Հայաստանն Իսրայելից Հայոց ցեղասպանության ճանաչում է ակնկալում. Էդվարդ Նալբանդյանի հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հարցազրույց է տվել իսրայելական ITV24 հեռուստաընկերությանը, որում անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանությունը Իսրայելի կողմից պաշտոնապես ճանաչելու ակնկալիքներին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, Իրանի և Իսրայելի հետ հարաբերություններին, Իսրայելից ռազմական օգնության կամ ռազմական արտահանումների առումով Հայաստանի սպասելիքներին: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի հարցազրույցն ամբողջությամբ:
-Ձեր այցի առնչությամբ, կարող եմ ասել՝ շատ հազվադեպ երևույթ է, որ Հայաստանի ԱԳ նախարարն այցելում է Իսրայել:
-Ավելի շուտ կասեի՝ շատ հազվադեպ է, երբ Իսրայելի ԱԳ նախարարն է հյուրընկալվում Հայաստանում: Հայաստանի բոլոր ԱԳ նախարարներն այցելել են Իսրայել: Ես գրեթե տասը տարի եղել եմ Իսրայելում ՀՀ դեսպան, ուստի սա իմ առաջին այցելությունը չէ Իսրայել։ Մշտապես ուրախ եմ վերադառնալ Երուսաղեմ:
Այս այցելությունն իրականացնում եմ վարչապետ, ԱԳ նախարար Բենիամին Նեթանյահուի հրավերով: Կարճ, բայց բավականին հագեցած այց էր: Հանդիպումներ ունեցա վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի, տարածաշրջանային համագործակցության նախարար Ցախի Հանեգբիի, Երուսաղեմի հարցերով նախարար Զեև Էլկինի, խորհրդարանի խոսնակ Յուլի Էդելշտեյնի, ինչպես նաև խորհրդարանի փոխխոսնակ Թալի Պլոսկովի հետ, ով նաև Հայաստան - Իսրայել խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավարն է:
Հնարավորություն ունեցա հանդիպելու Հայոց պատրիարքի հետ: Մենք ունենք բազմադարյա կարևոր հայկական ներկայություն Երուսաղեմում: Ինչպես միշտ, օգտվելով առիթից, այցելեցի Յադ Վաշեմ և հարգանքի տուրք մատուցեցի Հոլոքոսթի զոհերի հիշատակին:
Ինչպես նշեցի, սա իմ առաջին այցելությունը չէր Յադ Վաշեմ: Յադ Վաշեմը Երուսաղեմում և Ծիծեռնակաբերդը Երևանում կոչ են անում են մեզ բոլորիս՝ հատկապես հայ ու հրեա ժողովրդին, որոնք վերապրել են ցեղասպանության սարսափները, որ մենք բարոյական պարտավորություն ունենք համախմբելու մեր ջանքերը` պայքարելու նոր ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների դեմ:
-Այս համատեքստում ցանկանում եմ հարցնել, թե ինչպիսին են Ձեր ակնկալիքներն Իսրայելից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առնչությամբ: Արդյոք առկա իրավիճակը բավարար եք գնահատում: Արդյոք այդ հարցը ներառված է եղել Իսրայելում կայացած Ձեր հանդիպումների օրակարգում:
-Դա եղել և մնում է մեր երկխոսության օրակարգի մաս: Ինչպես ասացի, երկու ժողովուրդները վերապրել են ցեղասպանության սարսափը: Բազմաթիվ գիտնականների, քաղաքական գործիչների կարծիքով ժամանակին Հայոց ցեղասպանության լիարժեք դատապարտման պարագայում գուցե հնարավոր լիներ կանխել Շոան և այլ ցեղասպանություններ: Ահա թե ինչու ակնկալում ենք, որ Իսրայելը պաշտոնապես կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Մենք տեսնում ենք, որ Իսրայելի հանրային կարծիքն արտահայտող ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են կողմ հանդես գալիս ճանաչմանը, այդ թվում Խորհրդարանում: Երեկ ես հանդիպում ունեցա Կնեսետի խոսնակի հետ, ով նույնպես բավականին հստակ դիրքորոշում արտահայտեց Կնեսետի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարևորության առնչությամբ:
- Ենթադրում եմ, որ Իսրայելի և Հայաստանի միջև բարձրաձայնվող խնդիրներից մեկը Հայաստանի և Իրանի միջև հարաբերություններն են։ Ինչպե՞ս եք գնահատում Իրանի դերը Մերձավոր Արևելքում և տարածաշրջանում։ Ձեր կարծիքով, արդյոք վերջինս դրական դերակատարություն ունի:
