Սիրիական զորքերը վերականգնեցին հսկողությունը Դամասկոսի հարավային թաղամասի նկատմամբ. Ad Diyar
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիացի զինծառայողները մարտի 13-ին գրավել են Քադամ թաղամասը, որը գտնվում Է Դամասկոսի հարավային ծայրամասում: Ինչպես հաղորդել Է Ad-Diyar թերթը, այդ միջատարածքը կառավարական ուժերի ձեռքն Է անցել այն բանից հետո, երբ այնտեղից հեռացել են «Աջնադ աշ Շամ» զինված արմատական խմբավորման անդամները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ընդամենն, ըստ հրատարակության տեղեկատվության, Քադամից դուրս են բերել 300 զինյալների՝ իրենց հարազատների հետ (ավելի քան հազար մարդ): Նրանք բոլորն ավտոբուսներով ուղեւորվել են Իդլիբ հյուսիսային նահանգի Քալաաթ Էլ Մադիք քաղաք: Դամասկոսի հարավից ելուզակային կազմավորումների դուրսբերման շուրջը համաձայնությունը ձեռք Էր բերվել անցյալ տարվա սեպտեմբերին, սակայն այն մասամբ Էր իրականացվել:
Հարավային ծայրամասի նկատմամբ հսկողության վերականգնմանը խանգարում Էին «Իսլմական պետություն» խմբավորման ահաբեկիչները, որոնք իրենց ձեքում են պահում փախստականների՝ հարեւանությամբ գտնվող Յարմուք ճամբարը, ինչպես նաեւ Թադամուն, Հաջր Էլ Ասվադ եւ Էլ Ասալի թաղամասերը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: сирийские войска восстановили контроль над южным кварталом Дамаска
Сирийские военнослужащие заняли во вторник квартал Кадам, расположенный на южной окраине Дамаска. Как сообщила газетаAd-Diyar, этот анклав перешел в руки правительственных сил после того, как его покинули члены радикальной вооруженной группировки "Аджнад аш-Шам".
Всего, по информации издания, из Кадама вывели300 боевиков вместе с их родственниками (свыше тысячи человек). Все они направились на автобусах в город Калаат-эль-Мадик в северной провинции Идлиб, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Договоренность о выводе членов бандформирований с юга Дамаска была достигнута в сентябре прошлого года, однако она была реализована не полностью. Восстановить контроль над южной окраиной помешали террористы из группировки "Исламское государство" , которые удерживают в своих руках расположенный по соседству лагерь беженцев Ярмук, а также кварталы Тадамун, Хаджр-эль-Асвад и Эль-Ассали.