Չինաստանն աշխարհի առաջատարն Է արագընթաց երկաթուղիների երկարությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի երկաթուղային կորպորացիան Երկաթուղիների միջազգային միության (UIC) հետ համատեղ կանցկացնի համաժողով, որին կհրավիրվեն «Գոտիներ եւ ուղիներ»-ի երկարությամբ գտնվող երկրները: Մասնակիցները պետք Է քննարկեն երկաթուղու բնագավառում համագործակցության հաստատման եւ ենթակառուցվածքային փոխկապվածության ապահովման թեմաները:
Այդ մասին «Սինհուա»-ի թղթակցին հայտնի Է դարձել ժամանակակից երկաթուղային տեխնոլոգիաների եւ սարքավորումների՝ հոկտեմբերի 26-ին բացված 14-րդ չինական միջազգային ցուցահանդեսում: Միջոցառումը 240-ից ավելի ձեռնարկությունների ու կազմակերպությունների Է հավաքել աշխարհի 12 երկրներից ու տարածաշրջաններից՝ հնարավորություն տալով ցուցադրելու վերջին նվաճումները երկաթուղային տրանսպորտի ոլորտում, հատկապես Չինաստանի երկաթուղային ճյուղում:
Ինչպես հաղորդվում Է, 2016 թվականի վերջի դրությամբ Չինաստանում գործող երկաթուղիների երկարությունը կազմում Էր 124 հազար կիլոմետր, ինչը երկրորդ ցուցանիշն Է աշխարհում: Արագընթաց երկաթուղային հաղորդակցության շահագործվող մայրուղիների երկարությունը կազմել Է 22 հազար կիլոմետր (համաշխարհային ցուցանիշի 60 տոկոսը), ինչը թույլ Է տվել Չինաստանին դառնալ աշխարհի առաջատարը:
Չինաստանի երկաթուղային ճյուղի համար ուղենիշային իրադարձություն Է դարձել, մասնավորապես, վերջերս «Ֆուսին» գնացքի առեւտրային շահագործման գործարկումը, որը Պեկին-Շանհայ երթուղով երթեւեկում Է ժամում մինչեւ 350 կիլոմետր արագությամբ: Ամբողջութամբ վերցված՝ երկաթուղային տեխնոլոգիաների ընդհանուր մակարդակով Չինաստանը տեղ Է զբաղեցնում առաջավոր երկրների շարքում, իսկ մի քանի տեխնոլոգիաների գծով դարձել Է առաջատար, հայտնել են ցուցահանդեսի մասնակիցները: Նաեւ նրանք խոսել են «խելացի» երկաթուղային տրանսպորտի՝ այն ուղղության մասին, որտեղ չին մասնագետները, ինչպես եւ նրանց արտասահմանցի գործընկերները մտադիր են իրականացնել ակտիվ որոնումներ՝ շարունակելով նոր տեխնոլոգիաների յուրացումը:

Китай - мировой лидер по протяженности высокоскоростных железных дорог
Шанхай, 26 октября /Синьхуа/ -- Китайская железнодорожная корпорация совместно с Международным союзом железных дорог /UIC/ проведет форум, на который будут приглашены страны вдоль "Пояса и пути". Участникам предстоит обсудить темы налаживания сотрудничества и обеспечения инфраструктурной взаимосвязанности в железнодорожной области, передает Арменпресс.
Об этом корр. Синьхуа стало известно на открывшейся в четверг 14-й Китайской международной выставке современных железнодорожных технологий и оборудования. Мероприятие собрало свыше 240 предприятий и организаций из 12 стран и регионов мира, давая возможность показать последние достижения в сфере железнодорожного транспорта, особенно китайской отрасли.
Как сообщается, по состоянию на конец 2016 года протяженность действующих железных дорог в Китае составляла 124 тыс. км -- это второй показатель в мире. Эксплуатационная длина магистралей высокоскоростного сообщения составила 22 тыс. км /60 проц. общемирового показателя/, что позволило Китаю стать мировым лидером.
Знаковым событием для китайской железнодорожной отрасли, в частности, стал недавний запуск в коммерческую эксплуатацию поезда "Фусин", который курсирует по маршруту Пекин - Шанхай со скоростью до 350 км в час. В целом по общему уровню железнодорожных технологий Китай фигурирует в числе передовых стран, а по некоторым технологиям стал лидером, сообщили участники выставки.
Также они не преминули сказать об "умном" железнодорожном транспорте в качестве направления, в котором китайские специалисты, как и их зарубежные коллеги, намерены проводить активные поиски, продолжая освоение новых технологий.