Ինչպես Չինաստանը կկարողանա «միջին եկամտի ծուղակից» խուսափել նոր դարաշրջանում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2006 թվականին Համաշխարհային բանկի կողմից առաջին անգամ առաջադրվել Էր «միջին եկամտի ծուղակի» հայեցակարգը, որի համաձայն, համապատասխան երկրներում դիտվում Է դանդաղ տնտեսական աճ, տնտեսության հետագա դրայվերներ ի հայտ բերելու անհնարինություն, ինչպես նաեւ մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի աճի դանդաղում:
Համաշխարհային բանկը նման երկրների շարքին Է դասում Լատինական Ամերիկայի պետությունների մեծամասնությանը: Ինչպես նշում Է «Սինհուա» գործակալությունը, «ծուղակի» հետ կապված մտահոգություն ուներ նաեւ Չինաստանը: Չինաստանի Ժողովրդական համալսարանի տնտեսագետ եւ պրոռեկտոր Լյու Յուանչունը հայտարարել Է, որ Սի Ցզինպինի կողմից Չինաստանի կոմկուսի՝ Պեկինում կայացած 19-րդ համագումարում ներկայացված զեկույցում շարադրված լայնամասշտաբ բարեփոխումները կօգնեն երկրին՝ խուսափել այդ ծուղակից:
Նրա խոսքով՝ ՉԿԿ-ի ղեկավարները պայքարում են այն հիմնական խնդիրների դեմ, որոնք ծառացած են տնտեսության առջեւ եւ կարող են լճացնել տնտեսությունը ու արգելակել հետագա կառուցվածքային բարեփոխումը առաջարկի ոլորտում, հսկողության ուժեղացումը ռիսկերի նկատմամբ, մակրոկարգավորման օպտիմալացումը, շուկա մուտքի դյուրացումը եւ ինովացիաների խթանումը:
Սի Ցզինպինը կարեւորել Է ուշադրության կենտրոնացումը իրական տնտեսության, դեպի արժեքի ստեղծման գլոբալ շղթայի միջին-բարձր մակարդակ արտադրության առաջխաղացման, մասնավոր բիզնեսի աճի աջակցման, ինչպես նաեւ ծառայությունների ոլորտի հետագա ազատականացման եւ Չինաստանի՝ որպես նորարարների երկրի կայացման պլանների վրա: «Ես կարծում եմ, որ Չինաստանի համար «միջին եկամտի ծուղակը» խնդիր չի դառնա, եւ մենք պետք Է դրանում վստահ լինենք»,-ասել Է Լյու Յուանչունը համագումարի շրջանակներում:
Լյու Յուանչունի համար վստահության աղբյուր են երկրի ամուր տնտեսական հիմքը եւ ՉԿԿ-ի կողմից առաջադրված նպատակները: Հայտարարելով նոր դարաշրջան չինական յուրահատկությամբ սոցիալիզմի թեւակոխման մասին՝ Սի Ցզինպինը նախատեսում Է «սոցիալիստական արդիականացումը հիմնականում իրագործել» մինչեւ 2035 թվականը, կառուցել «մեծ ժամանակակից սոցիալիստական պետություն», որն աշխարհում առաջատար ազդեցություն կունենա 21-րդ դարի կեսին, ինչպես նաեւ մինչեւ 2020 թվականը վերացնել աղքատությունը ագրարային շրջաններում:
Նման լավատեսությունը հիմնվում Է տնտեսության կայունության վրա: Երկրի ՀՆԱ-ն վերջին հինգ տարվա ընթացքում ավելացել Է 26 տրլն յուանով (մոտավորապես 3,93 տրլն ԱՄՆ-ի դոլար) եւ ճիշտ ուղու վրա Է այս տարի 6,5-տոկոսանոց աճի հասնելու համար: Ծուղակի վտանգը ծագում Է, երբ տնտեսության կայունությունը վերածվում Է լճացման: Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամն այն բանի երկյուղներ Է ծնել, որ ՉԺՀ-ն կդառնա հաջորդ զոհը, քանի որ 30 տարվա ընթացքում աննախադեպ տնտեսական աճը 2016 թվականին փոխարինվել Է այդ ցուցանիշի նվազմամբ մինչեւ 6,7 տոկոս, որն ամենացածրն Է վերջին 20 տարում:
