Սիրիական զորքերն Արեւելյան Գութան բաժանել են երկու գոտու. SANA
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական բանակի մարտիկները մարտի 11-ին Արեւելյան Գութայում ազատագրել են Մդեյրա բնակավայրը եւ մոտեցել Հարասթա արվարձանին (Դամասկոսից 8 կիլոմետր): Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է SANA գործակալությունը: Գործակալության տեղեկատվությամբ՝ կառավարական ուժերն անցկացված գործողության ընթացքում մայրաքաղաքի մատույցներում գտնվող տարածաշրջանը բաժանել են հյուսիսային եւ հարավային գոտիների, որպեսզի բնակչության անվտանգ դուրս գալու պայմաններ ստեղծեն Ջիսրեյն - Մլեխա եւ Էլ Վադիֆին հումանիտար միջանցքերով:
Զորքերին հաջողվել Է փակել ավազակային կազմավորումների մատակարարման ուղեգծերը, որոնք պաշտպանվում են Դումա արբանյակ քաղաքում (Դամասկոսից 12 կիլոմետր), ինչպես նաեւ միանալ այն կայազորին, որը շրջափակված Էր Հարասթայի ծայրամասում: Ինչպես նշում Է SANA գործակալությունը, մարտի 11-ին հարյուրավոր մարդիկ Էին դուրս եկել ցույցերի, որոնք տեղի են ունեցել Արեւելյան Գութայի Սաբքա եւ Համուրիա քաղաքներում:
Դրանց մասնակիցները սիրիական բանակին կոչ են արել պաշտպանության տակ վերցնել այդ բնակավայրերը եւ այնտեղից վտարել զինված խմբավորումներին: Al-Manar հեռուստակայանի տեղեկություններով՝ զորքերն այժմ վերահսկում են Արեւելյան Գութայի տարածքի 54 տոկոսը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, MARCH 12, ARMENPRESS. The Syrian army liberated Madyra townin Eastern Ghouta and continued to advance, meeting army units stationed in the vicinity of the Vehicles Directorate in Harasta, SANA reports.
Army units have completely cut off supply routes and movement lines of terrorist organizations between the northern and southern parts of Ghouta, which should accelerate the defeat of terrorists in the area.
Army units continue their operations to root out the terrorists in the central sector of the Eastern Ghouta in the direction of Madyra and Mesraba with the aim of cutting off the last supply routes between the north and south of the Ghouta in preparation for eradicating terrorists completely from the entire area.
On March 11 hundreds of people held protests in several towns of Eastern Ghouta. The protesters called on the Syrian army to protect their towns and remove the armed groups.