Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը հունիսի 12-ին ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին:Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունների ներկա մակարդակը եւ այդ հարցում առանձնակի կարեւորել դեսպանի ներդրումը՝ միտված երկկողմ կապերի ընդլայնմանն ու խորացմանը: Արփինե Հովհաննիսյանի գնահատմամբ՝ խորհրդարանական դիվանագիտությունը կարող է առանցքային նշանակություն ունենալ երկկողմ համագործակցության հարցում, ուստի խորհրդարանականները պետք է արդյունավետ օգտագործեն կարեւորագույն այդ հարթակը:
Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը շնորհավորել է Արփինե Հովհաննիսյանին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի պատասխանատու պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ եւ մաղթել բեղմնավոր աշխատանք: Դեսպանը բարձր է գնահատել տիկին Հովհաննիսյանի կատարած աշխատանքը կոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարության մշակման հարցում եւ ներկայացրել է այս ոլորտում իր երկրում իրականացվող քայլերը: Նա կարեւորել է հայ-ղազախական համագործակցության խորացումը տարբեր բնագավառներում եւ ներկայացրել է այդ ուղղությամբ վերջին շրջանում իրականացված ծրագրերն ու քայլերը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են վեցերորդ գումարման խորհրդարանում Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ձեւավորմանը եւ համոզմունք հայտնել, որ այն իր գործունեությամբ հայ-ղազախական բարեկամական հարաբերությունները նոր մակարդակի կբարձրացնի:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաեւ միջազգային խորհրդարանական կառույցներում փոխգործակցությանը եւ կարեւորել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում համագործակցված աշխատանքը:

YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. Vice-Speaker of the Parliament Arpine Hovhannisyan on June 12 held a meeting with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kazakhstan to Armenia Timur Urazayev, press service of the Parliament told Armenpress.
Arpine Hovhannisyan highly appreciated the current level of parliamentary relations between Armenia and Kazakhstan and in this sense specifically highlighted the Ambassador’s contribution aimed at expanding and deepening the bilateral ties. According to her, the parliamentary diplomacy can play a significant role for bilateral cooperation, thus, the parliamentarians must effectively utilize this important platform.
In his turn the Kazakh Ambassador congratulated Arpine Hovhannisyan on her election as Parliament’s Vice-Speaker and wished her productive work. The Ambassador highly appreciated Mrs. Hovhannisyan’s work on anti-corruption strategy development and presented the ongoing steps in Kazakhstan on this path. He attached importance to deepening the Armenain-Kazakh cooperation at various domains and presented the recent programs and steps carried out on that path.
The sides also talked about the formation of Armenia-Kazakhstan parliamentary friendship group and expressed confidence it will raise the bilateral friendly ties to a new level.
Issues related to the mutual partnership at international parliamentary structures were also touched upon.