«Առանց հետագա բարեփոխումների, հաշվի առնելով արագորեն ծերացող բնակչությունը եւ աշխատուժի կրճատումը, Չինաստանը «միջին եկամտի ծուղակում» կարող Է հայտնվել 50 առ 50 հավանականությամբ»,- 2015 թվականին հայտարարել Է ֆինանսների նախարար Լոու Ցզիվեյը:
«Այսօր ես լիակատար վստահությամբ կարող եմ հայտարարել, որ վերջին երկուսուկես տարվա վճռական բարեփոխումներից հետո Չինաստանի համար դժվար չի լինի խուսափել «միջին եկամտի ծուղակից»,- ասել Է նա համագումարում արդեն Սոցիալական ապահովության համաչինական հիմնադրամի վարչության նախագահի կարգավիճակում: Լոու Ցզիվեյն իր լավատեսությունը վերագրում Է տարբեր գործոնների, ներառյալ կառուցվածքային բարեփոխումն առաջարկի ոլորտում, կառավարական կազմակերպությունների կրճատումը, ինչպես նաեւ դատական համակարգի եւ ազատ առեւտրի գոտիների բարեփոխումը:
Չնայած այս ամբողջ լավատեսությանը, դեռեւս վաղ Է հայտարարել «միջին եկամտի ծուղակի» վտանգից հաջողությամբ եւ իրապես ազատվելու մասին: Համաշխարհային բանկի դասակարգման համաձայն, 2012 թվականին միջին եկամուտների տնտեսությունների մեկ շնչին ընկնող համախառն ազգային եկամուտը կազմում Է 1036-ից մինչեւ 12 հազար 615 ԱՄՆ-ի դոլար: 2016 թվականին ՉԺՀ-ում այդ ցուցանիշը կազմում Էր 8260 ԱՄՆ-ի դոլար (93-րդ տեղն աշխարհում): Լյու Յուանչունն ակնկալում Է, որ Չինաստանը բարձր եկամուտների երկիր կդառնա 2030 թվականին, ճշտելով, որ դա դյուրին խնդիր չի լինելու:
Պեկինի համալսարանից տնտեսագետ Խուան Իպինի կարծիքով՝ Էկոնոմիկայի փոխակերպումը տեղի չի ունենա մի գիշերվա ընթացքում: «Մենք պետք Է սպասենք այդ նոր, առաջատար ինդուստրիաների կայացմանն ու ամրապնդմանը, որոնք տնտեսությունը կհասցնեն նոր մակարդակի»,-ճշտել Է նա: Չի կարելի անտեսել նաեւ ինովացիաները: UBS Group AG շվեյցարական ֆինանսական հոլդինգի վերջին հաշվետվության մեջ ասված Է, թե հարկ Է, որ ՉԺՀ-ն «պատրաստված Է Չինաստանում» սկզբունքը վերափոխի «ստեղծված Է Չինաստանում» կոնցեպտի՝ Պեկինի կողմից աջակցվող նոր ուղեգծի»:
«Կառուցվածքային բարեփոխումները եւ ներքին սպառման ընդլայնումն անբավարար են ծուղակից խուսափելու համար, քանի որ Չինաստանին դեռ հարկավոր Է սեփական մոտեցումներ մշակել տեխնոլոգիական ինովացիաների նկատմամբ»,-արձանագրել Է Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, ամերիկացի տնտեսագետ Էդմունդ Ֆելփսը:

Как Китай сможет избежать "ловушки среднего дохода" в новую эпоху
В 2006 году Всемирным банком впервые была выдвинута концепция "ловушки среднего дохода", согласно которой в соответствующих странах отмечается медленный экономический рост, невозможность генерировать дальнейшие драйверы экономики, а также замедление роста среднедушевого ВВП. К таким странам Всемирный банк относит большинство государств Латинской Америки. Озабоченность "ловушкой" была и у Китая, передает Арменпресс.
ШАГИ К БЕЗОПАСНОСТИ
Широкомасштабные реформы, изложенные Си Цзиньпином во время доклада на прошедшем в китайской столице 19-м съезде КПК, помогут стране избежать данной ловушки, заявил экономист и проректор Народного университета Китая Лю Юаньчунь.
