Վաղարշակ Հարությունյանը վստահ է, որ հայկական կողմը կարող է ապահովել իր անվտանգությունը եւ ռազմական, եւ ոչ ռազմական ուղիներով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Որքան էլ Ադրբեջանը հզոր տնտեսական ներուժ ունի, այն ի վիճակի չէ լուծել իր առջև դրած խնդիրը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Արդի պայմաններում հիբրիդային պատերազմներին հավաքական անվտանգության համակարգի արդյունավետ հակազդման խնդիրները» թեմայով միջխորհրդարանական լսումների շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը:
«Մենք կարողանում ենք 25 տարի ապահովել մեր անվտանգությունը՝ անկախ նրանից, որ Ադրբեջանը մեզ համար ռազմական սպառնալիք է ներկայացնում և նավթադոլարներ ունի: Հայկական կողմը կարող է ապահովել իր անվտանգությունը՝ բոլոր մեթոդներով՝ սկսած ռազմական և ոչ ռազմական ուղիներից»,-ընդգծեց Վաղարշակ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի համար ռազմական սպառնալիք ներկայացնում է երկու պետություն՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան:
«Առաջինի հետ Հայաստանն ունի զինադադարի մասին պայմանագիր, սակայն կնքված չէ խաղաղության պայմանագիր: Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, ապա մի կողմից Հայաստանն այդ երկրի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ չունի, մյուս կողմից Թուրքիան շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը: Միջազգային օրենքի տեսանկյունից սա ուժի կիրառում է և պատերազմի սպառնալիք: Ասվածի մասին է խոսում Թուրքիայի պաշտպանության նախարարի՝ Բաքվում արած հայտարարությունը արցախյան հակամարտության մասին»,-նշեց Վաղարշակ Հարությունյանը:

Вагаршак Арутюнян уверен, что армянская сторона может обеспечить свою безопасность и военным, и не военным путем
Каким бы ни был экономический потенциал Азербайджана, он не в состоянии решить поставленные перед ним задачи.
Как передает Арменпресс, так заявил в беседе с журналистами в рамках межпарламентских слушаний ОДКБ по теме «Вопросы эффективного противодействия системы коллективной безопасности гибридным войнам в современных условиях» экс-глава МО РА Вагаршак Арутюнян.
«Мы уже 25 лет обеспечиваем свою безопасность, вопреки угрозам и нефтедолларам Азербайджана. Армянская сторона может обеспечить свою безопасность и военным, и не военным путем», - подчеркнул Вагаршак Арутюнян, добавив, что военную угрозу Армении представляют две страны – Азербайджан и Турция.
«С первым Армения заключила договор о перемирии. Что касается Турции, то, с одной стороны, у нас с ней нет дипломатических отношений, а с другой – она блокировала Армению. С точки зрения международного права – это применение силы и угроза войны. Об этом свидетельствуют и заявления министра обороны Турции в Баку – относительно арцахского конфликта», - сказал Вагаршак Арутюнян.