Պուտինն ստանձնեց Ռուսաստանի նախագահի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վլադիմիր Պուտինն ստանձնել Է Ռուսաստանի նախագահի պաշտոնը նոր ժամկետով: Դա հայտարարել Է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Վալերի Զորկինն այն բանից հետո, երբ Պուտինը Կրեմլի Մեծ պալատի Անդրեեւյան դահլիճում ընդունեց նախագահական նշանը եւ երդում տվեց, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սա Պուտինի արդեն չորրորդ ժամկետն Է պետության ղեկավարի պաշտոնում: Նրա առաջին երկու ժամկետները տեւել են չորսական տարի. Ռուսաստանի Սահմանադրության մեջ ուղղումներ մտցնելուց հետո պետության ղեկավարի մանդատը երկարացվել Է մինչեւ վեց տարի:
Առաջին վեցամյա ժամկետով Պուտինն ընտրվել Էր 2012 թվականին, նրա լիազորությունների նոր ժամկետը կավարտվի 2024 թվականի մայիսի 7-ին: 2018 թվականի մարտի ընտրություններում հաղթելուց հետո Պուտինը մեկնաբանել Էր 2030 թվականին նախագահական պաշտոնին իր հնարավոր վերադարձի վերաբերյալ ենթադրությունը՝ դա համարելով ծիծաղելի: Պուտինը պետությունն առաջին անգամ գլխավորել Է 2000 թվականին՝ այդ պաշտոնում աշխատելով երկու ժամկետ՝ մինչեւ 2008 թվականը, երբ նախագահ ընտրվեց Դմիտրի Մեդվեդեւը: 2012 թվականին նա վերստին հնարավորություն ստացավ առաջադրելու իր թեկնածությունը: Պուտինը դարձել Է առաջին նախագահը, որի լիազորությունների ժամկետը վեց տարի Է:
Պետության ղեկավարի՝ նոր ժամկետով լիազորությունների վկայականը ՌԴ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Էլլա Պամֆիլովան Պուտինին հանձնել Էր դեռ ապրիլի 3-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Путин официально вступил в должность президента России
Владимир Путин официально вступил в должность президента России на новый срок. Это объявил председатель Конституционного суда Валерий Зорькин после того, как Путин принял президентский знак и принесприсягув Андреевском зале Большого Кремлевского дворца, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Это уже четвертый срок Путина на посту главы государства. Два его первых срока продолжались по четыре года; после внесения поправок в Конституцию России мандат главы государства был продлен до шестилет. Первый шестилетний срок Путин отработал с 2012 года, его новый срок полномочий завершится 7 мая 2024 года. Согласно 81 статье Основного закона, "одно и то же лицо не может занимать должность президента более двух сроков подряд".
После победы на выборах в марте 2018 года Путин прокомментировал предположение о его возможном возвращении на президентский пост в 2030 году, назвав это смешным. "То, что вы говорите, немного смешно, - сказал 65-летний глава государства, отвечая на вопрос журналиста во время посещение своего избирательного штаба 18 марта. - Давайте посчитаем... Я что, до ста лет буду здесь сидеть? Нет!".
Путин впервые возглавил государство в 2000 году, отработав на этом посту два срока, до 2008 года, когда президентом был избран Дмитрий Медведев. В 2012 году он вновь получил возможность выдвинуть свою кандидатуру. Путин стал первым президентом, срок полномочий которого исчисляется 6 годами.
Удостоверение главы государства на новый срок полномочий председатель Центризбиркома РФ Элла Памфилова вручила Путину еще 3 апреля.