Եգիպտոսի նախագահը երկարաձգել է երկրում արտակարգ դրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ աս-Սիսին հրամանագիր է ստորագրել երկրում արտակարգ դրության ռեժիմը ևս երեք ամսով երկարաձգելու վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Հրամանագիրն ուժի մեջ է մտնում ապրիլի 14-ից: Այն ենթադրում է, որ երկրի ռազմական ուժերն ու ոստիկանությունը ստանում են բոլոր լիազորությունները ահաբեկչության դեմ պայքարի ու ողջ երկրի տարածքում անվտանգության ապահովման համար: Արտակարգ դրության պայմաններում նախագահի հրամանների խախտման պարագայում նախատեսվում է պատիժ ազատազրկման տեսքով:
Եգիպտոսի նախագահը երկրում արտակարգ դրություն էր հայտարարել 2017 թվականի ապրիլին՝ քրիստոնեական եկեղեցիների վրա իրականացված ահաբեկչությունից հետո: Ահաբեկչությունը խլել էր ավելի քան 45 մարդու կյանք:

Egypt extends state of emergency for three months
YEREVAN, APRIL 14, ARMENPRESS. President of Egypt Abdel Fattah al-Sisi signed a decree on extending the state of emergency for another three months, RIA Novosti reports.
The decree enters into force on April 14. According to the decree, the country’s military forces and police receive all powers for fight against terrorism and ensuring security across the country.
Reuters reports Egypt first imposed the current state of emergency in April 2017 after two church bombings killed at least 45 people. It was extended in July and again in October then January.