-Մենք ունենք լավ հարաբերություններ հարևան Իրանի հետ, համագործակցում ենք տարբեր ոլորտներում։ Հաշվի առեք, որ մյուս երկու հարևան երկրների՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ ունենք փակ սահմաններ։, Իրանը, Վրաստանը այն երկու հարևաններն են, որոնց հետ մենք ունենք ոչ միայն բնականոն հարաբերություններ, այլ նաև լավ համագործակցություն։ Եվ մենք ջանքեր ենք գործադրում մեր երկկողմ փոխգործակցությունն ու գործընկերությունը զարգացնելու ուղղությամբ:
- Արդյոք դա խոչընդո՞տ է Իսրայելի և Հայաստանի միջև հարաբերություններում:
- Ես չեմ կարծում, որ դա խոչընդոտ է Իսրայելի հետ մեր երկկողմ հարաբերություններում, ինչպես որ խոչընդոտ չեն Իսրայելի հարաբերությունները Հայաստանի հարևան որևէ երկրի հետ:
-Մենք չենք տեսնում Հայաստանի դեսպան Իսրայելում և Իսրայելի դեսպան Երևանում: Ո՞րն է ուղղակիորեն դեսպաններ չփոխանակելու պատճառը:
- Մեր կարծիքը շատ հստակ է. Իսրայելի կողմից Հայաստանում դեսպանություն բացելուն պես, մենք փոխադարձության սկզբունքով դեսպանություն կբացենք Իսրայելում:
-Ենթադրում եմ, որ Հայաստանի և Իսրայելի միջև հարաբերություններում առկա խնդիրներից մեկը կապված է ձեր հարևան Ադրբեջանի հետ: Ադրբեջանցիները պնդում են, որ վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում խնդիրներ են առաջացել կապված հրադադարի խախտումների հետ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք, արդյոք Հայաստանն է խախտում հրադադարը:
-Մենք երբեք չենք խնդրում մեր բարեկամ, գործընկեր երկրներին աջակցել Հայաստանին որևէ մեկի, ներառյալ Ադրբեջանի դեմ: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ մեր ակնկալիքն է՝ աջակցել միջազգային հանրության դիրքորոշմանը և համահունչ լինել դրա հետ: Միջազգային հանրությունը մանդատ է տվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ ԱՄՆ-ին, Ռուսաստանին և Ֆրանսիային, միջնորդել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Սա բացառիկ դեպք է, երբ Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան, իրենց երկրների նախագահների մակարդակով, հինգ հայտարարություններ են ընդունել՝ որպես մեկ ամբողջություն մշակված հստակ սկզբունքների և տարրերի միջոցով` մանրամասն ներկայացնելով, թե ինչպես կարող է հանգուցալուծվել հակամարտությունը: Եվ Հայաստանի դիրքորոշումը համահունչ է համանախագահ երկրների դիրքորոշման հետ, այսինքն` միջազգային հանրության դիրքորոշման հետ:
-Միջազգային հանրության դիրքորոշումը այն է, որ այդ տարածքները ադրբեջանական են, այդպես չէ՞:
-Դա միջազգային հանրության դիրքորոշումը չէ: Ինչպես ես ասացի, միջազգային հանրության դիրքորոշումն արտահայտված է երեք համանախագահ երկրների նախագահների հինգ հայտարարություններում, և այնտեղ շատ հստակորեն ասված է, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատ կամարտահայտման միջոցով, որը միջազգային իրավական պարտադիր ուժ կունենա, ներառյալ Ադրբեջանի համար: Սա է միջազգային հանրության դիրքորոշումը, և մենք աջակցություն ենք հայտնում այս դիրքորոշմանը, իսկ Ադրբեջանը՝ ոչ:
Ինչ վերաբերում է հրադադարի խախտումներին, և, ի դեպ, սա նաև երեք համանախագահ երկրների դիրքորոշումն է, այսինքն` նաև միջազգային հանրության ու Հայաստանի դիրքորոշումը, որ պետք է հարգվեն1994-1995թթ. Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերը` հրադադարի հաստատման և հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին: Ադրբեջանը մշտապես փորձում է չհարգել հրադադարի համաձայնագրերը և նույնիսկ հարցականի տակ դնել այդ համաձայնագրերի ուժի մեջ լինելը:
