Վաղարշակ Հարությունյանը վստահ է, որ հայկական կողմը կարող է ապահովել իր անվտանգությունը եւ ռազմական, եւ ոչ ռազմական ուղիներով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Որքան էլ Ադրբեջանը հզոր տնտեսական ներուժ ունի, այն ի վիճակի չէ լուծել իր առջև դրած խնդիրը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Արդի պայմաններում հիբրիդային պատերազմներին հավաքական անվտանգության համակարգի արդյունավետ հակազդման խնդիրները» թեմայով միջխորհրդարանական լսումների շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը:
«Մենք կարողանում ենք 25 տարի ապահովել մեր անվտանգությունը՝ անկախ նրանից, որ Ադրբեջանը մեզ համար ռազմական սպառնալիք է ներկայացնում և նավթադոլարներ ունի: Հայկական կողմը կարող է ապահովել իր անվտանգությունը՝ բոլոր մեթոդներով՝ սկսած ռազմական և ոչ ռազմական ուղիներից»,-ընդգծեց Վաղարշակ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի համար ռազմական սպառնալիք ներկայացնում է երկու պետություն՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան:
«Առաջինի հետ Հայաստանն ունի զինադադարի մասին պայմանագիր, սակայն կնքված չէ խաղաղության պայմանագիր: Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, ապա մի կողմից Հայաստանն այդ երկրի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ չունի, մյուս կողմից Թուրքիան շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը: Միջազգային օրենքի տեսանկյունից սա ուժի կիրառում է և պատերազմի սպառնալիք: Ասվածի մասին է խոսում Թուրքիայի պաշտպանության նախարարի՝ Բաքվում արած հայտարարությունը արցախյան հակամարտության մասին»,-նշեց Վաղարշակ Հարությունյանը:

Ex-defense minister is confident Armenian side can ensure its security both by military and non-military channels
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. No matter how much Azerbaijan has a strong economic potential, it is unable to solve its problem, former defense minister of Armenia Vagharshak Harutyunyan told reporters on the sidelines of the inter-parliamentary hearings on ‘Issues of effective countering collective security system to hybrid wars in the contemporary circumstances’, reports Armenpress.
“We are able to ensure our security for 25 years regardless of the fact that Azerbaijan is a military threat to us and has oil dollars. The Armenian side can ensure its security with all methods, starting from military and non-military channels”, he said, adding that two countries – Azerbaijan and Turkey, are military threats to Armenia.
“Armenia has a ceasefire agreement with the first one, but peace agreement is not signed. As for Turkey, on the one hand Armenia has no diplomatic ties with that country, and on the other hand Turkey keeps Armenia in blockade. This is a use of force and threat of war in terms of international law”, the former defense minister said.