ՌԴ ԱԳՆ-ն ԻՊ առաջնորդի մահվան մասին հավելյալ տեղեկություններ չունի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման առաջնորդ Աբու Բաքր ալ Բաղդադիին ոչնչացնելու վերաբերյալ հավելյալ տեղեկություններ չունի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ռիա նովոստի»-ն, այս լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Դենադի Գատիլովը:
«Հավելյալ տվյալներ չունենք: Սակայն Ալ Բաղդադիի ոչնչացմամբ ահաբեկչության դեմ պայքարը կանգ չի առնում՝ չնայած դա ևս կարևոր ասպեկտ է: Անկախ նրանից՝ ոչնչացված է այդ առաջնորդը, թե ոչ, առաջադրանքը նույնն է մնում՝ արմատախիլ անել Սիրիայից սկիզբ առնող ահաբեկչական սպառնալիքները»,- ասել է Գատիլովը:
Նա շեշտել է, որ Ռուսաստանը ցանկանում է ավելի ամրապնդել միջազգային համագործակցությունն ահաբեկչության դեմ պայքարում ու այդ ուղղությամբ ջանքերի կոնսոլիդացման հասնել:
Ավելի վաղ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր ԻՊ-ի առաջնորդ Աբու Բաքր ալ Բաղդադիի հնարավոր ոչնչացման մասին՝ Ռաքքայում ռուսական ավիացիայի հասցրած ավիահարվածների հետևանքով: Ավիահարվածները ԻՊ-ի հրամանատարական կետին, որտեղ անցել է խմբավորման առաջնորդների խորհրդակցությունը, հասցվել են մայիսի 28-ին:

Russian foreign ministry has no additional info or evidence on IS leader Baghdadi’s elimination
YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS. Russia’s foreign ministry has no additional information to prove the elimination of the Islamic State leader, Abu Bakr al-Baghdadi, Russian Deputy Foreign Minister Gennady Gatilov said on Tuesday, TASS reports.
"There is no additional information. But al-Baghdadi’s elimination, although an important aspect, is not the end of the anti-terrorism fight. The goal is the same, regardless of whether this leader has been neutralized or not. This goal is to uproot the terrorism threat coming from Syria," he said.
According to the Russian diplomat, Moscow would want closer international anti-terrorism cooperation and calls for consolidation of efforts on that track.
Russia’s defense ministry reported earlier that al-Baghdadi had been presumably killed in a Russian airstrike on Raqqa’s southern suburb.
According to the ministry, the airstrike was delivered overnight to May 28 on a command post where Islamic State leaders were discussing exit routes for militants from Raqqa through the so-called southern corridor.