Սա է տարբերությունը մեր և Ադրբեջանի դիրքորոշումների միջև: Ավելին, միջազգային հանրությունը երեք համանախագահների միջոցով հանդես է եկել հրադադարի համաձայնագրերի խախտման հետաքննության մեխանիզմ ստեղծելու մասին առաջարկով: Հայաստանն աջակցում է հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ առաջարկին, որը կարող է նաև ծառայել որպես կանխարգելման մեխանիզմ: Ադրբեջանը մերժում է այս մեխանիզմի ստեղծումը: Իհարկե, եռանախագահ երկրները միջնորդներ են և միշտ չէ, որ կարող են իրենց կարծիքը արտահայտել բաց և հրապարակային ձևով։ Չնայած դրան նրանք մշտապես ասում են, որ այն կողմը, որը հրաժարվում է կանխարգելման մեխանիզմի ստեղծումից, կրում է հրադադարի խախումների ողջ պատասխանատվությունը:
-Որո՞նք են Ձեր սպասելիքները Իսրայելից ռազմական օգնության կամ ռազմական արտահանումների առումով, քանի որ գիտեմ, որ դա խնդիր է հանդիսացել երկու երկրների միջև:
-Սպառազինությունների առևտուրը բանջարեղենի առևտուր չէ և նմանատիպ առևտուրը միշտ իր սև կողմն ունի, որը կարող է հանգեցնել որոշ բացասական հետևանքների: Հայաստանի և Իսրայելի հարաբերություններում կարևորն այն է, որ մենք որևէ հարց քննարկելու համար արգելք չունենք, նույնիսկ զգայուն հարցերը մենք անկաշկանդ քննարկում ենք և փորձում լուծումներ գտնել:

Armenia expects that Israel will recognize the Armenian Genocide -  FM Nalbandian’s interview to Israeli Public Broadcasting Corporation
YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian gave an interview to the Israeli Public Broadcasting Corporation talking about the expectationson the official recognition of the Armenian Genocide by Israel, the Nagorno Karabakh conflict, the relations with Iran and Israel, as well as Armenia’s expectations from Israel on receiving a military aid or military exports.
ARMENPRESS presents the full interview:
-This visit of yours, which I would say is very rare for Armenian Foreign Minister to visit Israel.
-I would rather say, this is very rare to receive Israeli Foreign Minister in Armenia. All Foreign Ministers of Armenia paid visits to Israel. I served for almost 10 years as Armenia’s Ambassador to Israel. That is why it is not my first visit to Israel. I am always very glad to be back to Jerusalem.
It was a new opportunity to be here on the invitation of the Prime-Minister and Foreign Minister Benjamin Netanyahu. It was a short visit but very intensive one. I had meetings with the Prime-Minister Netanyahu, with Minister for Regional Cooperation Hanegbi, with Minister of Jerusalem Affairs Elkin, with Chairman of your Parliament Mr. Edelstein and also with the Vice-Chairman of Parliament, Tali Ploskov, who is also Chair of the Armenia-Israel Parliamentary Friendship Group.
I had an opportunity to see the Armenian Patriarch. We have very important, centuries-old Armenian presence in Jerusalem. As always, I used the opportunity to visit Yad Vashem and to pay tribute to the memory of the victims of the Holocaust.
Visiting Yad Vashem, as I said, is not the first time. Yad Vashem in Jerusalem and Tsitsernakaberd in Yerevan, teach us, especially such nations, like the Jewish and Armenian nations, who suffered, passed through the horrors of genocide, we have moral obligation to join our efforts to fight against new genocides, new crimes against humanity.
-I wanted to ask you regarding this issue. What is your expectations from Israel regarding the recognition of the Armenian Genocide? Are you satisfied with the current situation? Has it been a topic during your meetings here in Israel?
-It was and it is always a topic of our dialogue. As I said, two nations passed through the horrors of genocide. Many scholars, many politicians consider that in case of adequate condemnation of the Armenian Genocide maybe could be possible to prevent Shoah and other genocides. That is why of course, we are expecting that Israel will recognize officially the Armenian Genocide. We feel that in the public opinion of Israel more and more people are in favor of the recognition, including in the Parliament. Yesterday I had a meeting with the Chairman of the Knesset. He again expressed his very clear position of the importance of the recognition by Knesset of the Armenian Genocide.
-I would assume that one of the issues that are being raised between Israel and Armenia is the relations between Armenia and Iran. How do you view the Iranian position in the Middle East and in the region? Is it a positive player in your view?
-We have good relations with neighbouring Iran, we cooperate in different fields. Taking into consideration that we have closed borders with other two neighbours, with Turkey and Azerbaijan, so you have to understand that Iran and Georgia are the two neighbours with whom we have not just normal relations, but good cooperation. And we are deploying efforts with the aim to develop our bilateral cooperation and partnership.
-Is it an obstacle to the relations between Israel and Armenia?
-I don’t think this is an obstacle in our bilateral relations with Israel as the relations of Israel with any neighbouring country of Armenia is not an obstacle.
-We don’t see an Ambassador of Armenia in Israel and we don’t see an Israeli Ambassador in Yerevan. What’s the reason of not exchanging the Ambassadors directly?
-Our position was very clear: as soon as Israel will open an embassy in Armenia, we will reciprocate and open an Embassy in Israel.
-I would assume one of the difficulties in relationship between Armenia and Israel is the issue of your neighbour, Azerbaijan. The Azerbaijanis are claiming that in the past few months there have been difficulties with ceasefire through violations of the ceasefire. What’s your comment on that: is Armenia violating the ceasefire?
-We are never asking our friendly, partner countries to support Armenia against anybody and including against Azerbaijan. On Nagorno-Karabakh issue our expectation is to support and to be in line with the position of the international community. The international community gave a mandate to the three co-chairs of the OSCE Minsk Group- the United States, Russia and France - to mediate the Nagorno-Karabakh conflict settlement. This is the unique situation that the United States, Russia and France, on the level of the Presidents of those countries, adopted five statements on how the conflict could be resolved in a very detailed way with concrete principles and concrete elements elaborated as an integrated whole. And Armenia’s position is in line with the position of the Co-Chair countries, so with the position of the international community.
-The position of the international community is that those territories are Azerbaijani basically, isn’t it?
-This is not the position of the international community. The position of the international community, as I said, is expressed in the five statements of the three Co-Chair countries’ presidents, and it’s very clearly said that the final status of the Nagorno-Karabakh has to be decided by the free expression of will of the population of Nagorno-Karabakh, which will have an internationally legally binding force, including for Azerbaijan. This is the position of the international community and we are expressing our support to this position, but Azerbaijan doesn’t.
Concerning the ceasefire violations, and by the way this is also the position of the three Co-Chair countries, so of the international community, including Armenia, that we have to respect the trilateral ceasefire agreements reached between Nagorno-Karabakh, Azerbaijan and Armenia in 1994-1995 without time limitations, three agreements about the ceasefire and about the consolidation of the ceasefire. Azerbaijan is always trying not to respect ceasefire agreements, and even to put under the question that those agreements are in force.
This is the difference between our position and the position of Azerbaijan. Even more, the international community through three co-chairs come up with the proposals to create investigation mechanism of violations of the ceasefire agreements. Armenia supports the proposal on the creation of mechanism of investigation of ceasefire violations which could serve as a mechanism of prevention. Azerbaijan is rejecting to creation of this mechanism, so the position of the three Co-Chair countries, of course they are mediators and could not always express their opinion about it openly and publicly. Nevertheless, they are always saying that the side, which is rejecting to create this mechanism of prevention takes the responsibility for all the violations of ceasefire.
-What’s your expectations from Israel regarding the military aid or military exports because I know it has been an issue between the two countries.
-The trade of arms is not a trade of vegetables and such kind of trade always has its black side, which could have some negative consequences. Which is important in Armenia’s relations with Israel that we have no taboo for discussing all the questions, even sensitive questions we are discussing openly and we are trying to find ways out.