Ադրբեջան-Վրաստան սահմանային գոտու երկրաշարժը Հայաստանում զգացել են 2-5 բալ ուժգնությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից հունիսի 7-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 22:25-ին (Գրինվիչի ժամանակով` 18:25-ին), գրանցվել է հյուսիսային լայնության 41.370և արևելյան երկայնության 45.760աշխարհագրական կոորդինատներով (Ադրբեջան-Վրաստան սահմանային գոտի, Աղստաֆա քաղաքից 28 կմ հյուսիս-արևելք), օջախի 12 կմ խորությամբ, 4.8 մագնիտուդով երկրաշարժ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից, ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը էպիկենտրոնում կազմել է 6-7 բալ:
Երկրաշարժը զգացվել է ՀՀ տարածքում՝ Նոյեմբերյան, Իջևան, Բերդ, Ալավերդի Դիլիջան քաղաքներում 4-5 բալ, Ստեփանավան, Տաշիր, Սևան և Ճամբարակ քաղաքներում 4 բալ, Վանաձոր, Սպիտակ, Գավառ և Վարդենիս քաղաքներում 3-4 բալ, Երևան, Գյումրի, Հրազդան, Աբովյան, Չարենցավան և Ապարան քաղաքներում 3 բալ, Վաղարշապատ, Արտաշատ, Եղեգնաձոր և Ջերմուկ քաղաքներում 2-3 բալ ուժգնությամբ:

Earthquake in Azerbaijan-Georgia border zone felt in Armenia with magnitude 2-5 points
YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. On June 7, at 22:25 local time, (at 18:25 by Greenwich), the Seismic Protection Survey Seismological Network of the Armenian Ministry of Emergency Situations registered an earthquake at the northern latitude 41.370and eastern longitude 45.760geographic coordinates (Azerbaijan-Georgia border zone, 28km north-east from the town of Aghstafa), with 4.8 magnitude and 12 km depth, press service of the Ministry told “Armenpress”.
The tremor measured magnitude 6-7 points at the epicenter area.
The earthquake was felt in the territory of Armenia – in the towns of Noyemberyan, Ijevan, Berd, Alaverdi, Dilijan with magnitude 4-5 points, in the towns of Stepanavan, Tashir, Sevan and Chambarak with 4 points, in Vanadzor, Spitak, Gavar and Vardenis towns with magnitude 3-4 points, the capital Yerevan, Gyumri city, Hrazdan, Abovyan, Charentsavan and Aparan towns with magnitude 3 points, and in the towns of Vagharshapat, Artashat, Yeghegnadzor and Jermuk with magnitude 2-3 points.