ԻՊ-ի վերահսկողության տակ շարունակում է մնալ Սիրիայի տարածքի 8 տոկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինների վերահսկողության տակ է շարունակում մնալ Սիրիայի տարածքի 8 տոկոսը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՌԴ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի օպերատիվ վարչության պետ Սերգեյ Ռուդսկոյը: «Այս պահին Սիրիայում ահաբեկիչների վերահսկողության տակ է 14 հազար 800 քառակուսի կիլոմետր տարածք, որը կազմում է Սիրիայի տարածքի 8 տոկոսը»,- ասել է նա:
Նա հավելել է, որ ՌԴ օդատիեզերական ուժերը կշարունակեն գործողությունները «Իսլամական պետություն» և «Ջաբհաթ ան-Նուսրա» ահաբեկչական խմբավորումների դեմ՝ մինչև նրանց ամբողջական ոչնչացումը: Նա հավելել է, որ անցած ամսվա ընթացքում հաջողվել է Սիրիայի տարածքում արմատական հաջողություններ արձանագրել ահաբեկչության դեմ պայքարում:
Սերգեյ Ռուդսկոյը հայտնել է, որ անցած ամսվա ընթացքում Սիրիայի կառավարական ուժերի ակտիվ գործողությունների արդյունքում հաջողվել է ահաբեկիչների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքները կրճատել 5841 քառակուսի կիլոմետրով:

Под контролем ИГ осталось менее 8% территории Сирии
Боевики террористической организации "Исламское государство" контролируют менее 15 тысяч квадратных километров на территории Сирии. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом заявил начальник Главного оперативного управления Генштаба РФ Сергей Рудской.
"На сегодняшний день под контролем ИГ остается 14 тысяч 800 квадратных километров, что составляет менее 8% сирийской территории", - сказал Рудской.
"Воздушно-космические силы России продолжат операцию против боевиков террористических группировок ИГИЛ и "Джабхат ан-Нусра" (запрещены в России) до их полного уничтожения", - отметил Рудской.
Он добавил, что в прошедшем месяце в Сирии удалось коренным образом переломить ситуацию в деле борьбы с террористами.
"За прошедший месяц в Сирийской арабской республике произошли коренные изменения. В результате активных действий сирийских правительственных войск территория, контролируемая группировкой ИГИЛ, сократилась на 5 841 квадратный километр, от террористов освобождены 142 населенных пункта", - сказал Рудской.