Պուտինը ՌԴ-ի եւ Ուկրաինիայի «ընդհանուր քաղաքացիության» ստեղծման հեռանկար Է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանցիները եւ ուկրաինացիները «միայն կշահեն» այն դեպքում, եթե ընդհանուր քաղաքացիություն ունենան: Այդ մասին, ինչպես հայտնել Է ՏԱՍՍ-ը, հայտարարել Է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պետության ղեկավարն այս կարծիքը հայտնել Է՝ խոսելով Ուկրաինայի նախագահական ընտրություններում հաղթանակ տարած Վլադիմիր Զելենսկու հետ բանակցությունների հեռանկարների մասին: Ռուսաստանի ղեկավարը հույս ունի, որ իրեն կհաջողվի համաձայնության գալ ուկրաինացի քաղաքական գործչի հետ, եթե արծարծվի ընդհանուր քաղաքացիության հարցը:
Բոլոր ռուսաստանցիներին ուկրաինական անձնագրեր հանձնելու պատրաստականության վերաբերյալ Զելենսկու արտահայտությունները Պուտինը գնահատել Է «շատ լավ» ֆրազով: «Դա խոսում Է այն մասին, որ մենք, հավանաբար, կգանք համաձայնության, որովհետեւ մենք ընդհանուր շատ բան ունենք»,-հավելել Է նա, պարզաբանելով, որ նկատի ունի երկու երկրների ժողովուրդների ընդհանրությունը:
Ապրիլի 27-ին Զելենսկին, անդրադառնալով բոլոր ուկրաինացիներին դյուրացված կարգով Ռուսաստանի քաղաքացիություն տրամադրելու գաղափարի վերաբերյալ Պուտինի խոսքին, հայտարարել Է, որ Կիեւն ուկրաինական քաղաքացիություն կտրամադրի «բոլոր ժողովուրդների ներկայացուցիչներին, որոնք տառապում ենք ավտորիտար եւ կոռումպացված ռեժիմներից»: Առանձին նա հիշատակել Է ռուսաստանցիներին:

Владимир Путин увидел перспективы создания "общего гражданства" РФ и Украины
Россияне и украинцы «только выиграют» в том случае, если будут иметь общее гражданство, заявил президент РоссииВладимир Путин. Как передает Арменпресс, об этом сообщаетТАСС.
Глава государства высказал такое мнение, говоря о перспективах переговоров с победителем президентских выборов на УкраинеВладимиром Зеленским. Российский лидер рассчитывает, что ему удастся договориться с украинским политиком, если речь будет идти об общем гражданстве.
Высказывание Зеленского о готовности выдавать всем россиянам украинские паспорта Путин оценил фразой «очень хорошо». «Это говорит о том, что мы договоримся, наверное, потому что у нас есть много общего», — добавил он, пояснив, что имеет в виду общность народов двух стран.
27 апреля Зеленский, реагируя насловаПутина об идее предоставления российского гражданства в упрощенном порядке всем украинцам,заявил, что Киев будет предоставлять украинское гражданство «представителям всех народов, страдающих от авторитарных и коррумпированных режимов». Отдельно он упомянул россиян.