Ռոբերտ Քոչարյանը չի հստակեցրել քաղաքական գործընթացներին իր մասնակցության ձևաչափը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Բլումբերգ»-ին տված հարցազրույցում հերթական անգամ անդրադարձել է իր քաղաքական ապագային, հաղորդում է երկրորդ նախագահի գրասենյակը:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռոբերտ Քոչարյանը նշել է, որ ցանկանում է աջակցել քաղաքական համակարգում հավասարակշռության ակտիվ ձևավորմանը:
Հարցին, թե ինչպե՞ս է պատրաստվում դա անել, ՀՀ երկրորդ նախագահը պատասխանել է.
«Դառնալ դրա մասնակիցը, առաջին հերթին՝ տեսակետներ արտահայտելով, երկրորդ՝ ակտիվ փոխգործակցությամբ այլ քաղաքական ուժերի հետ, օգտագործելով ամբողջ այն գործիքակազմը, որով, սովորաբար, մասնակցում են քաղաքական գործընթացներին։ Դա կարող է լինել և անձնական մասնակցություն, կարող է լինել համագործակցություն, կարող է լինել պարզապես ակտիվ դիրքորոշում Հայաստանի քաղաքական հարթակում. դիրքորոշում՝ հասարակությանը մտահոգող հարցերի և ընդհանուր իրավիճակի վերաբերյալ։ Այսինքն՝ այստեղ բավականին լայն շրջանակ է»։
Նա հավելել է, որ ամենակարևորն իր համար այն էր, որ չի կարելի հեռու մնալ տեղի ունեցող իրադարձություններից։ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է, որ ինչ-որ պաշտոն զբաղեցնելը երբեք իր համար ինքնանպատակ չի եղել։ «Ես անցել եմ ամենաբարձր պաշտոններով, որոնց մասին ցանկացած քաղաքական գործիչ կարող է երազել։ Եվ այս դեպքում դա ինձ համար ինչ-որ նոր, այսպես ասած՝ չտեսնված բան չէ, որին ձգտելու ուժգին ցանկություն լինի»,-նշել է ՀՀ երկրորդ նախագահը։

Роберт Кочарян не уточнил формат своего участия в политических процессах
Второй президент Армении Роберт Кочарян вчера дал интервью журналисту медиа-компании Bloomberg, в котором в очередной раз высказался о своем политическом будущем. Как передает «Арменпресс», Роберт Кочарян сказал, что желает способствовать активному установлению баланса в политической системе Армении.
На вопрос, каким образом он готовится сделать это, Роберт Кочарян ответил:
«Стать его участником, в первую очередь, выражая точки зрения, затем – активно сотрудничая с другими политическими силами, используя все механизмы, которыми обычно участвуют в политических процессах,. Это может быть и личное участие, и сотрудничество, и просто активная позиция на политической платформе в Армении: позиция по вопросам, волнующим общество, и по общим вопросам. То есть, в самых широких рамках»»
По его словам, для него самое важное то, что нельзя оставаться вдали от происходящих событий. Как сказал Роберт Кочарян, для него никогда не были самоцелью какие-то должности. «Я побывал на всех самых высоких должностях, о которых политические деятели могут только мечтать. Для меня это не будет чем-то невиданным, к чему бы я сильно стремился»,- сказал он.