Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ընթացիկ դեսպանահավաքի ուղերձի կարևորությունը
Գյումրիում շարունակվում են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության կենտրոնական ապարատի ղեկավար կազմի և արտերկրում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների տարեկան աշխատաժողովի աշխատանքները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է այս տարվա դեսպանաժողովի ուղերձի կարևորությունը․ Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ներառյալ դիվանագիտական ծառայությունը թևակոխում են նոր փուլ։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ եթե նախորդ տարվա օգոստոսի 8-ից հետո նույն ձևաչափով կայացած քննարկման հիմնական ուղերձը հաստատված խաղաղության շարունակական ամրապնդման կարևորությունն էր, այսօր խաղաղությունն արդեն իրողություն է։
Արարատ Միրզոյանը հավելել է, որ այսօրվա իրողությունների պայմաններում թե՛ մարտահրավերները, թե՛ հնարավորություններն այլ են, և դրանց համապատասխանաբար հասցեագրման և առավելագույնս իրացման գործում դիվանագիտական ծառայությունը շարունակելու է կարևորագույն դեր կատարել՝ կյանքի կոչելով ՀՀ ժողովրդից ստացած նոր՝ ՀՀ անկախության և դիմակայունության հետևողական ամրապնդման առաջադրանքը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև նախորդ հինգ տարիների ընթացքում եղած ծանրագույն մարտահրավերներին և դրանց հաղթահարման ճանապարհին համատեղ իրականացված աշխատանքին։
Անդրադառնալով ՀՀ զարգացման և տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ցանցին արդյունավետ ինտեգրման նոր հեռանկարներին՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ-ն այսօր ունի պատմական հնարավորություն, և կառավարությունը հետևողական ջանքեր է գործադրում այս ուղղությամբ նշանակալի արդյունքների ապահովման ուղղությամբ։
Նախարար Միրզոյանը պատասխանել է դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավարների հարցերին։
Քննարկվել են ինչպես հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման և զարգացման, այնպես էլ լայն աշխարհագրությամբ գործընկերությունների խորացման, կապերի դիվերսիֆիկացման հարցեր՝ կարևորելով նաև տնտեսական բաղարիչի լիակատար իրացումը։
Անդրադարձ է կատարվել խաղաղության շարունակական ինստիտուցիոնալացմանն ուղղված քայլերին։
Մտքեր են փոխանակվել միջազգային ու տարածաշրջանային զարգացումների, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում ՀՀ ներգրավածության նոր առաջնահերթությունների շուրջ։
Հիշեցնենք, որ դեսպանահավաքը մեկնարկել է օգոստոսի 28-ին և անցկացվում է Գյումրիում։ Օգոստոսի 28-ին դեսպանահավաքը մեկնարկել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի մասնակցությամբ։

Арарат Мирзоян подчеркнул важность послания нынешней послов встречи
В Гюмри продолжается ежегодный семинар руководства центрального аппарата Министерства иностранных дел Армении и глав дипломатических миссий за рубежом.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Министерство иностранных дел Республики Армения, министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян подчеркнул важность послания посольства в этом году: Республика Армения, включая дипломатическую службу, вступает в новый этап.
Министр Мирзоян подчеркнул, что, хотя основной посыл дискуссии, состоявшейся в том же формате после 8 августа прошлого года, заключался в важности непрерывного укрепления установленного мира, сегодня мир — уже реальность.
Арарат Мирзоян добавил, что в сегодняшних реалиях изменились и вызовы, и возможности, и дипломатическая служба продолжит играть решающую роль в их решении и максимальном использовании, воплощая в жизнь новую задачу, поставленную перед народом Армении: последовательное укрепление независимости и стойкости Республики Армения.
Также были указаны самые сложные вызовы последних пяти лет и совместная работа, проделанная для их преодоления.
Говоря о новых перспективах развития Республики Армения и эффективной интеграции в региональную транспортную сеть, министр Мирзоян подчеркнул, что сегодня Республика Армения имеет историческую возможность, и правительство прилагает последовательные усилия для обеспечения значительных результатов в этом направлении.
Министр Мирзоян ответил на вопросы глав дипломатических ведомств.
Обсуждались вопросы нормализации и развития отношений с соседями, а также углубления партнерских связей в широком географическом масштабе и диверсификации контактов, при этом особое внимание уделялось полной реализации экономического потенциала.
Были упомянуты шаги, направленные на дальнейшую институционализацию мира.
Состоялся обмен мнениями о международных и региональных событиях, а также о новых приоритетах участия Армении в многосторонних платформах.
Напомним, что посольская встреча стартовала 28 августа и проходит в Гюмри. 28 августа состоялась презентация встречи послов с участием премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Республики Армения Ваагна Хачатуряна.