Հայաստանը կապող օղակ՝ արտասահմանյան Start up-երի և Սիլիկոնյան հովտի միջև. նախարար Արշակյանը մանրամասնում է նոր ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կյանքի կկոչվի նոր ծրագիր, որով աջակցություն կցուցաբերվի Start up-երին՝ միջազգային շուկա մուտք գործելու համար՝ օգտագործելով Սիլիկոնյան հովտի հնարավորությունները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ կատարած իր աշխատանքային այցին: Նա տեղեկացրեց, որ Start up-երին աջակցելու նպատակով այժմ մշակվում է ծրագիր, որը փաթեթավորման փուլում է:
«Նախագծի իմաստն այն է, որ հեշտացնենք հայկական, և ոչ միայն, ստարտափերի մուտքը շուկա՝ օգտագործելով Սիլիկոնյան հովտի հնարավորությունները: Այստեղ ուզում եմ ընդգծել ոչ միայն հայկական ստարտափերին աջակցելու հանգամանքը: Օրինակ, ղազախական ընկերությունը, որ ցանկանում է ներդրումներ կատարել, դուրս գալ շուկա, սակայն դժվարություններ է ունենում, մենք մեր հնարավորություններն ու փորձը կարող ենք օգտագործել: Հայաստանը կարող է հանդիսանալ այն կապող օղակը, որը հնարավորություն կտա դուրս գալ շուկա: Իսկ մենք դա կարող ենք, որովհետև նախ մենք նոր չենք այս բիզնեսում, արդեն հաջողակ ստարտափեր կան: Երկրորդ կարևոր գործոնը՝ մենք ունենք Սփյուռք, որի ներուժը կարող ենք օգտագործել: Ի դեպ, ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում մենք հանդիպում ունեցանք Սիլիկոնյան հովտում հայկական ինժեներական համայնքի հետ: Մասնակցում էր 100-ից ավելի մարդ, ունեցանք արդյունավետ քննարկում»,-ասաց Հակոբ Արշակյանը:
Խոսելով ԱՄՆ կատարած այցից՝ Հակոբ Արշակյանը նշեց, որ պատվիրակության կազմում ներգրավված են եղել 15-ից ավելի մասնավոր ընկերություններ, որոնց հնարավորություն է ընձեռվել հանդիպել մեծ ընկերությունների, խոշոր կորպորացիաների ղեկավարությունների հետ, կապեր հաստատել ամերիկյան ընկերությունների հետ: Հակոբ Արշակյանի խոսքով, այս մոտեցումը շարունակվելու է նաև առաջիկայում, աշխատանքային այցերի ընթացքում ներգրավելու են նաև տեղական մասնավոր ընկերություններին, որպեսզի շուկաներ մուտք գործելու հնարավորություն ունենան, կապեր հաստատեն:
«Տասնյակ լուրջ հանդիպումներ ենք ունեցել`թե վենչուրային ներդրողների, գործարարների, թե մեծ կորպորացիաների ղեկավարության հետ: Բազմաթիվ հնարավորություններ ենք ունեցել ներկայացնելու Հայաստանը, հայկական բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունները: Արդեն լուրջ արձագանքներ կան, որոշներն ընդունել են Հայաստան գալու հրավերները»,-ասաց նախարարը:
Հակոբ Արշակյանի խոսքով, կան ծրագրեր, որոնք այս պահին քննարկման փուլում են: Մասնավորապես, Դրափեր համալսարանի (Draper University) հետ քննարկումների մեջ են: Այն ձեռներեցության համալսարան է, որը 3-6 ամսվա կուրսեր է անցկացնում ինժեներների համար և հնարավորություններ է ստեղծում շփվելու շուկայի մեծ խաղացողների հետ:
«Այժմ քննարկվում է համալսարանի՝ Հայաստանում գրասենյակ ունենալու հարցը: Մեծ շանսեր կան, որ կարող ենք իրենց բերել մեր երկիր: ԱՄՆ այցն իսկապես արդյունավետ էր, արդյունքներ նկատվում են, թե հիմա, թե կլինեն առաջիկայում»,-հավելեց նախարարը:

Армения - связующее звено между зарубежными стартапами и Силиконовой долиной: министр Аршакян представляет подробности новой программы
В Армении будет реализована новая программа, которая используя возможности Силиконовой долины, окажет содействие стартапам для выхода на международный рынок. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян, касаясь своего рабочего визита в США. Он сообщил, что в настоящее время разрабатывается программа, которая находится в стадии пакетирования.
“Смысл проекта в том, чтобы используя возможности Силиконовой долины, облегчить выход армянских стартапов на рынок. Хочу подчеркнуть оказание поддержки не только армянским стартапам. Например, казахстанская компания, которая хочет инвестировать, выйти на рынок, но испытывает трудности, мы можем использовать наши возможности и опыт. Армения может стать тем связующим звеном, которое позволит им выйти на рынок. А мы это можем, потому что, во-первых, мы не новы в этом бизнесе, у нас уже есть успешные стартапы. Второй важный фактор - у нас есть диаспора, потенциал которой мы можем использовать. Кстати, в ходе визита в США мы встретились с армянской инженерной общиной в Силиконовой долине. Во встрече приняли участие более 100 человек, состоялось эффективное обсуждение”, - сказал Акоп Аршакян.
Говоря о визите в США, Акоп Аршакян отметил, что в составе делегации были более 15 частных компаний, которым была предоставлена возможность встречаться с крупными компаниями, руководителями крупных корпораций, устанавливать связи с американскими компаниями. По словам Акопа Аршакяна, эта деятельность продолжится и в ближайшее время, в рабочих визитах будут участвовать также и местные частные компании, чтобы иметь возможность выйти на рынки и установить связи.
“Мы провели десятки серьезных встреч как с венчурными инвесторами, предпринимателями, так и с руководством крупных корпораций. У нас была большая возможность представить Армению и армянские высокотехнологичные компании. Уже есть серьезные отклики, некоторые приняли приглашения приехать в Армению”, - сказал министр. По словам Акопа Аршакяна, есть программы, которые сейчас находятся на стадии обсуждения. В частности, ведутся обсуждения с Университетом Драпера (Draper University). Это университет предпринимательства, который проводит 3-6 месячные курсы для инженеров и создает возможности для общения с большими игроками рынка.
“Сейчас обсуждается вопрос возможности иметь в Армении офис этого университета. Есть большие шансы, что мы сможем привести их в нашу страну. Визит в США действительно был продуктивным, результаты заметны и сейчас, и будут и в ближайшее время”, - добавил министр.