Կեմերովոյի առեւտրի կենտրոնում հրդեհը տեղի Է ունեցել անփութության եւ անհոգության պատճառով. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Կեմերովոյում տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում, որը նվիրված Էր «Զիմնյայա վիշնյա» առեւտրական կենտրոնում տեղի ունեցած հրդեհի հետեւանքների վերացմանը, որի հետեւանքով 60-ից ավելի մարդ Է զոհվել, պատահածի պատճառների թվում նշել Է հանցավոր անփութությունն ու անհոգությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
«Ի՞նչ Է մեզ մոտ տեղի ունենում, չԷ որ ոչ մարտական գործողություններ են, ոչ Էլ մեթանի անսպասելի արտանետում հանքահորում: Մարդիկ եկել են հանգստանալու, երեխաներ: Մենք խոսում ենք ժողովրդագրության մասին եւ այքան մարդ ենք կորցնում, ի՞նչն պատճառը: Հանցավոր անփութությունը, անհոգությունը»,- ասել Է Պուտինը: Նա նաեւ ցավակցություն Է հայտնել զոհվածների հարազատներին եւ մերձավորներին՝ խորհրդակցությունն սկսելով լռության րոպեով:
Պուտինը խորհրդակցության ընթացքում ՌԴ-ի Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստիրկինին հանձնարարել Է իրավական գնահատական տալ այն պաշտոնատար անձանց գործողություններին, որոնք ողբերգություն են թույլ տվել:
«Անհրաժեշտ Է իրավական գնահատական տալ յուրաքանչյուր պաշտոնատար անձի գործողություններին: Առանց փողի անկարելի Է տեղեկանք ստանալ, իսկ փողով, ինչ ասես կստորագրեն»,- հավելել Է նախագահը:

Negligence and carelessness among causes of Kemerovo shopping mall fire, says Russia's Putin
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. Russian President Vladimir Putin highlighted criminal negligence and carelessness among the causes of the fire that broke out in Kemerovo’s shopping mall killing more than 60 people, TASS reports.
“What is happening here - this was not a combat situation, not an unexpected methane outburst in a mine. People came to rest, children. We talk about demographics and lose so many people because of what? Because of criminal negligence and carelessness”, Putin said at a consultation in Kemerovo.
He also extended condolences to the families and relatives of the victims.
During the consultation Putin tasked Chairman of the Russian Investigative Committee Alexander Bastrykin to give a legal assessment to the actions of officials in office at the time of the fire in the shopping mall.
“It’s necessary to give a legal assessment to the actions of each official. You cannot get any certificates without money, but with money everything can be signed”, Putin said.