Լեռնային Ղարաբաղն ունի որոշիչ ձայն հարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացում. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղն ունի որոշիչ ձայն՝ հարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացում: «Ազատություն» ռադիոկայանի «Կիրակնօրյա վերլուծական» ծրագրին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Գիտեք, մենք ներկայումս գտնվում ենք այն փուլում, երբ ձևավորում ենք հիմքերը՝ շարունակելու բանակցային գործընթացը: Այս շրջանում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Պուտինի հետ, ես հեռախոսազրույց եմ ունեցել համանախագահների հետ, հեռախոսազրույց եմ ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի հետ, այստեղ է գտնվել Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարության պաշտոնյան, մենք ընդունել ենք Ֆրանսիայի արտգործնախարարին Հայաստանում, ես հեռախոսազրույց եմ ունեցել Ռուսաստանի արտգործնախարարի հետ և արդեն, որքան գիտեմ, հայտարարություն է արվել, որ հունիսի 7-ին լինելու եմ Մոսկվայում աշխատանքային այցով, և այդ այցի հիմնական իմաստը հանդիպելն է Ռուսաստանի արտգործնախարարի հետ։ Այս ամբողջ շարքը մեր աշխատանքն է, որը տարվում է գործընթացը շարունակելու ուղղությամբ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Զոհրաբ Մնացականյանը:
Նրա խոսքով, գործընթացն ունի բավական երկար պատմություն, և այդ պատմության մեջ եղել ու մնում է մեկ հստակ իրողություն՝ Լեռնային Ղարաբաղն ունի որոշիչ ձայն այս խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
«Ինձ թվում է, նորություն չի որևէ մեկի համար, որ Լեռնային Ղարաբաղն ունի այդ որոշիչ ձայնը, որովհետև ի վերջո հակամարտությունը նույն եռանախագահների ձևակերպմամբ կոչվում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն՝ «Nagorno-Karabakh conflict»: Լեռնային Ղարաբաղը դա հստակ, այսպես ասենք, զգույշ ասենք, միավոր է՝ իր տարածքով, իր բնակչությամբ, իր կառույցներով, իր պետական համակարգով, իր ամեն ինչով, միավոր է, որը, դժվար թե, հնարավոր է արհամարհել: Վերջինիս որոշիչ ձայնն ի սկզբանե հստակ եղել է այս ամբողջ գործընթացի հիմքում: Եվ Լեռնային Ղարաբաղը եղել է հակամարտության տարբեր շրջաններում, իր ստորագրությունը դրված է զինադադարի պայմանագրում, և այս ամենը արհամարհելը… սա իրողություններն են, և այս ամենը մենք տեղավորում ենք նաև բանակցային գործընթացի մեջ, որովհետև բանակցային գործընթացում մենք եղել և մնում ենք բանակցությունների միջոցով խաղաղ կարգավորման կողմնակից՝ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում»,-ասել է նախարարը:
Զոհրաբ Մնացականյանը շեշտադրել է այն հանգամանքը, որ այս ամենի համար էական, կենսական նշանակություն ունի խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտը: Նա ընդգծել է, որ շատ մտահոգիչ են այն բազմաթիվ տարբեր ձևակերպումները, հայտարարությունները, կոչերը, որոնք նպաստում են ամբողջովին հակառակ բանի:

Нагорный Карабах имеет решающий голос в процессе мирного урегулирования: Зограб Мнацаканян
Нагорный Карабах имеет решающий голос в процессе мирного урегулирования конфликта. Как передает «Арменпресс», об этом в своем интервью «Воскресному аналитическому обозрению» р/с «Свобода» сказал министр ИД Армении Зограб Мнацаканян.
«В настоящее время карабахский конфликт находится на этапе формирования основ для продолжения переговорного процесса. В этот период премьер-министр Никол Пашинян встретился с президентом России Владимиром Путиным, я провел телефонный разговор с сопредседателями (Минской группы ОБСЕ, – ред.) и с заместителем госсекретаря США, мы принимали в Ереване главу МИД Франции, я имел телефонный разговор с главой МИД России. Насколько я знаю, уже сделано заявление о том, что 7-го июня я буду находиться с рабочим визитом в Москве, главной целью которого является встреча с главой российского внешнеполитического ведомства. Это наша работа, которая ведется для продолжения переговоров»,- сказал министр ИД Армении Зограб Мнацаканян.
По его словам, этот процесс имеет довольно долгую историю, в которой была и остается одна четкая реальность, заключающаяся в том, что Нагорный Карабах имеет решающий голос в процессе мирного урегулирования.
«Мне кажется, что ни для кого не является новостью, что Нагорный Карабах имеет этот решающий голос, поскольку, в конце концов, конфликт по определению самих сопредседателей называется "нагорно-карабахским конфликтом" – Nagorno-Karabakh conflict. Нагорный Карабах – это четкая, скажем так с осторожностью – единица, со своей территорией, населением, структурой, государственной системой, единица, которую вряд ли можно игнорировать, и решающий голос Нагорного Карабаха в принципе изначально четко был заложен в основе всего процесса. Это – реальность, и это все мы укладываем также в переговорный процесс, поскольку в этом процессе мы были и остаемся сторонниками мирного урегулирования посредством переговоров в рамках сопредседательства Минской группы»,- сказал министр ИД Армении Зограб Мнацаканян.
По его словам, для всего этого существенное значение имеет атмосфера, способствующая миру, и озабоченность внушают все те формулировки, заявления, призывы, которые способствуют прямо противоположному.