Պուտինն ստանձնեց Ռուսաստանի նախագահի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վլադիմիր Պուտինն ստանձնել Է Ռուսաստանի նախագահի պաշտոնը նոր ժամկետով: Դա հայտարարել Է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Վալերի Զորկինն այն բանից հետո, երբ Պուտինը Կրեմլի Մեծ պալատի Անդրեեւյան դահլիճում ընդունեց նախագահական նշանը եւ երդում տվեց, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սա Պուտինի արդեն չորրորդ ժամկետն Է պետության ղեկավարի պաշտոնում: Նրա առաջին երկու ժամկետները տեւել են չորսական տարի. Ռուսաստանի Սահմանադրության մեջ ուղղումներ մտցնելուց հետո պետության ղեկավարի մանդատը երկարացվել Է մինչեւ վեց տարի:
Առաջին վեցամյա ժամկետով Պուտինն ընտրվել Էր 2012 թվականին, նրա լիազորությունների նոր ժամկետը կավարտվի 2024 թվականի մայիսի 7-ին: 2018 թվականի մարտի ընտրություններում հաղթելուց հետո Պուտինը մեկնաբանել Էր 2030 թվականին նախագահական պաշտոնին իր հնարավոր վերադարձի վերաբերյալ ենթադրությունը՝ դա համարելով ծիծաղելի: Պուտինը պետությունն առաջին անգամ գլխավորել Է 2000 թվականին՝ այդ պաշտոնում աշխատելով երկու ժամկետ՝ մինչեւ 2008 թվականը, երբ նախագահ ընտրվեց Դմիտրի Մեդվեդեւը: 2012 թվականին նա վերստին հնարավորություն ստացավ առաջադրելու իր թեկնածությունը: Պուտինը դարձել Է առաջին նախագահը, որի լիազորությունների ժամկետը վեց տարի Է:
Պետության ղեկավարի՝ նոր ժամկետով լիազորությունների վկայականը ՌԴ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Էլլա Պամֆիլովան Պուտինին հանձնել Էր դեռ ապրիլի 3-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Vladimir Putin inaugurated for 4th term as Russian president
YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. Vladimir Putin officially assumed office as Russia’s President, Constitutional Court Chairman Valery Zorkin announced after Putin accepted the presidential emblem and took the presidential oath in the St. Andrew Hall at the Grand Kremlin Palace, TASS reports.
This is Putin’s 4th term as head of state. His first two terms lasted four years each. The head of state’s tenure was extended to six years after the Russian Constitution had been amended.
Putin’s first six-year term began in 2012, while the second term of office will end on May 7, 2024.
After winning the presidential race in March 2018, Putin commented on his possible return to the presidency in 2030, dismissing such assumptions as ridiculous.
Putin first assumed office as Russia’s president in 2000, having served two terms until 2008 when Dmitry Medvedev was elected the head of state. In 2012, he again got the opportunity to run for the presidency. Putin was the first president whose tenure is six years.
Chairperson of Russia’s Central Election Commission Ella Pamfilova handed the presidential certificate over to Putin for a new term of office on April 3.