По его словам, лидеры КПК борются с основными проблемами, которые стоят перед экономикой и могут стагнировать экономику и тормозить дальнейшую структурную реформу в сфере предложения, усиление контроля над рисками, оптимизацию макрорегулирования, облегчение доступа к рынку и стимулирование инноваций.
Си Цзиньпин говорил о фокусировании на реальной экономике, продвижении производств к средне-высокому уровню глобальной цепочки создания стоимости, введении отрицательного списка относительно доступа на рынок по всей стране, поддержке роста частного бизнеса, а также о дальнейшем открытии сектора услуг и планах становления Китая как страны инноваторов.
"Я считаю, что для Китая не будет представлять проблемы "ловушку среднего дохода", и мы должны быть в этом уверены", - сказал Лю Юаньчунь на полях съезда.
СТРОИТЕЛЬСТВО НА ПРОЧНОЙ ОСНОВЕ
Прочная экономическая основа и поставленные КПК цели являются источником уверенности Лю Юаньчуня.
Объявляя о вступлении социализма с китайской спецификой в новую эпоху, Си Цзиньпин предусматривает "в основном осуществить социалистическую модернизацию" к 2035 году, построить "великое современное социалистическое государство" с ведущим влиянием в мире к середине 21-го века, а также искоренить нищету в аграрных районах к 2020 году.
Такой оптимизм основывается на устойчивости экономики. ВВП страны увеличился на 26 трлн юаней /около 3,93 трлн ам.долл./ за последние 5 лет и находится на верном пути к достижению 6,5-процентного роста в этом году.
ВНОВЬ ОБРЕТЕННАЯ УВЕРЕННОСТЬ
Опасность ловушки возникает, когда стабильность экономики перерастает в стагнацию. Мировой финансовый кризис породил страхи относительно того, что КНР станет следующей жертвой, поскольку беспрецедентный экономический рост в течение 30 лет сменился снижением данного показателя до 6,7 проц. в 2016 году -- самого низкого за 20 лет.
"Без дальнейших реформ, учитывая быстро стареющее население и сокращающееся количество рабочей силы, Китай может угодить в "ловушку среднего дохода" с вероятностью 50/50 ", - заявил Лоу Цзивэй в 2015 году, будучи министром финансов.
"Сегодня я с полной уверенностью могу заявить, что после решительных реформ последних 2,5 лет Китаю не составит труда избежать ловушки среднего дохода",-заявил он на полях съезда уже в статусе председателя правления Всекитайского фонда социального обеспечения.
Лоу Цзивэй приписывает свой оптимизм разным факторам, включая структурную реформу в сфере предложения, сокращение правительственных ограничений, а также реформу судебной системы и зон свободной торговли.
БОРЬБА ПО ВСЕМ ФРОНТАМ
Несмотря на весь оптимизм, еще рано объявлять об успешном и реальном избавлении от опасности ловушки среднего дохода. По классификации Всемирного банка в 2012 году среднедушевой валовой национальный доход экономик средних доходов составлял от 1036 до 12615 долларов США. В 2016 году этот показатель в КНР составлял 8260 ам.долл. /93-е место в мире/.
Лю Юаньчунь ожидает, что Китай станет страной с высокими доходами к 2030 году, уточняя, что это не будет легкой задачей.
По мнению экономиста из Пекинского университета Хуан Ипина, трансформация экономики не произойдет за одну ночь. "Мы должны ждать становление и упрочение этих новых, ведущих индустрий, которые выведут экономику на новый уровень", - уточнил он.
Нельзя обойти стороной и инновации. В последнем отчете швейцарского финансового холдинга UBS Group AG сказано, что "Китаю следует трансформироваться от принципа "сделано в Китае" в концепт "создано в Китае"--новый маршрут, поддерживаемый Пекином".
"Структурной реформы и расширение внутреннего потребления недостаточно для избежания ловушки, так как Китаю нужно еще разработать собственный подход к технологическим инновациям", - констатировал лауреат Нобелевской премии, американский экономист Эдмунд Фелпс.