Հայաստանը կապող օղակ՝ արտասահմանյան Start up-երի և Սիլիկոնյան հովտի միջև. նախարար Արշակյանը մանրամասնում է նոր ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կյանքի կկոչվի նոր ծրագիր, որով աջակցություն կցուցաբերվի Start up-երին՝ միջազգային շուկա մուտք գործելու համար՝ օգտագործելով Սիլիկոնյան հովտի հնարավորությունները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ կատարած իր աշխատանքային այցին: Նա տեղեկացրեց, որ Start up-երին աջակցելու նպատակով այժմ մշակվում է ծրագիր, որը փաթեթավորման փուլում է:
«Նախագծի իմաստն այն է, որ հեշտացնենք հայկական, և ոչ միայն, ստարտափերի մուտքը շուկա՝ օգտագործելով Սիլիկոնյան հովտի հնարավորությունները: Այստեղ ուզում եմ ընդգծել ոչ միայն հայկական ստարտափերին աջակցելու հանգամանքը: Օրինակ, ղազախական ընկերությունը, որ ցանկանում է ներդրումներ կատարել, դուրս գալ շուկա, սակայն դժվարություններ է ունենում, մենք մեր հնարավորություններն ու փորձը կարող ենք օգտագործել: Հայաստանը կարող է հանդիսանալ այն կապող օղակը, որը հնարավորություն կտա դուրս գալ շուկա: Իսկ մենք դա կարող ենք, որովհետև նախ մենք նոր չենք այս բիզնեսում, արդեն հաջողակ ստարտափեր կան: Երկրորդ կարևոր գործոնը՝ մենք ունենք Սփյուռք, որի ներուժը կարող ենք օգտագործել: Ի դեպ, ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում մենք հանդիպում ունեցանք Սիլիկոնյան հովտում հայկական ինժեներական համայնքի հետ: Մասնակցում էր 100-ից ավելի մարդ, ունեցանք արդյունավետ քննարկում»,-ասաց Հակոբ Արշակյանը:
Խոսելով ԱՄՆ կատարած այցից՝ Հակոբ Արշակյանը նշեց, որ պատվիրակության կազմում ներգրավված են եղել 15-ից ավելի մասնավոր ընկերություններ, որոնց հնարավորություն է ընձեռվել հանդիպել մեծ ընկերությունների, խոշոր կորպորացիաների ղեկավարությունների հետ, կապեր հաստատել ամերիկյան ընկերությունների հետ: Հակոբ Արշակյանի խոսքով, այս մոտեցումը շարունակվելու է նաև առաջիկայում, աշխատանքային այցերի ընթացքում ներգրավելու են նաև տեղական մասնավոր ընկերություններին, որպեսզի շուկաներ մուտք գործելու հնարավորություն ունենան, կապեր հաստատեն:
«Տասնյակ լուրջ հանդիպումներ ենք ունեցել`թե վենչուրային ներդրողների, գործարարների, թե մեծ կորպորացիաների ղեկավարության հետ: Բազմաթիվ հնարավորություններ ենք ունեցել ներկայացնելու Հայաստանը, հայկական բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունները: Արդեն լուրջ արձագանքներ կան, որոշներն ընդունել են Հայաստան գալու հրավերները»,-ասաց նախարարը:
Հակոբ Արշակյանի խոսքով, կան ծրագրեր, որոնք այս պահին քննարկման փուլում են: Մասնավորապես, Դրափեր համալսարանի (Draper University) հետ քննարկումների մեջ են: Այն ձեռներեցության համալսարան է, որը 3-6 ամսվա կուրսեր է անցկացնում ինժեներների համար և հնարավորություններ է ստեղծում շփվելու շուկայի մեծ խաղացողների հետ:
«Այժմ քննարկվում է համալսարանի՝ Հայաստանում գրասենյակ ունենալու հարցը: Մեծ շանսեր կան, որ կարող ենք իրենց բերել մեր երկիր: ԱՄՆ այցն իսկապես արդյունավետ էր, արդյունքներ նկատվում են, թե հիմա, թե կլինեն առաջիկայում»,-հավելեց նախարարը:

Armenia as a connecting link between foreign startups and Silicon Valley: Minister Arshakyan releases details on new program
YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. A new program will launch in Armenia aimed at assisting startups for entering the international market by using the opportunities of the Silicon Valley, Minister of High Technological Industry Hakob Arshakyan told Armenpress, introducing his recent working visit to the United States. He informed that currently a program aimed at supporting startups is being developed which is at a packaging stage.
“The essence of the project is to facilitate the entry of Armenian and also foreign startups to the market by using the opportunities of the Silicon Valley. For instance, a Kazakh company that wants to make investments, have an access to the market, but faces difficulties, we can use our opportunities and experience. Armenia can act as a linking bridge which will enable to enter into the market. And we can do this because we are not new in this business, there are already successful startups. The second key factor is our Diaspora, and we can use its potential. During the US trip we met with the Armenian engineering community in the Silicon Valley. More than 100 people attended the meeting, and we had a productive discussion”, the minister said.
Speaking about the visit to the US, the Armenian minister said the delegation included over 15 private companies which had a chance to meet with the leadership of major companies, corporations and establish communication with American companies. The minister said this approach will also continue in the future, as they are going to include local private companies in their working visits so that they will have a chance to enter markets and establish communication.
“We had dozens of serious meetings both with venture investors, businessmen and executives of large corporations. We had numerous opportunities to introduce Armenia and the Armenian high technological companies. There are already serious reactions, some of them have already accepted the invitation to visit Armenia”, the minister added.
Hakob Arshakyan informed that some programs currently are at a discussion stage. In particular, discussions are underway with the Draper University. It’s an entrepreneurship university providing 3-6 months courses for engineers and creating opportunities to communicate with the great players of the market.
“Currently the issue of opening the Office of the University in Armenia is being discussed. There are great markets which we can bring to our country. The visit to the US was really productive, results are noticed both now and are expected also in the future”, the minister said.