health and government, defense, R&D, manufacturing, automotive, and more! Multinational corporations, startups, private and corporate investors, venture capital firms, experts, and clients—come and meet all the key players from the cyber industry and be immersed in everything there is to offer.