«Կյանք ու կռիվ» ֆիլմից հայտնի Սամվել Թադևոսյանը տևական դադարից հետո վերադառնում է գլխավոր դերով՝ «88» նոր գիտաֆանտաստիկ 10 մասանոց ֆիլմով
«Կյանք ու կռիվ» ֆիլմից հեռուստադիտողին հայտնի դերասան Սամվել Թադևոսյանը տևական դադարից հետո վերադառնում է նկարահանման հրապարակ։ Դերասանը գլխավոր դեր է ստանձնել  «88»  10 մասանաց դրամատիկ, գիտաֆանտաստիկ սերիալում, որի նկարահանումներն կմեկնարկեն հոկտեմբերից։
Պատմությունը ժամանակի մեջ տեղափոխության մասին է: «88»-ը պատմություն է հոր և որդու, ժամանակի և մեղքի, ընտրության և դրա գնի մասին՝ միաժամանակ ծավալվող երկու դարաշրջանում՝ 2026 թվականի Երևանում և 1988 թվականի Հայաստանում՝ Սպիտակի երկրաշարժին նախորդող շաբաթներին:
Գլխավոր հերոսը, ճամփորդելով ժամանակի մեջ, տեղափոխվում է 1988 թվական` կանխելու մեծ աղետ։ Սամվել Թադևոսյանը մարմնավորում է լրագրող Ադամին։ Տարիներ շարունակ ուրիշների ամենաբարդ պատմությունները բացահայտած լրագրողի համար չբացահայտված է մնում սեփական ընտանիքի պատմությունը․ նրա հայրը՝ ֆիզիկոս Հակոբը, 1994 թվականին անհետացել է առանց հետքի։ Տասնամյակներ անց ի հայտ եկած նոր հանգամանքը Ադամին ստիպում է վերադառնալ վաղուց դադարեցրած որոնումներին։ Հետաքննությունը նրան անսպասելիորեն տանում է 1988 թվականի նոյեմբեր, որտեղ Ադամը հնարավորություն է գտնում հանդիպելու երիտասարդ հորը և բացահայտելու նրա կյանքի մինչ այդ անհայտ կողմերը։ Սակայն անձնական պատմությունը աստիճանաբար կապվում է շատ ավելի մեծ հարցի հետ՝ ի՞նչ գիտեր հայրը մոտեցող աղետի մասին, և արդյո՞ք անցյալում կատարված միջամտությունը կարող է փոխել ապագան։ Սամվել Թադևոսյանի համար «88»-ը վերադարձ է նկարահանման հրապարակ տևական դադարից հետո։
Դերասանը լայն ճանաչում է ձեռք բերել հատկապես «Կյանք ու կռիվ», «Բրավո, Վիրտուզ» ֆիլմերում իր դերակատարմամբ՝ դառնալով ժամանակակից հայկական կինոյի հիշվող դեմքերից մեկը։ Մի քանի տարվա ստեղծագործական դադարից հետո «88»-ում Թադևոսյանը վերադառնում է գլխավոր դերով՝ մարմնավորելով հասուն, ներքին հակասություններով և բարդ անձնական ընտրությունների առաջ կանգնած հերոսի։ Սերիալը հնարավորություն է տալիս տեսնել 1988 թվականի Հայաստանը Սպիտակի երկրաշարժից առաջ՝ մարդկանց առօրյան, հարաբերություններն ու կյանքը մի ժամանակահատվածում, երբ դեռ հայտնի չէ` ինչ է սպասվում հաշված շաբաթներ անց։ «88»-ի պրեմիերան նախատեսված է 2027 թվականի հունվարին։
10 մասանոց սերիալի նոր մանրամասները, դերասանական կազմի մյուս անուններն ու առաջին թրեյլերը կներկայացվեն առաջիկայում։
Հիշեցնենք, որ Սամվել Թադևոսյանը հայ հանդիսատեսին առավել հայտնի է «Կյանք ու կռիվ» ֆիլմում Տիգրանի դերակատարմամբ, որի համար արժանացել է Հայաստանի պետական մրցանակի, Հայկական ազգային կինոակադեմիայի «Անահիտ» մրցանակի և «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հատուկ մրցանակի։
Դերասանը նկարահանվել է նաև «Վերևից», «Անցում» («Crossing»), «Բրավո, Վիրտուոզ», «Հող չափողները» ֆիլմերում, «Հոսանքին հակառակ» և «SSSR» սերիալներում։ «Սողոմոնի երգերը» ֆիլմում նա մարմնավորել է Կոմիտասին։
Վերջերս Թադևոսյանը ներկայացել է նաև նորաձևության ոլորտում՝ նկարահանվելով DIOR-ի աշուն-ձմեռ հավաքածուի արշավում։

Samvel Tadevosyan, known for ‘Life and Fight’, returns in leading role after lengthy break with new 10-part sci-fi film ‘88’
Actor Samvel Tadevosyan, known to audiences from the film “Life and Fight”, is returning to the set after a lengthy break. The actor has taken on the leading role in “88”, a 10-part drama and science-fiction series, filming for which will begin in October.
The story is about time travel. “88” is a story about a father and son, time and guilt, choice and its price, unfolding simultaneously across two eras — Yerevan in 2026 and Armenia in 1988, in the weeks preceding the Spitak earthquake.
Travelling through time, the protagonist goes back to 1988 to prevent a major disaster. Samvel Tadevosyan plays Adam, a journalist. Although he has spent years uncovering other people’s most complicated stories, the story of his own family remains unresolved: his father, physicist Hakob, disappeared without a trace in 1994.
Decades later, a new development forces Adam to return to a search he had abandoned long ago. The investigation unexpectedly takes him to November 1988, where Adam has the opportunity to meet his father as a young man and uncover previously unknown aspects of his life. However, the personal story gradually becomes connected to a much larger question: what did his father know about the approaching disaster, and can an intervention in the past change the future?
For Samvel Tadevosyan, “88” marks a return to the set after a lengthy break.
The actor gained widespread recognition particularly for his roles in the films “Life and Fight” and “Bravo, Virtuz”, becoming one of the memorable faces of contemporary Armenian cinema. After a creative break of several years, Tadevosyan returns in “88” in a leading role, portraying a mature character facing internal conflicts and difficult personal choices.
The series offers an opportunity to see Armenia in 1988 before the Spitak earthquake — people’s everyday lives, relationships and life at a time when it is not yet known what awaits them just weeks later.
“88” is scheduled to premiere in January 2027.
Further details about the 10-part series, the names of other cast members and the first trailer will be presented in the near future.
It should be recalled that Samvel Tadevosyan is best known to Armenian audiences for his portrayal of Tigran in the film “Life and Fight”, for which he received the State Prize of Armenia, the Armenian National Film Academy’s “Anahit” Award and a special award at the Golden Apricot International Film Festival.
The actor has also appeared in the films “From Above”, “Crossing”, “Bravo, Virtuoso” and “The Land Surveyors”, as well as the series “Against the Current” and “SSSR”. He portrayed Komitas in the film “Songs of Solomon”.
More recently, Tadevosyan has also appeared in the fashion industry, taking part in a campaign for DIOR’s autumn-winter collection.