ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հնարավոր է համարում Հալեպի Հին քաղաքի վերականգնումը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն գտնում է, որ Հալեպի Հին քաղաքը, որն ավերվել է «Իսլամական պետության» հետ հակամարտության ընթացքում, հնարավոր է վերականգնել: «Մեր գաղափարն է՝ վերակագնել Հին քաղաքը հենց այն տեսքով, որով նա կար մինչ պատերազմը, այն նույն քարով, որով այն կար»,- ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, «Ռոյթեր» գործակալությանն ասել է Հալեպում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչ Մազեն Սամմանը: Նրա խոսքով, նախորդ վերականգնման ժամանակ պահպանել են Հին քաղաքի միջնադարյան մզկիթների, շուկաների, բաղնիքների և միջնաբերդերի դետալային ծրագրերը:
Միաժամանակ, ընդգծվում է, որ այդ փաստաթղթերը բավարար չեն ամբողջ շրջանի վերականգնման համար: Որպեսզի Հալեպի Հին քաղաքին վերադարձվի նախկին տեսքը՝ կպահանջվեն նաև «տեղի ջանքերը»: Տեղեկացվում է, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մասնագետները ծրագրում են արհեստավորների համար բացել դպրոց, որպեսզի վերակենդանացվեն նախկին գիտելիքները և հմտությունները, որոնք կնպաստեն Հին քաղաքի վերակագնմանը: «Մենք մտածում ենք արհեստավորների համար դպրոց ստեղծելու մասին»,- եզրափակել է Սամմանը:
Հալեպում խաղաղ կյանքի վերականգնումը հնարավոր է դարձել այն բանից հետո, երբ սիրիական բանակը գործնականում ամբողջությամբ ԻՊ-ից ազատագրել է նահանգը և շարժվել դեպի Ռաքքա նահագի խորքը՝ Եփրատ գետի ուղղությամբ, ազատագրելով բնակելի տարածքներն ահաբեկիչներից:
Սիրիայում զինված հակամարտությունը շարունակվում է 2011 թվականի մարտից: ՄԱԿ-ի տվյալներով, այս ժամանակահատվածում զոհվել է ավելի քան 220 հազար մարդ:

ЮНЕСКО считает возможным восстановление Старого Алеппо
ЮНЕСКО считает, что Старый город сирийского Алеппо, разрушенный входе боев сИГИЛ, можно восстановить.
Как передает Арменпресс, так сказал агентству Reuters представитель организации ЮНЕСКО в Алеппо Мазен Самман.
"Наша идея— восстановить Старый город точно втаком виде, каким он был довойны, тем же камнем, где мы можем",— рассказал Reuters Мазен Самман. По его словам, спрошлой реставрации сохранились детальные планы средневековых мечетей, базаров, бань ицитадели Старого города.
Вместе стем отмечается, что этих документов недостаточно длявосстановления всего района. Для того чтобы вернуть Старому городу Алеппо прежний вид, потребуются также "местные усилия". Как сообщается, специалисты ЮНЕСКО планируют открыть школу дляремесленников, чтобы возродить прежние знания инавыки, которые будут способствовать восстановлению Старого города. "Мы думаем осоздании школы дляремесленников",— заключил Самман.
Процесс восстановления мирной жизни вАлеппо стал возможным после того, каксирийская армия практически полностью освободила отИГ провинцию ипродвинулась вглубь провинции Ракка сзападной стороны внаправлении реки Евфрат, освобождая населенные пункты оттеррористов.
Вооруженный конфликт вСирии продолжается смарта 2011 года. По данным ООН, заэто время погибли более 220 тысяч человек.