ԱՄՆ-ը եւ Թուրքիան տասն օրվա ընթացքում ձեռնամուխ կլինեն Մանբիջի պլանի իրագործմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անկարան եւ Վաշինգտոնը տասն օրվա ընթացքում ձեռնամուխ կլինեն սիրիական Մանբիջի վերաբերյալ ճանապարհային քարտեզի իրագործմանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն:
Ավելի վաղ Չավուշօղլուն հայտարարել Էր, որ նախօրյակին ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոյի հետ Վաշինգտոնում կայացած հանդիպմանը համաձայնեցրել Է Մանբիջից սիրիացի քրդերի ինքնապաշտպանության ուժերի (YPG) դուրսբերման ճանապարհային քարտեզը:
«Տասն օրվա ընթացքում կսկսվի Մանբիջի վերաբերյալ համաձայնագրի իրագործման նախապատրաստական աշխատանքը. ըրոշելու ենք՝ երբ են այնտեղ մտնելու զինվորականները YPG-ի հեռանալուց հետո, ինչպես են նրանք իրականացնելու մոնիթորինգը, ով Է կառավարելու տարածաշրջանը: Անհրաժեշտ Է Էթնիկ կազմի չափանիշները պահպանել այն տեսքով, ինչպիսին այն եղել Է մինչեւ YPG-ի գալը: Մենք Փոմպեոյին ասել ենք, որ ԱՄՆ-ը քանիցս չի պահել YPG-ի դուրս գալու վերաբերյալ իր խոստումը, եւ եթե այժմ, այս ճանապարհային քարտեզի համաձայնեցումից հետո, նա դարձյալ չկատարի խոստումը, դա վերստին կփչացնի մեր հարաբերությունները»,- լրագրողներին ասել Է Չավուշօղլուն Անթալիայում: Ելույթի հեռարձակումն իրականացրել Է NTV հեռուստաալիքը:
Նախարարը հավելել Է, որ ճանապարհային քարտեզը բաղկացած կլինի երեք փուլից, այն ենթադրում Է YPG-ի անդամների կողմից զենքի հանձնում, ընդ որում՝ սիրիական Մանբիջի շուրջ Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի համագործակցության մոդելը պլանավորվում Է տարածել հյուսիսային Սիրիայի մյուս քաղաքների վրա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

США и Турция приступят к реализации плана по Манбиджу в течение десяти дней
Анкара иВашингтон приступят креализации дорожной карты посирийскому Манбиджу втечение 10 дней.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу.
Ранее Чавушоглу заявил, что согласовал накануне навстрече сгоссекретарем США Майком Помпео вВашингтоне дорожную карту повыводу сил самообороны сирийских курдов (YPG) изМанбиджа.
"В течение 10 дней начнется работа поподготовке креализации соглашения поМанбиджу: будем решать, когда туда войдут военные, после ухода YPG, какони будут осуществлять мониторинг, кто будет управлять регионом. Необходимо соблюдать критерии поэтническому составу втом виде, каким оно было доприхода YPG. Мы сказали Помпео, что США неоднократно несдерживали свое слово повыходу YPG, иесли сейчас, после согласования этой дорожной карты, они снова ее невыполнят, это опять испортит наши отношения",— сказал Чавушоглу журналистам вАнталье. Трансляцию выступления вел телеканалNTV.
Министр добавил, что дорожная карта будет состоять изтрех этапов, она предполагает сдачу оружия членами YPG, приэтом модель сотрудничества Турции иСША посирийскому Манбиджу планируется распространить надругие города северной Сирии.