Գազայի հատվածի սահմանին վերսկսվել են պաղեստինցիների բախումներն իսրայելցի զինվորականների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գազայի հատվածի ու Իսրայելի սահմանին ապրիլի 6-ին բախումներ են սկսվել բողոքի գործողություններին մասնակցող պաղեստինցիների եւ իսրայելական անվտանգության ծառայությունների միջեւ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Haaretz թերթը:
Հրատարակությունը նշում Է, որ պաղեստինյան կողմի տվյալներով, իսրայելցի զինվորների հետ բախումների ընթացքում տուժել Է երեք պաղեստինցի: Պաղեստինյան ԶԼՄ-ները նաեւ պնդում են, որ Իսրայելի պաշտպանության բանակի ծառայողները կրակ են բացել բողոքի ակցիայի մասնակիցների վրա: Իրենց հերթին Իսրայելի պաշտպանության բանակում (IDF) հայտնել են, որ անկարգությունները տեղի են ունենում Գազայի հատվածի սահմանի հինգ վայրերում:
Մարտի 30-ին հրեական պետության եւ Գազայի հատվածի սահմանի երկայնքով զանգվածային բախումներ են տեղի ունեցել տասնյակ հազարավոր պաղեստինցիների մասնակցությամբ բողոքի ակցիաների ընթացքում: Բազմաթիվ վայրերում ցույցերը վերաճել են զորքերի եւ ոստիկանության հետ ընդհարումների: Ընդամենը, պաղեստինյան առողջապահության նախարարության տվյալներով, դրանց հետեւանքով զոհվել Է 18 արաբ, վերքեր Է ստացել մոտավորապես առնվազն 750 հոգի, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

На границе сектора Газа возобновились столкновения палестинцев с израильскими военными
Столкновения между палестинцами, принимающими участие в протестах на границе сектора Газа и Израиля, и израильскими службами безопасности начались в пятницу.Как передает Арменпресс, об этомсообщаетгазета Haaretz.
Издание отмечает, что по данным палестинской стороны, в ходе столкновений с израильскими солдатами пострадали три палестинца. Палестинские СМИ также утверждают, что служащие армии обороны Израиля открывали огонь по участникам протестов.
В свою очередь в армии обороны Израиля (IDF) сообщили, что беспорядки проходят в пяти точках вдоль границы сектора Газа.
В минувшую пятницу, 30 апреля, в секторе Газа в ходе демонстраций произошли беспорядки. Беспорядки стали наиболее серьезными, начиная с 2014 года: 18 палестинцевпогиблив результате столкновений с израильскими военными и еще не менее 750 пострадали.
Массовые демонстрациипроходилив минувшую пятницу в связи с Днем защиты земли, 42-ю годовщину беспорядков, связанных с конфискацией Израилем арабских земель.