Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանում Շվեյցարիայի նորանշանակ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 6-ին ընդունել է Հայաստանում Շվեյցարիայի Համադաշնության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեֆանո Լազարոտոյին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի հանրային կապերի վարչությունից, Ազգային ժողովի նախագահը, շնորհավորելով դեսպանին առաքելության ստանձնման կապակցությամբ, գոհունակությամբ ընդգծել է երկու երկրների սերտ համագործակցությունը միջխորհրդարանական մակարդակում, կարեւորել պատգամավորական բարեկամական խմբերի ավանդը երկկողմ կապերի զարգացման գործում:
Արա Բաբլոյանի գնահատմամբ՝ հայ-շվեյցարական համագործակցության շրջանակը բավականին լայն է՝ առեւտրատնտեսական կապեր, աջակցության ծրագրերի շրջանակում իրականացվող արդյունավետ համագործակցություն, մասնագիտական հմտությունների ամրապնդման եւ կրթական ծրագրեր:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է տարածաշրջանային խնդիրներին, Հայաստանի եւ հարեւան երկրների միջեւ հարաբերություններին, ինչպես նաեւ ներհայաստանյան զարգացումներին: Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանը փաստել է, որ Հայաստանը եւս մեկ անգամ ներկայացավ աշխարհին իր հանդուրժողականությամբ եւ ժողովրդավարության ձեռքբերումներով:
Ստեֆանո Լազարոտոն, բարձր գնահատելով երկու երկրների փոխգործակցության ներկա մակարդակը, վստահեցրել է, որ իր գործունեությամբ նոր լիցք կհաղորդի այդ հարաբերություններին:
Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ այսուհետ եւս հայ-շվեյցարական կապերը կշարունակեն ընդլայնվել ու ամրապնդվել:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ տնտեսական կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությանը, կարեւորել համագործակցությունը մասնավորապես գյուղատնտեսության, գիտության, կրթական ծրագրերի եւ այլ ոլորտներում:

Speaker of Parliament holds meeting with new Swiss Ambassador to Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. Speaker of the Parliament of Armenia Ara Babloyan on November 6 received new Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Switzerland to Armenia Stefano Lazzarotto, the Parliament told Armenpress.
During the meeting the Speaker congratulated the Ambassador on appointment and praised the Armenia-Switzerland close cooperation at inter-parliamentary level, attaching importance to the investment of parliamentary friendship groups in the development of bilateral relations.
Ara Babloyan said the Armenian-Swiss cooperation framework is quite broad, covering commercial ties, effective cooperation within the frames of support programs, as well as educational programs.
The Speaker also touched upon the regional issues, the relations between Armenia and its neighbor states, as well as the domestic developments in Armenia. In this context he stated that Armenia once again was presented to the world with its tolerance and democracy achievements.
In his turn the Swiss Ambassador highly valued the current level of mutual partnership between the two countries and assured that his activity will give new impetus to these relations.
Ara Babloyan expressed hope that from now on the Armenian-Swiss relations will continue to expand and strengthen.