Կեմերովոյի առեւտրի կենտրոնում հրդեհը տեղի Է ունեցել անփութության եւ անհոգության պատճառով. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Կեմերովոյում տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում, որը նվիրված Էր «Զիմնյայա վիշնյա» առեւտրական կենտրոնում տեղի ունեցած հրդեհի հետեւանքների վերացմանը, որի հետեւանքով 60-ից ավելի մարդ Է զոհվել, պատահածի պատճառների թվում նշել Է հանցավոր անփութությունն ու անհոգությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
«Ի՞նչ Է մեզ մոտ տեղի ունենում, չԷ որ ոչ մարտական գործողություններ են, ոչ Էլ մեթանի անսպասելի արտանետում հանքահորում: Մարդիկ եկել են հանգստանալու, երեխաներ: Մենք խոսում ենք ժողովրդագրության մասին եւ այքան մարդ ենք կորցնում, ի՞նչն պատճառը: Հանցավոր անփութությունը, անհոգությունը»,- ասել Է Պուտինը: Նա նաեւ ցավակցություն Է հայտնել զոհվածների հարազատներին եւ մերձավորներին՝ խորհրդակցությունն սկսելով լռության րոպեով:
Պուտինը խորհրդակցության ընթացքում ՌԴ-ի Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստիրկինին հանձնարարել Է իրավական գնահատական տալ այն պաշտոնատար անձանց գործողություններին, որոնք ողբերգություն են թույլ տվել:
«Անհրաժեշտ Է իրավական գնահատական տալ յուրաքանչյուր պաշտոնատար անձի գործողություններին: Առանց փողի անկարելի Է տեղեկանք ստանալ, իսկ փողով, ինչ ասես կստորագրեն»,- հավելել Է նախագահը:

Путин: пожар в ТЦ в Кемерове произошел из-за халатности и разгильдяйства
Президент РФ Владимир Путин в ходе совещания в Кемерове, посвященного ликвидации последствий пожара в ТЦ "Зимняя вишня", в котором погибли более 60 человек, назвал в числе причин случившегося преступную халатность и разгильдяйство, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Что у нас происходит, это ведь не боевые действия, не выброс метана на шахте неожиданный. Люди пришли отдыхать, дети. Мы говорим о демографии и теряем столько людей, из-за чего? Из-за преступной халатности, из-за разгильдяйства", - сказал Путин.
Он также выразил соболезнования родным и близким погибших, начав совещание с минуты молчания.
Путин в ходе совещания поручил председателю СК РФ Александру Бастрыкину дать правовую оценку действиям должностных лиц, допустивших трагедию.
"Нужно дать правовую оценку действиям каждого должностного лица. Без денег справку нельзя получить, а за деньги все, что угодно подпишут", - сказал президент.