Սեուլը եւ Փհենյանը բանակցություններ կվարեն Պարալիմպիադային ԿԺԴՀ-ի մասնակցության շուրջը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեան եւ ԿԺԴՀ-ն փետրվարի 27-ին բանակցություններ կվարեն Փհենչհանի Պարալիմպիական խաղերին Փհենյանի մասնակցության հարցի շուրջը, որոնք տեղի կունենան մարտի 9-ից մինչեւ 18-ը:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 23-ին այս մասին հայտնել Է Yonhap գործակալությունը: Նրա տեղեկություններով՝ երկու երկրների ներկայացուցիչների հանդիպումը կկայանա Փհանմունջոմ սահմանային կետում: Հարավային Կորեայի պատվիրակության կազմում կլինի երեք մարդ:
Ավելի վաղ Կորեայի Հանրապետությունը հայտարարել Էր, որ կվճարի ձմեռային Օլիմպիական խաղերին ԿԺԴՀ-ի մասնակցության ծախսերը՝ 2,86 միլիոն դոլարի չափով, սակայն երկրում Պարալիմպիադայի շրջանում Փհենյանի ներկայացուցիչների մնալու ծախսերի փոխհատուցման հարցն առայժմ լուծված չԷ:
Ընթացիկ տարվա սկզբին ջերմացում Է նկատվել Սեուլի եւ Փհենյանի միջեւ հարաբերություններում: Կողմերը համաձայնության Էին եկել ԿԺԴՀ-ի պետական պաշտոնյաների եւ արտիստների պատվիրակություն Փհենչհանի ձմեռային խաղեր ուղարկելու շուրջը, այնուհետեւ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն համաձանեցրել Էր խաղերին ԿԺԴՀ-ի մարզիկների մասնակցությունը, հաղորդել ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Сеул и Пхеньян 27 февраля проведут переговоры об участии КНДР в Паралимпиаде
Южная Корея и КНДР 27 февраля проведут переговоры по вопросу участияПхеньянав Паралимпийских играх в Пхёнчхане, которые пройдут с 9 по 18 марта. Как передает Арменпресс, об этом в пятницу сообщило агентствоYonhap.
По его сведениям, встреча представителей двух стран состоится в пограничном пункте Пханмунджом. В делегацию Южной Кореи войдут три человека.
Ранее Республика Корея заявляла, что оплатит расходы на участие КНДР в зимней Олимпиаде в размере $2,86 млн, однако вопрос о компенсации затрат на пребывание в стране представителей Пхеньяна в период Паралимпиады пока не решен
В начале текущего года наметилось потепление в отношениях между Сеулом и Пхеньяном. Стороны договорились об отправке делегациичиновников и артистов КНДРна зимние Игры в Пхёнчхане, затем Международный олимпийский комитет согласовал участие в них спортсменов из КНДР.