ՌԴ-ն պահանջել է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի շտապ նիստ անցկացնել Ազովի ծովի իրադրության շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը պահանջել Է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի (ԱԽ) շտապ նիստ անցկացնել Ազովի ծովի իրադրության շուրջ, նախնական կարգով այն նշանակված Է նոյեմբերի 26-ին Մոսկվայի ժամանակով 19:00-ին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտարարել Է համաշխարհային կազմակերպությունում ՌԴ-ի մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Դմիտրի Պոլյանսկին: «Ազովի ծովում իրադրության վտանգավոր զարգացման եւ դրան հաջորդած իրադարձությունների կապակցությամբ Ռուսաստանը պահանջել Է նոյեմբերի 26-ի առավոտյան ԱԽ-ի բաց նիստ գումարել «Միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության պահպանում» օրակարգի կետով»,- ասել Է նա:
Ինչպես հայտնել են Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության հասարակական կապերի կենտրոնում, Ուկրաինայի ռազմածովային ուժերի՝ Ռուսաստանի պետական սահմանը խախտած «Բերդյանսկ», «Նիկոպոլ» եւ «Յանի Կապու» նավերը նոյեմբերի 25-ին ժամը 19:00-ին ՌԴ-ի տարածքային ծովի սահմաններում ապօրինի գործողությունների փորձ են իրականացրել:
ՌԴ-ի Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ ծառայության եւ ՌԴ-ի Սեւծովյան նավատոմի՝ ուղեկցող նավերի եւ կատերների՝ անհապաղ կանգ առնելու օրինական պահանջներին չեն արձագանքել, կատարել են վտանգավոր խուսավարում:
Ուկրաինական ռազմանավերի հարկադրական կանգնեցման նպատակով կիրառվել Է զենք: Արդյունքում Սեւ ծովում ՌԴ-ի տարածքային ջրերում Ուկրաինայի ռազմածովային ուժերի բոլոր երեք նավերն Էլ կալանվել են: Ուկրանիայի զինված ուժերի երեք վիրավոր զինծառայողներին բժշկական օգնություն Է ցույց տրվել: Նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում:

YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. Russia has asked the UN Security Council to convene an emergency meeting on the situation in the Sea of Azov on November 26, Russia’s First Deputy Permanent Representative to the UN Dmitry Polyansky said, TASS reported.
“In connection with the dangerous developments in the Sea of Azov and subsequent events, Russia requested an urgent convocation of an open Security Council meeting in the morning of November 26 on the maintaining international peace and security agenda item”, he said. “The meeting is tentatively scheduled for 19:00 Moscow time”.
On November 25, the Russian Federal Security Service (FSB) border directorate for Crimea reported that three Ukrainian warships had illegally crossed Russia’s state border in the Black Sea and entered Russia’s territorial waters performing dangerous maneuvers. Later on, the FSB said that two more Ukrainian warships had sailed off from Berdyansk to join the three vessels. However, they later turned back.
All three Ukrainian Navy vessels, which violated the Russian state border, were detained in the Black Sea, with weapons used to force them to stop. Three wounded Ukrainian military servicemen received medical care, the FSB said, adding that there was no threat to their lives. A criminal case has been initiated over violation of Russia’s state border.