Հանուն չինական երազանքի իրականացման. Պեկինում մեկնարկեց Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության 19-րդ համագումարը
ՊԵԿԻՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Ազգային խորհրդի դահլիճում հոկտեմբերի 18-ին հանդիսավոր արարողությամբ պաշտոնապես տրվեց Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության 19-րդ համագումարի մեկնարկը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի հատուկ թղթակիցը Պեկինից, արարողության ընթացքում ելույթ ունեցավ կուսակցության գլխավոր քարտուղար, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ցզինպինը:
Շուրջ 3,5 ժամ տևած ելույթի ընթացքում կուսակցության գլխավոր քարտուղարն ամփոփեց նախորդ տարիներին կատարված աշխատանքը և ընդարձակ ներկայացրեց այն անելիքները, որոնք քաղաքական ուժը պատրաստվում է իրականացնել առաջիկա տարիների ընթացքում:
«Համագումարի հիմնական առանցքն է՝ համառորեն պայքարել ազգի մեծ վերածնման չինական երազանքի իրականացման համար՝ հավատարիմ մնալով մեր սկզբնական նպատակին և ոչ մի րոպե չմոռանալով մեր առաքելության մասին»,- ելույթի սկզբում նշեց Ցզինպինը:
Նա ընդգծեց, որ նախորդ հինգ տարում իրենք մեծ հաջողություններ են գրանցել տնտեսական համակարգի կառուցման, բազմակողմ բարեփոխումների իրականացման, ժողովրդավարության զարգացման և իրավական համակարգի կազմակերպման, բնակչության կենսամակարդակի բարելավման, զինված ուժերի ամրապնդման, բազմավեկտոր դիվանագիտական աշխատանքների իրականացման ուղղությամբ:
Խոսելով տնտեսական համակարգի մոդեռնիզացման մասին՝ Ցզինպինը հատուկ ուշադրություն դարձրեց գյուղական համայնքների զարգացման վրա: «Գյուղատնտեսությանն առնչվող հարցերը արմատական բնույթ ունեն, քանի որ դրանցից են կախված ազգային տնտեսությունը և ժողովրդի կենսամակարդակը: Անհրաժեշտ է ստեղծել և առողջացնել այն ինստիտուտները, մեխանիզմներն ու համակարգերը, որոնք կապահովեն գյուղերի ու քաղաքների ինտեգրված զարգացումը»,- ընդգծեց նա:
Ցզինպինը կարևորեց բնակչության կենսամակարդակի բարձրացումը: «Մեր կուսակցության անփոփոխ նպատակներից է ժողովրդի համար բարձր կենսամակարդակի ապահովումը: Պետք է ժողովրդի շահերը վեր դասել ամեն ինչից»,- ասաց կուսակցության գլխավոր քարտուղարը: Որպես այդ ճանապարհին արվելիք քայլեր՝ նա առանձնացրեց կրթական մակարդակի, աշխատունակության, աշխատավարձերի բարձրացումը: Ցզինպինն ընդգծեց նաև աղքատության դեմ հաղթանակ տանելու ուղղությամբ կատարված և առաջիկայում արվելիք քայլերի կարևորությունը:
Երկրի առաջնորդը հատուկ շեշտադրեց նաև էկոլոգիական ոլորտի անելիքները՝ մասնավորապես կանաչ տարածքների ավելացում, մթնոլորտի համար վնասակար արտանետումների նվազեցում, վերամշակող արդյունաբերության զարգացում, մաքուր, անվտանգ և մեծ արդյունավետություն ունեցող էներգետիկ ռեսուրսների կիրառում:
Անդրադառնալով Չինաստանի բանակին՝ Ցզինպինը խոսեց ազգային պաշտպանության ու բանակի մոդեռնիզացման կարևորության մասին: «Պաշտպանական և բանակային կառուցումը կանգնած է պատմական մեկնարկի առաջ: Մենք մտադիր ենք երկրի ռազմավարական կուրսը հարմարեցնել աշխարհում տիրող նոր պայմաններին: Անհրաժեշտ է ստեղծել հզոր և ժամանակակից ցամաքային, ռազմածովային, ռազմաօդային ուժեր, հրթիռային համակարգեր, որպեսզի պատվով հաղթահարենք նոր ժամանակաշրջանի առաքելությունները»,- հայտարարեց նա:
Ելույթի եզրափակիչ հատվածում Ցզինպինն ասաց. «Եթե երիտասարդությունն աճում և զարգանում է, ապա պետությունն էլ բարգավաճող կլինի: Եթե երիտասարդությունը ուժ է հավաքում, ապա պետությունն էլ դառնում է հզոր: Եթե երիտասարդ սերունդն ունի բարձր իդեալներ և մեծ կարողություններ, կարողանում է իր վրա մեծ պատասխանատվություն վերցնել, ապա երկրին մեծ ապագա, իսկ ժողովրդին՝ հիանալի հեռանկարներ են սպասում»:

“For the realization of the Chinese Dream” – 19th National Congress of Communist Party commences in Beijing
BEIJING, OCTOBER 18, ARMENPRESS. The 19th National Congress of the Communist Party of China was officially opened on October 18 in the country’s Parliament in Beijing.
General Secretary of the Communist Party, President of China Xi Jinping delivered a speech during the Congress, ARMENPRESS special correspondent reports from Beijing.
During the nearly 3,5 hour long speech, Xi Jinping summed up the work of the previous years and presented the goals and tasks which the political party is planning to implement in the upcoming years.
“The main focus of the congress is to persistently struggle for the realization of the great revival dream of the Chinese nation – remaining committed to our initial goal and not forgetting about our mission for a single moment”, the Chinese president said in his opening remarks.
He emphasized that during the past five years they’ve had great successes in building the economic system, implementation of multilateral reforms, development of democracy and organization of the legal system, improvement of the population’s living standards, strengthening the military and implementation of multi-vector diplomacy.
Speaking about the modernization of the economic system, Xi Jinping highlighted the development of village communities.
“Agricultural issues have fundamental nature, since the national economy and the living standard of the people depend on it. It is necessary to create and heal those institutions, mechanisms and systems which will provide the integrated development of villages and cities”, he said.
The president also highlighted the increase of the population’s living standards. “The interests of the people should be placed above all”, he said.
As measures for this task, he mentioned increasing the educational level, labor capacity and wages. He also stressed the implemented work and the significance of future steps for combating poverty.
Speaking about the country’s military, the president spoke about the importance of modernization the national defense and the armed forces. “Defense and Army building faces a historic commence. We intend to adapt our strategic course to the new conditions of the world. It is necessary to create powerful and modern Army, Navy and Air Force, missile systems, in order to overcome the missions of the new era with honor”, he said.
In the final part of his speech, Xi Jingpin said: “If the youth grows and develops, then the state will also prosper. If the youth gathers strengths, then the state is becoming powerful. If the young generation has high ideals and big capacities, and is able to take up great responsibilities, then a great future waits for the country, and wonderful prospects for the people”.