Հայաստանում Կանադայի դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստել փոխայցերի ակտիվացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը հոկտեմբերի 17-ին ընդունել է Հայաստանում Կանադայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Ռոնալդ Քյուրին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ Ազգային ժողովի հանրային կապերի վարչությունից, Արփինե Հովհաննիսյանը նշել է, որ հայ-կանադական հարաբերությունները կայուն զարգանում են, երկու երկրներն ունեն բարեկամության ու համագործակցության լավագույն ավանդույթներ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն այս համատեքստում ընդգծել է միջխորհրդարանական կապերի զարգացման կարեւորությունը, բարեկամական խմբերի ակտիվ փոխգործակցությունը:
Հայաստանում Կանադայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու հայ-կանադական խորհրդարանական հարաբերությունների առավել խորացմանը, փոխայցերի ակտիվացմանը: Ջոն Ռոնալդ Քյուրի խոսքով՝ տարին յուրահատուկ է նրանով, որ նշվում է Հայաստանի եւ Կանադայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2018 թվականին Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի անցկացմանը: Կարեւորվել է համագործակցությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարի, տեղեկատվական նոր տեխնոլոգիաների եւ այլ ոլորտներում:

Canadian Ambassador to Armenia ready to contribute to intensifying mutual visits
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. Vice Speaker of the Armenian Parliament Arpine Hovhannisyan on October 17 held a meeting with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to Armenia John Ronald Kur, press service of the Parliament told Armenpress.
Arpine Hovhannisyan said the Armenian-Canadian relations are dynamically developing, the two countries have the best traditions of friendship and cooperation. In this context she highlighted the importance of developing inter-parliamentary ties, as well as the active mutual partnership of friendship groups.
The Canadian Ambassador expressed readiness to contribute to further deepening the Armenian-Canadian parliamentary ties and intensifying mutual visits. According to him this year is unique since it marks the 25th anniversary of establishment of diplomatic ties between Armenia and Canada.
The meeting also touched upon the upcoming Francophonie summit to be held in Armenia in 2018. The sides attached importance to the cooperation in fight against corruption, in the fields of new information technologies and etc.