Իրան-ԵԱՏՄ պարզեցված առևտրի համաձայնագրով հայկական արտադրանքն ավելի քիչ սահմանափակումներով կմտնի իրանական շուկա
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրան-ԵԱՏՄ պարզեցված առևտրի համաձայնագիրը Հայաստանի համար Իրանի հետ առևտուրն ընդլայնելու մեծ հնարավորություն կլինի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Իրանի՝ ԵԱՏՄ-ի հետ պարզեցված առևտրի համաձայնագիրը մեծ հնարավորություններ կտա ԵԱՏՄ-ում գործող կազմակերպությունների, առաջին հերթին ՀՀ կազմակերպությունների՝ դեպի իրանական շուկա ավելի պարզեցված մուտքի հարցում: Պարզեցված համաձայնագրի վավերացումից և ուժի մեջ մտնելուց հոտ 300-ից ավելի ապրանքատեսակներ կունենան ոչ տարիֆային կարգավորումների սահմանափակումից ազատում, այսինքն՝ չեն լինի այնպիսի պահանջներ, որոնք արժեքային չեն: Իսկ արժեքային տարիֆները կնվազեն: Սա հնարավորություն է Հայաստանում արտադրված ցանկացած արտադրանք Իրանի շուկա ավելի քիչ սահմանափակումներով և արգելքներով արտահանելու համար»,- ասաց նախարարը:
Նա նշեց՝ Իրանի հետ Հայաստանն արտոնյալ առևտրի պայմանագիր չունի: Դա լինելու է Իրանի հետ առաջին պարզեցված առևտրի համաձայնագիրը ԵԱՏՄ կազմում: Խաչատրյանը նշեց՝ համաձայնագիրը վավերացնելուց հետո առևտուրն ընդլայնելու մեծ հնարավորություն կստեղծվի:
Նա նկատեց՝ համաձայնագիրը հնարավորություն է նաև իրանական արտադրողների համար, որոնց համար ռուսաստանյան, հայաստանյան և ԵԱՏՄ մյուս երկրների շուկաները երկրորդական նշանակություն չունեն հատկապես այն պայմաններում, որոնցում գտնվում է Իրանի տնտեսությունը:
Նախարարը նշեց՝ պայմանագրերը կոչվում են ազատ առևտրի, եթե մաքսատուրքերը զրոյացվում են, իսկ այս դեպքում ոչ բոլոր դեպքերում են զրոյացվելու: «Դրանք նվազեցվել են, բայց չեն զրոյացվել: Դրա համար այն համարվում է անցումային համաձայնագիր, ենթադրաբար հաջորդ փուլն առևտրային հարաբերությունների այնպիսի խորացումն է, որ հաջորդ համաձայնագիրը լինի ազատ առևտրի մասին»,- ասաց նա:
Նախարարը տեղեկացրեց նաև՝ համաձայնագիրն արդեն ստորագրված է: Հինգ երկրներից երեքն արդեն վավերացրել են, շուտով Հայաստանը ևս կվավերացնի:
Եվրասիական տնտեսական միությունը եւ Իրանը 2017-ի մայիսին Աստանայի տնտեսական համաժողովում ժամանակավոր համաձայնագիր էին ստորագրել ազատ առեւտրի գոտու վերաբերյալ:ՀՀ կառավարությունը դեկտեմբերին համաձայնություն է տվել Եվրասիական տնտեսական միության և Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու ձևավորմանն ուղղված ժամանակավոր համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենսդրական նախաձեռնությանը:

Armenian goods to enter Iranian market with less restrictions by Iran-EAEU simplified trade deal
YEREVAN, MARCH 4, ARMENPRESS. The Iran-Eurasian Economic Union (EAEU) simplified trade agreement will be a great opportunity for Armenia to expand the trade with Iran, Minister of economic development and investments Tigran Khachatryan told reporters at a briefing in Parliament, reports Armenpress.
“The Iran-EAEU simplified trade deal will provide great opportunities for the entry of the currently operating companies in the EAEU, first of all, the Armenian companies to the Iranian market. The ratification of the simplified deal will free nearly 300 types of goods from the non-tariff regulation restriction. The value tariffs will decrease. This is an opportunity to export any goods produced in Armenia to the Iranian market with less restrictions and bans”, the minister said.
He informed that Armenia doesn’t have privileged trade agreement with Iran. He noted that after ratifying the Iran-EAEU agreement there will be a great opportunity for the expansion of trade.
The Armenian minister stated that this agreement also provides an opportunity for the Iranian producers for which the Russian, Armenian markets and those of the remaining EAEU states are important especially taking into account the current situation of the Iranian economy.
Tigran Khachatryan said the agreements are called free trade deals if the customs duties are reached to zero, but in this case not in all cases they will be reached to zero. “They have been reduced, but not reached to zero. Therefore, it is considered as a transitional agreement, I suppose the next stage is the deepening of the trade relations that the next agreement will be called free trade deal”, he said.
He informed that the agreement is already signed. 3 out of 5 states have already ratified it, Armenia will also ratify it soon.