ԼՂ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում. ԵՄ պատվիրակության ղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը մեծապես սատարում է Մինսկի խմբի համանախագահների գործողություններին եւ նրանց կողմից հնչեցված վերջին հայտարարությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Եվրոպայի օրվա եզրափակիչ միջոցառմանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին: «Մենք հավատում ենք,որ այս հակամարտության համար չկա ռազմական լուծում, եւ որ ստատուս- քվոն այլեւս հնարավոր չէ պահպանել: Մենք հավատում ենք, որ հրադադարի համաձայնագիրը պետք է հարգվի»,-ասաց դեսպանը:
Սվիտալսկին նշեց, որ Եվրամիությունը պատրաստ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումից հետո ֆինանսական աջակցություն տրամադրել բնակչությանը: «Երբ այս հակամարտությունը լուծվի, եւ երբ խաղաղությունը վերադառնա Արցախ, Եվրամիությունը պատրաստ է զգալի գումարներով աջակցել այդ տարածքի բնակիչներին»,-ասաց նա
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) մայիսի 18-ին հանդես են եկել հայտարարությամբ։
ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ համանախագահները նշել են, որ տարբեր հավաստի աղբյուրներից հավաքած տեղեկության համաձայն, մայիսի 15-ին Ադրբեջանի Զինված ուժերը հրթիռային կրակ են բացել շփման գծի երկայնքով՝ հարված հասցնելով ռազմական տեխնիկային։

YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. The European Union is greatly supporting the activities of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and their latest statement, Ambassador Piotr Switalski – head of the EU delegation to Armenia, said during the final event of Europe Day.
“We believe that there is no military solution for this conflict, and that the status-quo can no longer be maintained. We believe that the ceasefire agreement must be respected”, the Ambassador said.
Switalski mentioned that the EU is ready to provide financial support to the population after the Nagorno Karabakh conflict settlement.
“When this conflict is settled, and when peace returns to Artsakh, the European Union is ready to support the population of this area with significant resources”, he said.
The OSCE Minsk Group Co-Chairs – Igor Popov of Russia, Stefan Visconti of France and Richard Hoagland of the United States, released a statement on May 18.
The statement said that according to information from various sources, Azerbaijani military opened missile fire on May 15 across the line of contact, striking military equipment of Artsakh.