Պուտինը Սի Ծինփինի հետ հանդիպմանն ընդգծել է ՌԴ-Չինաստան հարաբերությունների զարգացումը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովի շրջանակում հանդիպել է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
«Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև համագործակցությունը հաջողությամբ զարգանում է բոլոր ոլորտներում», - ասել է Պուտինը հանդիպման ժամանակ։
Բանակցությունների ընթացքում Ռուսաստանի նախագահն ընդգծել է, որ Մոսկվան պատրաստ է համագործակցել Պեկինի հետ՝ երկու երկրների միջև վիզային ռեժիմը մշտական ​​դարձնելու համար, եթե Չինաստանը դա շահավետ համարի։
Նա նշել է, որ երկրների միջև զբոսաշրջիկների հոսքն առանց վիզայի ռեժիմի շնորհիվ տարվա առաջին կեսին աճել է 43%-ով։
Ռուսական կողմից հանդիպմանը մասնակցել են ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, նախագահի գործադիր աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Մաքսիմ Օրեշկինը, նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը և այլոք։
Սա երկու առաջնորդների միջև 2026 թվականին երկրորդ անձնական հանդիպումն է։ Մայիսին Ռուսաստանի նախագահը երկօրյա պաշտոնական այցով մեկնել էր Չինաստան։
2025 թ. դեկտեմբերի 1-ին Ռուսաստանի նախագահը ստորագրել էր հրամանագիր, որը թույլ էր տալիս Չինաստանի քաղաքացիներին առանց վիզայի մեկնել Ռուսաստան մինչև 2026 թ. սեպտեմբերի 14-ը՝ փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա։ Չինաստանն իր հերթին ավելի վաղ նմանատիպ առանց վիզայի ռեժիմ էր սահմանել ռուսաստանցիների համար։ Այնուհետև երկու կողմերը փոխադարձաբար երկարաձգել էին առանց վիզայի մուտքը մինչև 2027 թվականի վերջը։
Չինաստանի նախագահի հետ հանդիպումը ՇՀԿ գագաթնաժողովում Ռուսաստանի նախագահի երկկողմ բանակցությունների շարքի առաջինն էր։ Ավելի ուշ Պուտինը կհանդիպի Հայաստանի, Ղրղզստանի, Ղազախստանի, Իրանի, Հնդկաստանի, Տաջիկստանի, Թուրքիայի, Մոնղոլիայի ղեկավարների հետ։ ՇՀԿ գագաթնաժողովի պաշտոնական միջոցառումները սկսվում են սեպտեմբերի 1-ին։

Putin highlights development of Russia-China relations during meeting with Xi Jinping
Russian President Vladimir Putin met with Chinese President Xi Jinping on the sidelines of the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) summit, TASS reported.
“Cooperation between Russia and China is developing successfully in all areas,” Putin said during the meeting.
During the talks, the Russian President stressed that Moscow was ready to work with Beijing to make the visa-free regime between the two countries permanent if China considered it beneficial.
He noted that tourist flows between the two countries had increased by 43% in the first half of the year thanks to the visa-free regime.
On the Russian side, the meeting was attended by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, Deputy Prime Minister Alexey Overchuk, Deputy Chief of Staff of the Presidential Executive Office Maxim Oreshkin, presidential press secretary Dmitry Peskov and others.
This is the second in-person meeting between the two leaders in 2026. In May, the Russian President paid a two-day official visit to China.
On December 1, 2025, the Russian President signed a decree allowing Chinese citizens to travel to Russia without a visa until September 14, 2026, on the basis of reciprocity. China, for its part, had earlier introduced a similar visa-free regime for Russian citizens. The two sides subsequently extended visa-free entry for each other until the end of 2027.
The meeting with the Chinese President was the first in a series of bilateral talks by the Russian President at the SCO summit. Putin will later meet with the leaders of Armenia, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Iran, India, Tajikistan, Türkiye and Mongolia.