Վիեննայում տեղի ունեցավ Ավստրիայի կանցլեր Բրիգիտե Բիրլյայնի ու նրա կառավարության երդմնատվության արարողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրիայի նախագահ Ալեքսանդեր վան դեր Բելլենի ներկայությամբ տեղի Է ունեցել հանրապետության նոր կանցլեր Բրիգիտե Բիրլյայնի եւ մինչեւ Ազգային խորհրդի (խորհրդարանի ստորին պալատի) վաղաժամկետ ընտրություններն աշխատելու ժամանակով նրա անցումային կառավարության նախարարների երդմնատվության արարողությունը: Հանրապետության նախարարների կաբինետի նոր անդամների հայտարարման ու նշանակման արարողությունը կայացել Է հունիսի 3-ին Վիեննայի Հոֆբուրգի պալատի նախագահական դիվանատանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավստրիայի անցումային կառավարությունում տեղի Է ունեցել դաշնային մի քանի նախարարությունների, դաշնային կանցլերի գերատեսչությունում նախարարների պաշտոնների միաձուլում եւ հանրապետության ֆինանսների ու ներքին գործերի նախարարություններին առընթեր պետքարտուղարների պաշտոնների լուծարում:
Ընդամենը նախարարների կաբինետում կաշխատի կառավարության 12 անդամ. վեց պաշտոն զբաղեցրել են տղամարդիկ, վեց պաշտոն՝ կանայք: 69-ամյա Բրիգիտե Բիրլյայնն Ավստրիայի պատմության մեջ առաջին կինն Է դարձել դաշնային կանցլերի պաշտոնում: Մինչեւ այդ նշանակումը նա զբաղեցնում Էր Ավստրիայի Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնը: Կրթությամբ իրավաբան Բիրլյայնը ծնվել Է Վիեննայում 1949 թվականի հունիսի 25-ին, բարձրագույն կրթություն Է ստացել Վիեննայի համալսարանում:
1990-2003 թվականներին ծառայել Է Ավստրիայի Գերագույն դատարանին առընթեր գլխավոր դատախազությունում: 2018-2019 թվականներին զբաղեցրել Է Ավստրիայի Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնը: Անցումային կառավարության խնդիրն Ավստրիայում իշխանության գործադիր թեւի աշխատանքի ապահովումն Է մինչեւ այս տարվա աշնանը կայանալիք վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրությունները: Ավստրիայի կառավարությունում փոխատեղումները տեղի են ունեցել այն բանից հետո, երբ մայիսի 27-ին Ազգային խորհուրդը անվստահության քվե հայտնեց Սեբաստիան Կուրցի նախարարների կաբինետին՝ նախկին փոխկանցլեր Հայնց Քրիստիան Շտրախեի աղբկահարույց պաշտոնաթողության ֆոնին ծավալված կառավարական ճգնաժամի կապակցությամբ:
Մայիսի 28-ին Ավստրիայի նախագահը պաշտոնաթող արեց Կուրցի գլխավորած կառավարությունը եւ նրա նախարարներին հանձնարարեց ժամանակավորապես կատարել պարտականությունները մինչեւ նոր կանցլերի նշանակումը եւ անցումային կառավարության ձեւավորումը: Ավստրիայի ժողովրդական կուսակցության եւ Ավստրիայի ազատության կուսակցության կոալիցիոն կառավարության փլուզման պատճառով հանրապետությունը վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրությունների Է պատրաստվում 2019 թվականի սեպտեմբերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Канцлер Австрии Бригитте Бирляйн и ее правительство приняли присягу
Президент Австрии Александер Ван дер Беллен привел к присяге нового канцлера республики Бригитте Бирляйн и министров ее переходного правительства на время работы до досрочных выборов в Национальный совет (нижняя палата парламента). Церемония объявления и назначения новых членов кабинета министров республики состоялась в понедельник в президентской канцелярии во дворце Хофбург в Вене, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Президент также освободил от исполнения обязанностей министров прежнего правительства во главе с временно исполнявшим обязанности канцлера Хартвигом Лёгером, которым 28 мая было поручено обеспечить упорядоченную передачу власти переходному правительству.
В переходном правительстве Австрии произошло слияние нескольких федеральных министерств, постов министров в ведомстве федерального канцлера и упразднение должностей статс-секретарей при министерствах финансов и внутренних дел республики. Всего в кабинете министров будут работать 12 членов правительства: шесть постов заняли мужчины, шесть постов - женщины.
69-летняя Бригитте Бирляйн стала первой женщиной на посту федерального канцлера в истории Австрии. До этого назначения она занимала должность председателя австрийского Конституционного суда. Юрист по образованию, Бирляйн родилась в Вене 25 июня 1949 года, высшее образование получила в Венском университете.
В 1990-2003 годах служила в генеральной прокуратуре при Верховном суде Австрии. В 2018-2019 годах занимала пост председателя Конституционного суда Австрии. Обладает хорошими контактами в консервативной Австрийской народной партии (АНП) и правой Австрийской партии свободы (АПС), но не состоит в этих политических партиях.
Перестановки в австрийском правительстве произошли после того, как 27 мая Национальный совет вынес вотум недоверия кабинету министров Себастьяна Курца в связи с правительственным кризисом на фоне громкой отставки бывшего вице-канцлера Хайнца-Кристиана Штрахе. 28 мая президент Австрии отправил в отставку правительство во главе с Курцем и поручил его министрам временно исполнять обязанности до назначения нового канцлера и формирования переходного правительства.
Австрия из-за распада коалиционного правительства Австрийской народной партии (АНП) и Австрийской партии свободы (АПС) готовится к досрочным парламентским выборам в сентябре 2019 года.