ԱԳ նախարարն անդրադարձել է ՀՀ վարչապետի խիզախ քայլերի մասին Մերկելի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կատարած խիզախ քայլերի վերաբերյալ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հայտարարությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Մնացականյանն այս հարցին անդրադարձել է փետրվարի 4-ին ՀՀ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում:
«Այն, ինչ արվել է պարոն Փաշինյանի կողմից, խիզախություն է: Խոսել խաղաղության մասին, չի նշանակում, որ ինչ-որ մեկը հարցականի տակ է դնում վճռականությունը։ Բայց խոսել խաղաղության մասին, որը վերաբերում է և՛ Հայաստանի ժողովրդին, և՛ Ադրբեջանի ժողովրդին, և՛ Ղարաբաղի ժողովրդին, խիզախություն է։ Մենք շատ կողջունենք, որ նման հայտարարությամբ հանդես գա նաև մյուս կողմը»,- ասաց Մնացականյանը։
Փետրվարի 1-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի համատեղ ասուլիսում, պատասխանելով ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման մասին հարցին, Մերկելն ընդգծեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խիզախ քայլեր է ձեռնարկել և շեշտեց, որ դա պահանջում է, որպեսզի դիմացինն էլ խիզախ քայլերի պատրաստակամություն հայտնի:

YEREVAN, FEBRUARY 4, ARMENPRESS. Armenian foreign minister Zohrab Mnatsakanyan commented on the statement of German Chancellor Angela Merkel regarding the courageous steps taken by Prime Minister Nikol Pashinyan, reports Armenpress.
“What has been done by Mr. Pashinyan is courage. By talking about peace doesn’t mean that someone questions the determination. But by talking about the peace which relates to the peoples of Armenia, Azerbaijan and Karabakh, is courage. We will welcome if the next side comes up with a similar statement”, the FM said.
During a joint press conference with Armenian PM Nikol Pashinyan in Berlin, German Chancellor Angela Merkel, in response to the question regarding the Nagorno Karabakh conflict settlement, stated that the Armenian Premier has taken courageous steps over the NK conflict settlement, but it still remains to see if the other side will take such brave steps as well.