ԵԽ գլխավոր քարտուղարը հայտնել է բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին Հայաստանին աջակցելու պատրաստակամության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհուրդն ամեն ինչ կանի երկրում բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին Հայաստանին աջակցելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ապրիլի 11-ին Ստրասբուրգում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը:
«Մենք արդեն տեսել ենք, որ նոր կառավարությունը բարեփոխումների օրակարգ ունի, որը շատ կարևոր է մեզ համար: Շատ կարևոր է տեսնել, թե ինչպես է ընդդիմությունը վերաբերում դրանց, ինչպես են այդ փոփոխությունները լուսաբանում լրատվամիջոցները, հատկապես` հակակոռուպցիոն պայքարը: Անկախ լրատվամիջոցները, անկախ դատական համակարգը շատ կարևոր են, կարծում եմ, որ սա է նոր կառավարության օրակարգը: Մենք կանենք ամեն ինչ, որպեսզի աջակցենք դրանց»,- ասաց Յագլանդը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսի ավարտին ԵԽ քարտուղարին հանձնեց Եվրոպայի խորհրդի հիմնադրման 70-ամյակի կապակցությամբ Երևանի Հյուսիսային պողոտայի միջանկյալ հատվածում գտնվող հրապարակը «Եվրոպայի հրապարակ» անվանակոչելու մասին որոշումը:
Ապրիլի 11-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ կունենա Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում։

Генеральный секретарь СЕ заявил о готовности содействовать Армении на пути реализации реформ
Совет Европы сделает все возможное для содействия Армении на пути осуществления реформ в стране. Как передает «Арменпресс», об этом 11 апреля в Страсбурге, на совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном сказал Генеральный секретарь Совета Европы Турбьерн Ягланд.
“Мы уже видели, что у нового правительства есть повестка реформ, которая очень важна для нас. Очень важно видеть, как оппозиция относится к ним, как освещают эти изменения СМИ, особенно антикоррупционную борьбу. Независимые СМИ, независимая судебная система очень важны, думаю, что это повестка нового правительства. Мы сделаем все, чтобы поддержать их», - сказал Ягланд.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в конце пресс-конференции вручил секретарю СЕ решение о переименовании в связи с 70-летием Совета Европы площади, расположенной в промежуточной части Северного проспекта Еревана.
11 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян выступит на пленарном заседании весенней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы.