Տեխասի եկեղեցում սպանդն առնվազն 26 մարդու կյանք Է խլել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 5-ին ողբերգական հետեւանքներ ունեցած հրաձգության հերթական դեպքը ցնցել Է ԱՄՆ-ը. Տեխասի եկեղեցում կատարված սպանդի հետեւանքով զոհվել Է 26 մարդ: Կրակողին մեռած են գտել, բայց ոստիկանությունն առայժմ չգիտե նրա մահվան հանգամանքները: Հանցագործության դրդապատճառները նույնպես առայժմ պարզ չեն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
Տեխասի Հասարակական անվտանգության վարչության ներկայացուցիչ Ֆրիման Մարտինը մամուլի ասուլիսում լրագրողներին պատմել Է, որ կրակողը ամբողջությամբ սեւ Էր հագնված, ներառյալ զրահաբաճկոնակը: Նա Ruger AR ինքնաձիգ հրացանով կրակ Է բացել բապտիստական եկեղեցու մոտ Սազերլենդ Սփրինգսում ՝ Տեխասի Սան Անտոնիո քաղաքից ոչ հեռու: Այնուհետեւ նա մտել Է եկեղեցի, որտեղ ժամերգություն Էր տեղի ունենում, եւ անկանոն հրաձգություն բացել:
Զոհվել Է 26 մարդ, ավելի քան 20 հոգի վիրավոր Է: Տուժածների տարիքը՝ 5-ից մինչեւ 72 Է: Մասնավորապես, հաղորդվել Է, որ հրաձգության ժամանակ զոհվել Է եկեղեցու պաստորի 14-ամյա դուստրը, մինչդեռ պաստորն ինքը ժամանակավորապես բացակա Է եղել: Այնուհետեւ կրակողը դուրս Է եկել եկեղեցուց: Ելքում նա հանդիպել Է տեղացի մի բնակչի, որը հրացանով Է եղել: Փոխհրաձգություն Է սկսվել:
Կասկածյալը նետել Է իր հրացանը եւ դիմել փախուստի: Ավելի ուշ կասկածյալին մեռած են գտել ավտոմեքենայում, բայց ոստիկանությունը չգիտի՝ նա մահացել Է փոխոհրաձգության ժամանակ ստացած վերքից, թե ինքնասպան Է եղել: Մարդասպանի ավտոմեքենայում մի քանի միավոր հրազեն են գտել:
Թեեւ պաշտոնապես զինված տղամարդու անունը չի հաղորդվում, Միացյալ Նահանգների զանգվածային լրատվամիջոցներից շատերը գրում են, որ հարձակվողը Դեւիդ Փատրիկ Քելլին Է, որն ավելի վաղ խայտառակ կերպով հեռացվել Է ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերից:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որն այցով գտնվում Է Ճապոնիայում, խոստացել Է, որ դաշնային իշխանությունները օգնություն ցույց կտան նահանգի իշխանություններին միջադեպը հետաքննելիս: Թրամփն իր ցավակցությունն Է հայտնել՝ մարդկանց սպանությունը որակելով «չարիքի ակտ»:

В Техасе бойня в церкви унесла жизни 26 человек
Очередной случай массовой стрельбы потряс ввоскресенье США— врезультате бойни вцеркви вТехасе погибли 26 человек. Стрелявший был обнаружен мертвым, нополиция пока незнает обстоятельства его смерти. Мотивы преступления тоже пока неясны, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Представитель управления Техаса пообщественной безопасности Фриман Мартин рассказал журналистам напресс-конференции, что стрелявший был одет вовсе черное, включая бронежилет. Он открыл огонь изавтоматической винтовки Ruger AR возле баптистской церкви вСазерленд-Спрингс, неподалеку отСан-Антонио вТехасе. Затем он вошел вцерковь, где шла служба, иоткрыл беспорядочную стрельбу. Погибли 26 человек, около20 были ранены. Возраст пострадавших— от5 до72 лет. В частности, сообщалось, что пристрельбе погибла 14-летняя дочь пастора церкви, вто время каксам пастор был вотъезде.
Затем стрелявший вышел изцеркви. На выходе он столкнулся сместным жителем, укоторого нашлась собственная винтовка. Завязалась перестрелка. Подозреваемый бросил свою винтовку ибросился бежать, азатем скрылся намашине. Впоследствии подозреваемого обнаружили мертвым вмашине, нополиция незнает, скончался ли он отраны, полученной вперестрелке, либо застрелился. В машине убийцы найден ряд единиц огнестрельного оружия.
Хотя официально имя вооруженного мужчины не сообщается, многие американские СМИ пишут, что нападавший - Дэвин Патрик Келли, ранее с позором уволенный из ВВС США.
Президент США Дональд Трамп, находящийся свизитом вЯпонии, пообещал, что федеральные власти окажут помощь властям штата прирасследовании инцидента. Трамп выразил свои соболезнования, назвав убийство людей "актом зла".